PsychologiaZdrowie

Zaburzenia, lęki, depresja – z tym zmagają się studenci!

– Według niektórych badań to studenci doświadczają więcej kryzysów psychicznych niż uczniowie podstawówek czy liceów – przekazuje w komunikacie rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z czym się zmagają?

Wśród problemów doświadczanych przez studentów zgłaszających się po pomoc do działającej w WUM poradni psychologicznej są m.in. lęki społeczne, trudności z koncentracją i motywacją do nauki, uzależnienia, depresje, zaburzenia osobowości czy myśli samobójcze.

-Do naszej poradni zgłaszają się studenci z objawami charakterystycznymi dla lęku społecznego, choć przed pandemią nie mieli problemów z wypowiadaniem się na zajęciach, uczestniczyli aktywnie w życiu studenckim – powiedziała w komunikacie dr Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM, koordynator Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej.

Pandemia, a kryzys psychiczny

Choć młodzi byli grupą, która najlepiej zniosła pierwszą falę pandemii. Mimo to przyczyniła się ona do pojawienia nowych problemów w życiu studentów. Część z nich po miesiącach nauki zdalnej napotkała trudności w powrocie do normalności i w dostosowaniu się do ponownej nauki stacjonarnej.

Oprócz tego po pomoc zgłaszają się też osoby przeżywające żałobę po stracie bliskiego, a także doświadczające survivor guilt, czyli poczucia winy ocalałego.

-Doskwiera im przy tym samotność i poczucie bycia niezrozumianym przez innych, często umniejszających zagrożenia związane z zachorowaniem na COVID-19 – zaznaczyła dr Łazarewicz.

Do poradni zgłaszają się studenci z objawami charakterystycznymi dla lęku społecznego / Fot. Canva

Poważny problem – samotność i niezrozumienie

Działająca na WUM poradnia psychologiczna rocznie przyjmuje około 250 studentów, a 200 z nich ostatecznie korzysta z krótkoterminowej pomocy.

-Stanowi to nieco ponad 2 proc. liczby wszystkich studentów WUM. Około 15 proc. osób konsultowanych w poradni to studenci zagraniczni. Wydaje się jednak, że liczby te nie odzwierciedlają rzeczywistego zapotrzebowania na wsparcie psychologiczne, w szczególności obecnie – w okresie pandemii – stwierdziła dr Łazarewicz.

Dr Łazarewicz oceniła, że przyczyną wzrostu liczby studentów dotkniętych kryzysami psychicznymi mogą być „drastyczne zmiany w stylu życia, które wymusiła na nas pandemia”.

Tłumaczyła, że „studia są okresem nie tylko intensywnego rozwoju intelektualnego, ale też – a może nawet przede wszystkim – okresem kształtowania własnej tożsamości i prób budowania bliskich relacji”.

-Nadejście pandemii, nauka zdalna i lockdowny równoznaczne były z utratą wolności, swobody i z powrotem do starego stylu życia – oceniła dr Łazarewicz.

Materiał: PAP Nauka w Polsce

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant