MedycynaOpiekaZdrowie

24 Godziny dla życia – dezynfekcja Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze za pomocą lamp UV-C

W środę o godzinie 13.00 rozpoczęła się akcja 24 godziny dla życia, organizowana przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze. Zarządzający placówką zdecydowali się na testowanie innowacyjnego sprzętu do dezynfekcji – VireWall Soluva Zone H. Jedyny dostępny na rynku mobilny sterylizator ręczny, jest w stanie skrócić czas, w którym ambulans jest wyłączony po dezynfekcji z użytku, z 2 godzin do 30 minut. To rozwiązanie może być przełomem, który doprowadzi do tego, że większa ilość osób potrzebujących otrzyma pomoc.

Potrzeba matką wynalazku – powiedział na wstępie konferencji prasowej, Mariusz Gierus – dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który poinformował o testach, jakie prowadzone są w karetkach. Chodzi o skrócenie czasu dezynfekcji wnętrza pojazdu, aby zespoły mogły szybciej udać się do kolejnych pacjentów.


Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmuje do 120 minut – w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta. Po panelu dyskusyjnym na Forum Samorządowym w Mikołajkach zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób – metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe – mówił Mariusz Gierus, który liczy, że sterylizację karetki uda się skrócić do 30 minut.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Promieniowanie UVC od lat jest wykorzystywane do dezynfekcji w medycynie i przemyśle spożywczym. Fakt, że światło UVC unieszkodliwia również SARS-CoV-2, został udowodniony w różnych badaniach. Jednym z przełomowych zostało przeprowadzone przez naukowców Natalia Ruetalo, Ramona Businger i prof. Michael Schindler z Instytutu Wirusologii Medycznej i Epidemiologii Chorób Wirusowych Kliniki Uniwersyteckiej w Tybindze. Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że nawet krótkie napromieniowanie wirusa SARS-CoV-2 światłem UVC całkowicie go unicestwiało. W tym wypadku wystarczą tylko 2 sekundy.


Potrzeba matką wynalazku


VireWall Soluva Zone H może być rozwiązaniem, które usprawni proces dezynfekcji w Ambulansach Pogotowia Ratunkowego, a co najważniejsze skróci czas, podczas którego pojazd zostanie wyłączony z użytku.


Sterylizacja UVC ma zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek dla pacjentów. Dla nas to ma większy wymiar społeczny, niż komercyjny – zaznaczył Rafał Torczyński, VireWall Polska. – Tym urządzeniem robiliśmy badania na skropelkowanym wirusie SARS-CoV-2 i jest skuteczne – dodał prezes firmy.


Akcja 24 godziny dla życia trwała do czwartku, do godziny 13. Zespół wyposażony w ubrania ochronne dezynfekował Ambulansy, pokazując Ratownikom Medycznym obsługę sprzętu.

W jeleniogórskim pogotowiu testy mają potrwać 24 godziny. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł, a lampa ma być sprawna przez 12 000 roboczogodzin. Jak mówili przedstawiciele firmy, urządzenie sprawdza się już w Niemczech, było też testowane w różnych obiektach w Polsce. VireWall Soluva Zone H przeznaczona jest do dezynfekcji różnych powierzchni płaskich. Znajduje szerokie zastosowanie. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma być pierwszą służbą ratowniczą, która zastosuje to rozwiązanie. Jeśli testy okażą się pozytywne, Dyrektor Pogotowia zadeklarował chęć wyposażenia w system 14 ambulansów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant