
Chroniczne zmęczenie jest objawem niepokojącym, jednak jeśli jest to stan przejściowy, warto zainwestować w odpowiednie witaminy i suplementy diety. Na zmęczenie i senność ma wpływ nasz szybki tryb życia, który niejednokrotnie wycieńcza organizm. Stres również nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Co możesz zrobić? Przydadzą się dobrze dobrane witaminy. Najlepiej dostarczyć ich w diecie bogatej w składniki odżywcze.
Jakie są przyczyny zmęczenia i braku energii?
Zmęczenie i senność to tylko objawy. Ich przyczyna może być jednak różna. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś, że masz mniej sił, obowiązki piętrzą się, a Ty nie potrafisz się z nimi uporać, czas udać się do lekarza. Warto wykluczyć choroby takie jak cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy alergie pokarmowe. Jeśli okaże się, że nie cierpisz na żadną z powyższych dolegliwości, przyjrzyj się swojemu trybowi życia. Jak już wspomnieliśmy ciągłe zmęczenie i brak energii to tylko objaw, którego przyczyną może być stres, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników. Przede wszystkim zastanów się, ile czasu poświęcasz:
- codziennym obowiązkom,
- pracy i nauce,
- odpoczynkowi i relaksowi,
- surfowaniu po sieci (w smartfonie czy na laptopie),
- aktywności fizycznej.
Jeśli jesteś aktywny fizycznie, nie przemęczasz się nadmiarem obowiązków i potrafisz zadbać o relaks i wypoczynek, musisz wziąć pod lupę swoją dietę. Czy jest bogata w witaminy i minerały?
Jak pokonać zmęczenie i senność, czyli wpływ diety na zdrowie
Dieta powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli już wiesz, że to brak witamin jest przyczyna zmęczenia, pora zadziałać i wzbogacić swój jadłospis. Najpierw jednak odpowiedz sobie na pytania: co jesz, a czego Ci brakuje w pożywieniu? Jak często jesz posiłki i jak duże one są? Pewnie już wiesz, że tłuste potrawy, spożywane na szybko nie będą dobre dla Twojego organizmu. Jesz obfite kolacje? Nie dziw się, że odczuwasz zmęczenie i brak energii, ponieważ w Twoim pożywieniu jest za mało witamin, które są źródłem sił witalnych.
Jakie witaminy są korzystne dla organizmu?
Jeśli stale doświadczasz uczucia zmęczenia, pora uzupełnić dietę w odpowiednie witaminy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się witaminy z grupy B (B6, B12), witamina C, witamina D, kwas foliowy i magnez. Z brakiem sił i znużeniem doskonale poradzi sobie tiamina, biotyna i żelazo. Warto także wspomnieć o cynku, który pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym.
Głóg wspomoże organizm w okresie dużego narażenia na stres, z kolei miłorząb japoński (ginko biloba) zadba o pamięć i koncentrację.
Jakie jest działanie witamin z grupy B?
Witamina B12 jest kluczową witaminą w ludzkim organizmie, ponieważ potrzebuje jej każda komórka Twojego ciała (aby mogła sprawnie funkcjonować). Za co więc odpowiada ta witamina?
- jest niezbędna do syntezy DNA,
- bierze udział w podziałach komórkowych,
- tworzy krew,
- ma znaczenie dla metabolizmu hormonów i neuroprzekaźników,
- chroni pasma nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu,
- jest odpowiedzialna za redukcję homocysteiny.
Niedobór witaminy B12 może prowadzić do objawów fizycznych i psychosomatycznych. W konsekwencji może dojść do wahań nastroju, zaburzeń psychicznych i poznawczych. To jednak niejedyne skutki jej braku. Niedobory tej witaminy mogą powodować anemię złośliwą oraz ciężkie pogorszenie metabolizmu. Z kolei podwyższony poziom homocysteiny prowadzi do chorób serca, uszkodzenia siatkówki i demencji krwiobiegu. Brak wspomnianej witaminy może przyczyniać się do powstania symptomów podobnych jak występujące przy stwardnieniu rozsianym.
Warto wspomnieć o tym, że przewlekły stres zaburza wchłanianie witaminy B12. A w jakich produktach ją znajdziesz? Warto spożywać:
- nasiona roślin strączkowych,
- produkty pełnoziarniste,
- orzechy,
- otręby pszenne,
- pomarańcze i owoce cytrusowe,
- warzywa liściaste,
- drożdże,
- ryby,
- jajka,
- tłuste mleko,
- mięso (na przykład z indyka).
Musisz też wiedzieć, że tak naprawdę witaminę B12 bardzo trudno jest uzupełnić, dlatego warto od czasu do czasu sięgnąć po suplementy, które ją zawierają.
Witamina C – najlepszy antyoksydant
Jeśli będziesz przyjmować witaminę C w prawidłowym stężeniu, szybko pokonasz senność i uczucie zmęczenia. Szukaj jej w:
- owocach cytrusowych,
- kiwi,
- aceroli,
- jabłkach,
- kapuście,
- pomidorach,
- papryce,
- natce pietruszki,
- ziemniakach,
- brukselce,
- szpinaku.
Żelazo – sprzymierzeniec sił witalnych
Aby zachować energię i siły witalne warto spożywać produkty bogate w żelazo. Jego funkcja to gównie dotlenianie komórek. Żelazo znajdziesz w:
- czerwonym mięsie (wątróbka),
- rybach,
- pełnych ziarnach zbóż,
- suszonych owocach,
- płatkach owsianych,
- nasionach,
- pestkach,
- orzechach,
- kakao,
- burakach,
- zielonych warzywach,
- natce pietruszki,
- szpinaku,
- brokule.

Witamina D – wsparcie mięśni i kości
Witamina D wpływa na funkcjonowanie kości i mięśni. Poprawia odporność i zwiększa zasoby energetyczne organizmu. Nie bez powodu nazwano ja witaminą słońca, ponieważ światło słoneczne dostarcza jej najwięcej. Witaminę D znajdziesz w tłustych rybach, tranie i żółtkach jaj.
Po jakie preparaty sięgać, aby pobudzić organizm do działania?
Kiedy wykonasz już badania, na podstawie których lekarz stwierdzi niedobór witamin, przyjdzie czas na zastosowanie odpowiedniej diety. Wiedz jednak, że przyczyną ciągłego zmęczenia może być zła jakość snu, dlatego warto zadbać o jego higienę. Brak składników odżywczych uzupełnisz dobrze skomponowanym jadłospisem. Jak już wspomniano, czasem zajdzie potrzeba, aby sięgnąć po tabletki (czyli suplementy diety). Co powinny zawierać?
- miłorząb japoński,
- żeń-szeń,
- guaranę,
- głóg.
Wpływają one na poprawę pamięci i koncentracji, pozytywnie działając na wydolność organizmu. Sama dieta i suplementy to jednak nie wszystko.
Warto w zdrowym trybie życia uwzględnić aktywność fizyczną, zredukować stres (wypłukuje magnez) i nadmierne ilości niezdrowego jedzenia (fast foody). Korzystaj z nieprzetworzonych produktów, najlepiej takich, które przygotujesz sam w domu.
Bibliografia:
Bałkowiec-Iskra E., Niewada M.: Zespół przewlekłego zmęczenia – postępy leczenia, Przewodnik Lekarza, 7/2002 vol. 5,
Ciborowska H, Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Wydawnictwo Lekarskie, wyd. 4, Warszawa 2019,
Hall C. A.: Function of vitamin B12 in the central nervous system as revealed by congenital defects, Am J. Hematol., 34:121-127.
Zdjęcia:
Unsplash.com