Psychologia

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Konflikt na świecie stał się faktem. Gorący temat wojny jest obecny w przekazach medialnych i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wywołuje strach, niepokój, a nawet złość. Jak rozmawiać z najmłodszymi i zapewnić im wsparcie w tych trudnych chwilach?

Porozmawiaj z dzieckiem na spokojnie

Wybierz odpowiedni czas i miejsce na rozmowę, to ważna kwestia by dziecko czuło się komfortowo i swobodnie. Stwórz takie warunki by nie czuło się tematem zaatakowane. Jako rodzic, z pewnością zastanawiasz się jak zacząć taką rozmowę? Jako punkt do rozpoczęcia możesz obrać zapytanie dziecka co już wie na temat wojny  i co czuje. Każde dziecko przeżywa wszystko na swój sposób, ma inne reakcje i refleksje. Zadanie takiego pytania pozwoli na weryfikację przez Ciebie jakie informacje do dziecka dotarły, skąd i co najważniejsze jak się z nimi czuje.

Emocje, to ważne

W obecnym czasie ze względu na docierające z różnych źródeł informacje, jesteśmy wręcz atakowani niepokojącymi obrazkami. Młodsze z dzieci mogą być pogubione i mogą nie odróżniać zdjęć na ekranie od tych w rzeczywistości, mogą czuć, że znajdują się w przedstawianym niebezpieczeństwie bezpośrednio. Starsze dzieci mają natomiast dostęp do Internetu, gdzie wyszukują lub same wyświetlają im się treści, które mogą je niepokoić. Mamo, Tato nie lekceważ tych obaw. Odpowiadaj na pytania, które zadaje dziecko, nawet jeśli należą do kategorii „trudne”. Pytaj o źródło obawy, tłumacz, uspokajaj. Jeśli zdołasz dotrzeć do podstaw tych rozważań, będziesz w stanie uspokoić swoje dziecko. Jako osoba starsza powinnaś pokazać, że dzieci są bezpieczne, a Ty jesteś świadoma ich uczuć i mogą porozmawiać o nich z Tobą zawsze i wszędzie.

Dostosuj język do wieku dziecka

Podczas rozmowy, uważnie słuchaj, poświęć dziecku całą swoją uwagę i podkreślaj, że może Ci ufać i powiedzieć wszystko. Dostosuj język komunikacji do wieku dziecka, starannie obserwuj jego mimikę, gesty, zachowania oraz reakcje. Miej w głowie to, że dzieci naśladują reakcję dorosłych, normalne jest, że osoby dorosłe również odczuwają niepokój, podczas rozmowy ze swoimi podopiecznymi nie powinnaś jednak tego okazywać. Nie dziel się swoimi obawami. Mów spokojnie, dostosuj ton tak, by dziecko czuło się bezpiecznie. Jeśli to możliwe, zapewniaj dziecko, że nic mu nie grozi, przytocz przykłady z życia jak wielu ludzi stara się na co dzień zapewnić bezpieczeństwo innym. Jeśli nie znasz odpowiedzi na wszystkie zagadnienia, nie przejmuj się. W takich sytuacjach warto o tym zakomunikować dziecku i wykorzystać sytuację do tego by wspólnie znaleźć odpowiedź w wiarygodnych źródłach. Wykonywanie tego zadania razem z dzieckiem da mu poczucie jedności. To również dobra chwila by przypomnieć malcowi, jak ważna jest weryfikacja informacji i rzetelne ich źródła.

Skup się na pozytywnych aspektach wydarzenia

Każda sytuacja ma swoje plusy i minusy. To idealny moment na to by przekazać dziecku, że ludzie w trudnych chwilach pomagają sobie nawzajem, że wykazują się odwagą oraz życzliwością. Dobrze jest w takich momentach opowiedzieć jakieś historie z życia rodziny, znaleźć historie o bohaterach, wolontariuszach, osobach, które wykazały się wyjątkową odwagą, niosły pomoc innym.

Wspólne działanie!

Może to dobra okazja by zaangażować dziecko w zbiórkę rzeczy dla potrzebujących lub wpłacić datek na określone cele? A może odwiedzicie razem schronisko lub jakąś fundację? W szkołach i przedszkolach często organizowane są również zbiórki, warto zapytać nauczycielki lub wyjść z inicjatywą. To doskonała lekcja pomocy dla dzieci, nauka współczucia. A może dzieci mogłyby namalować plakat lub rysunek, starsze napisałyby wiersz… pomysłów jest bez liku. Poczucie działania często przynosi ulgę.

Stop dla dyskryminacji!

Konflikt to często uprzedzenie i nietolerancja. Podczas rozmowy z dzieckiem nie używaj takich słów jak „zło” i negatywnych określeń na ludzi. Staraj się wzbudzać w dziecku emocje współczucia. Temat dyskryminacji to również dobra okazja by zapytać swoje dziecko czy jej nie doświadcza wśród koleżanek i kolegów lub czy nie było świadkiem takich zachowani w swoim otoczeniu. Podkreśl, że każdy na świecie ma prawo czuć się dobrze i bezpiecznie, a każdy z nas powinien przejawiać dobre zachowania dla innych.

Upewnij się, że rozmowa przyniosła ulgę, obserwuj

Upewnij się, że na koniec rozmowy nie zostawiasz dziecka z uczuciem niepokoju, że uspokoiłaś je i jest mu dobrze. Przyglądaj się w kolejnych dniach, obserwuj jego zachowania, mowę ciała, ton głosu itp. Znasz je najlepiej więc zauważysz gdy będą jakieś niepokojące sygnały (np. problemy ze snem) i będziesz mogła/mógł szybko zareagować. Podkreśl po raz kolejny, że dziecko może Ci ufać i zawsze na Ciebie liczyć.

Temat wojny i konfliktów nie należy do najłatwiejszych, szczególnie dla najmłodszych, jednak dotyczy nas bezpośrednio i jako dorośli jesteśmy zobowiązani zapewnić dzieciom spokój i bezpieczeństwo. Rozmowa to wzajemna wymiana myśli, która naszym małym podopiecznym może naprawdę pomóc. Nie lekceważ, rozmawiaj!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button