Doskwiera Ci łupież i nadmierne pocenie się?Zastosuj produkty Vianek!
Człowiek w majówkę powinien mieć tylko jeden problem – śląska, czy podwawelska. Na pewno ostatnie czym powinien się przejmować to problem z łupieżem i nadmiernym poceniem się. Wiedzieliście, że nawet stosując wysokojakościowe kosmetyki i tak można się z zmagać z powyższymi problemami? Poznajcie główne źródła łupieżu i przyczyny nadmiernego pocenia się i zadbajcie o swoją skórę z kosmetykami Vianek!
Łupież i nadmierna potliwość – problemy młodych dorosłych!
Łupież, przypadłość skóry głowy, występuje u młodszych osób, szczególnie w wieku od 15 do 24 lat. Spokojnie, nic nie tracisz. Nawet po 30 możesz być szczęśliwym posiadaczem swędzącej skóry głowy! Co ciekawe, objawy tej dolegliwości zwykle ustępują bez leczenia, gdy osoba osiągnie wiek 50 lat. Przyczyną łupieżu nie zawsze jest nadmierna potliwość głowy, chociaż w istocie właściwa pielęgnacja skóry głowy znacząco redukuje jej nadmierne pocenie się.
Istnieją dwa rodzaje łupieżu. Pierwszy, znany jako łupież pospolity, objawia się małymi, srebrzystobiałymi płatkami skóry, które naturalnie lub w wyniku czesania opadają na ubranie. Druga odmiana, zwana łupieżem tłustym, charakteryzuje się żółtawymi, mocno osadzonymi plamami, które powodują zapalenie skóry i swędzenie.
Jak powstaje łupież – czy to wina nadmiernej potliwości głowy?
Łupież powstaje w wyniku obecności Malassezia Furfur, gatunku grzyba o właściwościach drożdżopodobnych. Zatem nadmierne pocenie się nie jest jego bezpośrednią przyczyną. Czynniki genetyczne związane z szybką keratynizacją komórek skóry i konsekwentnym używaniem nakryć głowy mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju grzybów. Ten stan może współistnieć z łojotokiem, ponieważ grzyby rozwijają się w tłustym środowisku, prowadząc do stanu zapalnego i pogorszenia wyglądu włosów.
Jakie są sposoby na pozbycie się łupieżu?
Niektórzy chcąc szybko pozbyć się łupieżu decydując się wizytę u fryzjera i ostrzyżenie włosów. Faktem jest że na owłosionej skórze głowy łupież gości częściej. Na szczęście nie musisz golić się “na zero”, żeby zmniejszyć uczucie swędzenia i zredukować wzmożone wydzielanie łoju. Z pomocą przychodzi tutaj szampon przeciwłupieżowy!
Około jedna piąta szamponów do włosów dostępnych w drogeriach zawiera składniki przeciwłupieżowe, takie jak oktopiroks lub pirytionian cynku, a także naturalne składniki, takie jak aloes, rzepa, pokrzywa, rumianek, szałwia i kora dębu, które łagodzą stany zapalne i wzmacniają włosy. Cześć z nich jest przeznaczona nawet dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry przez co są bardzo delikatne dla skóry głowy. Jeśli te produkty nie łagodzą łupieżu, zaleca się zasięgnięcie porady dermatologa. Leczenie łupieżu polega na stosowaniu przeciwgrzybiczych szamponów lub żeli.
Badania kliniczne wykazały skuteczność pirytionu cynku, cyklopiroksoloaminy i oktopiroksu w hamowaniu wzrostu drożdży odpowiedzialnych za łupież. Podobnie, pochodne przeciwgrzybiczego imidazolu są również skuteczne w zwalczaniu tej choroby
Siła dodatkowych składników!
Oprócz podstawowych składników leczniczych, szampony przeciwłupieżowe zawierają składniki uzupełniające, takie jak mocznik i kwas undecylenowy. Elementy te są specjalnie opracowane, aby hamować szybką proliferację komórek naskórka, jednocześnie ułatwiając eliminację istniejących płatków łupieżu.
Zwykle szampony lecznicze stosuje się 2-3 razy w tygodniu i pozostawia na około 5 minut. Należy pamiętać, że łupież może powrócić, nawet po skutecznym leczeniu. Aby temu zapobiec, szampony przeciwłupieżowe należy stosować około 2-3 razy w miesiącu. Oznacza to, że przy odpowiednich staraniach całkowite wyleczenie łupieżu jest możliwe, chociaż objawy łupieżu mogą nawracać.
Nadmierne pocenie się – przyczyny pocenia
W okresie dojrzewania może pojawić się grupa schorzeń związanych z funkcją gruczołów potowych. Zazwyczaj charakteryzują się one nieprawidłowymi zmianami i nadmierną potliwością. Jedzenie ostrych przypraw, nadciśnienie tętnicze, a także podłoże patologiczne niektórych chorób mogą dodatkowo nasilać ten problem.
Istnieją dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe są aktywne od urodzenia i są rozmieszczone na całym ciele, szczególnie na podeszwach stóp, dłoniach i czole. Natomiast gruczoły apokrynowe są uzależnione od hormonów androgenowych i stają się aktywne w okresie dojrzewania. Występują głównie w okolicach pach i pachwin, a ich pot znany jest z ostrego zapachu wynikającego z rozkładu bakterii. W okresie dojrzewania nadmierna potliwość często dotyka dłoni, stóp i pod pachami i może utrzymywać się przez wiele lat, stanowiąc poważny problem kosmetyczny. Często u podstaw tego problemu leży niepokój w określonych sytuacjach, a leczenie można rozpocząć od zajęcia się stresem i zaburzeniami nerwicowymi.
Grzybica pstra, stan charakteryzujący się żółto-brązowymi plamami na klatce piersiowej, szyi, brzuchu, ramionach, a czasami na twarzy, jest wywoływany przez grzyb Malassezia. Przyczyniają się do tego predyspozycje i nadmierna potliwość. Plamy te mają tendencję do złuszczania się i powodują lekkie swędzenie. Pod wpływem światła słonecznego skóra odbarwia się w miejscach, w których występuje choroba. Szampony przeciwgrzybicze, roztwory siarczku selenu, preparaty siarki i kwasu salicylowego w postaci płynnej lub żelowej, powszechnie stosowane w leczeniu łupieżu, to skuteczne metody leczenia. Jednocześnie należy odkazić bieliznę, na której znajdują się zarodniki grzyba.
Nadmierna potliwość – jakie badania można wykonać?
Nadmierne pocenie się to temat złożony. O ile łupież może zostać sukcesywnie zahamowany ogólnodostępnymi preparatami, nadmierna potliwość może być objawami między innymi nadczynności tarczycy. Jeśli doświadczasz nadmiernego pocenia się w sytuacjach lękowych lub stresujących, które dotyczą głównie stóp, dłoni i pach, możesz zmagać się z pierwotną nadmierną potliwością. W tym momencie nie ma potrzeby natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli jednak zauważysz u siebie ogólne pocenie się, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak utrata masy ciała, zmęczenie, powiększone węzły chłonne, nawracająca gorączka, kołatanie serca, drżenie rąk czy duszność, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Po zapoznaniu się z Twoją historią medyczną i przeprowadzeniu badania fizykalnego, lekarz może zaproponować dalsze badania lub skierować Cię do specjalistów z innych dziedzin, takich jak dermatologia, endokrynologia, neurologia czy kardiologia. Nadmierne wydzielanie potu to nie tylko dyskomfort w życiu codziennym, ale także ryzyko choroby układu sercowo naczyniowego. Nie należy więc lekceważyć łojotokowego zapalenia skóry. W celu wyeliminowania wtórnych przyczyn nadpotliwości konieczne mogą być podstawowe badania laboratoryjne takie jak:
- morfologię krwi z rozmazem,
- OB,
- TSH,
- glikemię,
- parametry nerkowe i wątrobowe.
Dodatkowe procedury diagnostyczne mogą obejmować różne badania obrazowe, takie jak między innymi USG jamy brzusznej, CT klatki piersiowej, MRI głowy lub echokardiografia, jeśli jest to wymagane.
Nadmierne wydzielanie potu – leczenie naturalne i medyczne
Niezależnie od rodzaju dolegliwości, nadmierne pocenie często powoduje przykry zapach potu, a jeśli jego ono spowodowane przez zaburzenia hormonalne wydzielanie potu dodatkowo nabiera na sile. Na nadmierne wydzielanie potu często przepisuje się roztwory ziołowe zmniejszające potliwość dłoni oraz unikanie syntetycznego obuwia i stosowanie kąpieli stóp, która zmniejsza uczucie swędzenia. Antyperspiranty, środki dezynfekujące do stosowania miejscowego i środki przeciwbakteryjne zapewniają skuteczną profilaktykę zwalczania nieprzyjemnego zapachu potu wytwarzanego przez gruczoły apokrynowe.
Ekstremalne choroby wymagają interwencji chirurgicznych, które obejmują przecięcie nerwów regulujących produkcję potu. Osoby w okresie dojrzewania mogą cierpieć na uporczywą i trudną chorobę gruczołów potowych znaną jako hidradenitis suppurativa, atakującą apokrynowe gruczoły potowe. Zakażenie Staphylococcus aureus może prowadzić do powstawania guzów zapalnych lub ognisk ropiejących. Stan ten jest zwykle leczony antybiotykami i kortykosteroidami.
Drodzy Czytelnicy, mamy nadzieję, że Wasza majówka przebiegnie bez swędzenia i podrażnienia skóry. Na wszelki wypadek zalecamy korzystanie z kremów z filtrem!
~TwojeZdrowie24
*Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje on porady medycznej. Autor nie bierze odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie do praktyki medycznej i leczniczej. Jeżeli po przeczytaniu artykułu Czytelnik ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a nie rozpoczynać leczenia na własną rękę w oparciu o treści zawartych na portalu TwojeZdrowie24.
Jeden komentarz