Czy drzemka może zdziałać cuda?

Każdy z nas miewa takie chwile, gdy odczuwa senność w ciągu dnia. Często zdarza się to w momencie, w którym część obowiązków codziennych już wykonaliśmy, ale nadal sporo zadań jest przed nami. Nie zawsze rozwiązaniem jest sięganie po kolejną kawę, choć czasem jest ona pomocna. Skoro jednak nasz organizm potrzebuje regeneracji, to czemu by nie wcisnąć przycisku „stop” i nie podarować sobie chwili odpoczynku? Czy drzemka może zdziałać cuda?
Ile powinna trwać drzemka?
Rekomendowany czas drzemki to od 10 do 30 minut. Warto jednak dostosować jej czas do naszych indywidualnych potrzeb. Ważne jest także aby zaplanować ten rodzaj odpoczynku na godzinę nie późniejszą niż 15:00 a w ostateczności na pewno nie przekraczać 18:00. Odbywając drzemkę za późno, możemy się narazić na bezsenność w nocy, ze względu na zaburzenie rytmu dobowego.
Sjesta – czemu w Polsce jej nie ma?
Odpoczynek w środku dnia, zwykle między 13 a 17 jest popularnym zwyczajem w Hiszpanii czy we Włoszech. Przerwa ta wywodzi się z czasów, w których miejscowi ludzie pracowali od świtu do zachodu słońca na roli. Musieli sobie zrobić przerwę w połowie pracy aby zjeść i się zdrzemnąć, ponieważ pracowali łącznie około 12 godzin.
W Polsce większość osób pracuje między godziną 8 a 16. Przerwy odbywają się zwykle w porze obiadowej około 14. Gdybyśmy praktykowali zwyczaj sjesty, musielibyśmy przystosować się również do wychodzenia z pracy ok 20, co już nie każdemu by się spodobało. Warto jednak mimo braku ustawowej przerwy na drzemkę, samemu (w miarę możliwości) wygospodarować sobie na nią czas. Jeśli czujemy senność i nie mamy energii zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, krótki sen może nas uratować.
Zalety drzemki dla zdrowia
- zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia [4]
- uzupełnia niedobory snu
- poprawia nastrój 🙂
- pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji oraz produktywność
- powoduje, że bardziej skutecznie rozwiązujemy problemy (w badaniu obejmującym 20 osób rozwiązujących problem w formie interaktywnej gry, okazało się, że grupa, która odbyła drzemkę zrobiła to lepiej niż grupa czuwających [1])
- zmniejsza poziom stresu (jak wykazali badacze z Allegheny College w Meadville w Pensylwanii, u osób poddanych w laboratorium czynnikom stresującym po 45-60 minutach drzemki ciśnienie krwi wracało do normy [o badaniu można przeczytać tu])
- daje zastrzyk energii, pozwalający sprostać wyzwaniom dnia codziennego
Jeśli chcesz przeczytać więcej o śnie, zajrzyj do tego artykułu: Jak zadbać o zdrowy sen?
Źródła:
1.Głodek A., Szmigielska-Siuta B., Orzechowski J., Rola snu w skutecznym i twórczym rozwiązywaniu problemów, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.
2.Grabowska M., Ile powinna trwać drzemka?, Poradnik Gemini. [https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/ile-powinna-trwac-drzemka/ dostęp z dnia 27.03.2021]
3.Seremak J., Jak sen wpływa na zdrowie?, ACUSMED BLOG. [https://www.acusmed.pl/blog/jak-sen-wplywa-na-zdrowie/ dostęp z dnia 27.03.2021]
4.Smith S., Taking A Midday Nap May Help Lower Your Blood Pressure, Stave Off Future Heart Attacks. [https://www.medicaldaily.com/taking-midday-nap-may-help-lower-your-blood-pressure-stave-future-heart-attacks-350412 dostęp z dnia 27.03.2021]