MedycynaOpiekaZdrowie

24 Godziny dla życia – dezynfekcja Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze za pomocą lamp UV-C

W środę o godzinie 13.00 rozpoczęła się akcja 24 godziny dla życia, organizowana przez Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze. Zarządzający placówką zdecydowali się na testowanie innowacyjnego sprzętu do dezynfekcji – VireWall Soluva Zone H. Jedyny dostępny na rynku mobilny sterylizator ręczny, jest w stanie skrócić czas, w którym ambulans jest wyłączony po dezynfekcji z użytku, z 2 godzin do 30 minut. To rozwiązanie może być przełomem, który doprowadzi do tego, że większa ilość osób potrzebujących otrzyma pomoc.

Potrzeba matką wynalazku – powiedział na wstępie konferencji prasowej, Mariusz Gierus – dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który poinformował o testach, jakie prowadzone są w karetkach. Chodzi o skrócenie czasu dezynfekcji wnętrza pojazdu, aby zespoły mogły szybciej udać się do kolejnych pacjentów.


Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmuje do 120 minut – w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta. Po panelu dyskusyjnym na Forum Samorządowym w Mikołajkach zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób – metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe – mówił Mariusz Gierus, który liczy, że sterylizację karetki uda się skrócić do 30 minut.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Promieniowanie UVC od lat jest wykorzystywane do dezynfekcji w medycynie i przemyśle spożywczym. Fakt, że światło UVC unieszkodliwia również SARS-CoV-2, został udowodniony w różnych badaniach. Jednym z przełomowych zostało przeprowadzone przez naukowców Natalia Ruetalo, Ramona Businger i prof. Michael Schindler z Instytutu Wirusologii Medycznej i Epidemiologii Chorób Wirusowych Kliniki Uniwersyteckiej w Tybindze. Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że nawet krótkie napromieniowanie wirusa SARS-CoV-2 światłem UVC całkowicie go unicestwiało. W tym wypadku wystarczą tylko 2 sekundy.


Potrzeba matką wynalazku


VireWall Soluva Zone H może być rozwiązaniem, które usprawni proces dezynfekcji w Ambulansach Pogotowia Ratunkowego, a co najważniejsze skróci czas, podczas którego pojazd zostanie wyłączony z użytku.


Sterylizacja UVC ma zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek dla pacjentów. Dla nas to ma większy wymiar społeczny, niż komercyjny – zaznaczył Rafał Torczyński, VireWall Polska. – Tym urządzeniem robiliśmy badania na skropelkowanym wirusie SARS-CoV-2 i jest skuteczne – dodał prezes firmy.


Akcja 24 godziny dla życia trwała do czwartku, do godziny 13. Zespół wyposażony w ubrania ochronne dezynfekował Ambulansy, pokazując Ratownikom Medycznym obsługę sprzętu.

W jeleniogórskim pogotowiu testy mają potrwać 24 godziny. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł, a lampa ma być sprawna przez 12 000 roboczogodzin. Jak mówili przedstawiciele firmy, urządzenie sprawdza się już w Niemczech, było też testowane w różnych obiektach w Polsce. VireWall Soluva Zone H przeznaczona jest do dezynfekcji różnych powierzchni płaskich. Znajduje szerokie zastosowanie. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma być pierwszą służbą ratowniczą, która zastosuje to rozwiązanie. Jeśli testy okażą się pozytywne, Dyrektor Pogotowia zadeklarował chęć wyposażenia w system 14 ambulansów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button