MedycynaZdrowie

Spodziectwo – przyczyny, leczenie, operacja

Spodziectwo to wada wrodzona układu moczowo-płciowego polegająca na nieprawidłowym zrośnięciu się fałdów błony śluzowej cewki moczowej i prącia w czasie rozwoju płodowego. W wyniku tego zjawiska prącie nie jest w pełni wyodrębnione od krocza. To skutkuje pojawieniem się u noworodka charakterystycznego fałdu skórno-błoniastego między napletkiem a moszną.

Istnieją różne formy spodziectwa, które można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne w zależności od tego, czy wada dotyczy części prącia zlokalizowanej poniżej lub powyżej krocza. Najczęściej występującą formą jest spodziectwo klasyczne, w którym fałd skórno-błoniasty jest zlokalizowany na środku prącia.

Spodziectwo należy leczyć chirurgicznie w celu umożliwienia prawidłowego oddawania moczu oraz uniknięcia powikłań. Takich jak infekcje dróg moczowych czy uszkodzenia nerek. Zabieg polega na przeprowadzeniu rekonstrukcji prącia poprzez oddzielenie fałdu skórno-błoniastego od krocza i zaszycie tkanek w celu uzyskania prawidłowej budowy prącia.

Częstotliwość występowania spodziectwa

Częstość występowania spodziectwa jest różna w zależności od kraju i rasy. Ale w skali globalnej wynosi około 1-2 przypadków na 1000 urodzeń. W Europie i Ameryce Północnej odsetek przypadków spodziectwa wynosi około 1 na 500 urodzeń. Natomiast w Azji i Afryce częstość występowania jest wyższa i wynosi około 1 na 150-200 urodzeń.

Niektóre czynniki ryzyka zwiększają ryzyko wystąpienia spodziectwa, w tym genetyczne skłonności, czynniki środowiskowe i zewnętrzne (takie jak palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży). A także niektóre choroby matki (na przykład cukrzyca ciążowa).

Spodziectwo – przyczyny

Przyczyny spodziectwa nie są do końca znane, ale są związane z zaburzeniem procesu rozwojowego płodu w okresie prenatalnym. Najczęściej spodziectwo jest spowodowane nieprawidłowym zrostem błon, które normalnie powinny oddzielać jądra od kanału brzusznego i krocza u rozwijającego się płodu.

W przypadku spodziectwa wrodzonego, występującego u noworodków, przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowy rozwój układu rozrodczego w okresie prenatalnym. Do czynników ryzyka należą między innymi:

  • czynniki genetyczne (rodzinne występowanie wady),
  • czynniki środowiskowe (na przykład palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży),
  • choroby matki (na przykład cukrzyca ciążowa),
  • stosowanie niektórych leków przez matkę w czasie ciąży.

Spodziectwo nabyte może być spowodowane urazem, zakażeniem lub chorobą (na przykład nowotworem) w obrębie jądra lub okolic krocza.

Spodziectwo – objawy

Objawy spodziectwa mogą być różne, w zależności od jego rodzaju i stopnia zaawansowania. W przypadku spodziectwa wrodzonego, najczęściej występującą cechą jest brak obecności jąder w worku mosznowym u noworodka lub niemowlęcia. W innych przypadkach jądra mogą znajdować się w jamie brzusznej lub w okolicy pachwinowej. U starszych chłopców i mężczyzn spodziectwo może powodować:

  • ból w okolicy pachwinowej lub jądra,
  • obrzęk jądra,
  • nierównomierny kształt jądra lub moszny,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • problemy z płodnością.

W przypadku spodziectwa nabytego objawy mogą pojawić się po urazie lub w wyniku choroby, która spowodowała zaburzenia w obrębie układu rozrodczego.

Jakie działania niepożądane powoduje spodziectwo?

Spodziectwo samo w sobie nie powoduje działań niepożądanych. Jednak niewyleczone spodziectwo może prowadzić do powikłań, które będą wpływać na jakość życia i zdrowia mężczyzny. W przypadku wrodzonego spodziectwa, jeśli nie zostanie leczone, może prowadzić do niedorozwoju jąder, a w skrajnych przypadkach do bezpłodności. W przypadku nabytego spodziectwa, brak leczenia może prowadzić do nasilenia objawów bólowych, trudności z oddawaniem moczu czy zaburzeń erekcji. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Spodziectwo – podział

Spodziectwo można podzielić na kilka rodzajów ze względu na przyczynę ich wystąpienia i umiejscowienie w obrębie przestrzeni pachwinowo-jądrowej. Najczęściej stosowanym podziałem jest podział na:

  • Spodziectwo wrodzone (congenital hernia scrotalis) – spowodowane jest niewystarczającym zamknięciem kanału łączącego jamę brzuszną z moszną w czasie rozwoju płodu. Częściej występuje u wcześniaków i dzieci urodzonych z małą masą ciała. A także u chłopców, u których w rodzinie występowały przypadki spodziectwa.
  • Spodziectwo nabyte (hernia scrotalis acquisita) – spowodowane jest osłabieniem ściany jamy brzusznej i kanału pachwinowego. Występuje częściej u dorosłych mężczyzn, szczególnie w wyniku dużego wysiłku fizycznego, ciężkiej pracy fizycznej, bądź po przebytej operacji brzucha.
  • Spodziectwo przepuklinowe (hernia funiculi spermatici) – spowodowane jest powstaniem przepukliny w obrębie kanału pachwinowego, przez który przechodzą naczynia i nerwy do jądra. Może występować w obu jądrach jednocześnie.
  • Spodziectwo pooperacyjne. Spowodowane jest powstaniem ubytku w powłoce brzusznej po zabiegu chirurgicznym, przez który przez powstającą luki mogą przedostawać się narządy wewnętrzne.
  • Spodziectwo pourazowe. Spowodowane jest urazem w obrębie przestrzeni pachwinowo-jądrowej, na przykład w wyniku upadku, uderzenia czy wypadku.

Spodziectwo – leczenie

Leczenie spodziectwa zależy od jego rodzaju, ciężkości oraz wieku dziecka.

W przypadku lekkiego spodziectwa, gdzie pęcherz moczowy znajduje się już w normalnej pozycji, ale cewka moczowa jest przesunięta, może być konieczna jedynie obserwacja dziecka. Przy niektórych przypadkach, gdy pęcherz moczowy nie jest w normalnej pozycji, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu korekty pozycji narządu.

W przypadku ciężkiego spodziectwa, gdy pęcherz moczowy i cewka moczowa znacznie się przesuwają, następuje leczenie chirurgiczne. Polega ono na wykonaniu operacji, podczas której przesuwane są pęcherz moczowy i cewka moczowa do prawidłowej pozycji. Przy niektórych przypadkach może być konieczna również rekonstrukcja cewki moczowej.

W przypadku spodziectwa wrodzonego, leczenie chirurgiczne zwykle przeprowadza się w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka. Podczas stwierdzenia spodziectwa nabytego, leczenie zależy od przyczyny wystąpienia schorzenia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant