EkologiaStyl życia

SŁYSZELIŚCIE O KUROTERAPII?

Kuroterapia, czyli metoda leczenia na zasadzie interakcji człowieka z kurami, nie jest popularna na świecie. Praktykuje się ją m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kandzie czy Australii, a w Polsce śmiało można powiedzieć, że na razie raczkuje.

Kuroterapia – korzyści dla ludzi

Warto zatem wiedzieć, że cenne właściwości kur mogą przysłużyć się osobom w różnym wieku, a w szczególności tym, którzy cierpią na:

– depresję

– demencję

– stres

– lęk i niepokój

– zaburzenia rozwojowe (m.in. autyzm)

– niepełnosprawność intelektualną (zespół Downa, itp.)

– wykluczenie, izolację społeczną i samotność

– czy są po traumatycznych przeżyciach.

Kuroterapię często stosuje się w przypadku osób starszych m.in. w domach opieki czy ośrodkach zdrowia psychicznego.

Terapia kurami sprawdza się również u dzieci, zwłaszcza wycofanych czy ze spektrum autyzmu.

Dzięki kuroterapii, dzieci nabierają większej pewności siebie, przełamują strach oraz stają się bardziej otwarte na świat i radosne.

Do roli terapeutek wybiera się takie kury, które mają spokojne usposobienie, lubią pieszczoty i wyrażają większą chęć kontaktu z człowiekiem. Niemniej jednak należy je odpowiednio przygotować, a najlepszym na to sposobem jest regularna interakcja z człowiekiem.

Kuroterapia – w jaki sposób kura działa na człowieka?

Bliski kontakt z kurami poprzez dotyk, zapach, dźwięk ma działanie uspakajające i relaksujące. Przyczyniają się także do poprawy mobilności osób starszych, lepszego samopoczucia oraz ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych.

Doskonałym przykładem jest chociażby program HenPower, opracowanym przez brytyjską organizację charytatywną Equal Arts.

Wprowadzono go w ponad 40 domach opieki, angażując seniorów w chów kur.

Badanie przeprowadzone (2012-2013) przez University of Northumbria wykazało, że projekt HenPower zmienia życie osób starszych – poprawia ich stan zdrowia, samopoczucie, zmniejsza depresję, poczucie samotności, a nawet zapotrzebowanie na leki przeciwpsychotyczne.

Kuroterapia – Covid-19

BBC London wyemitowało materiał wideo, który przedstawia kury pomagające uczniom szkoły podstawowej w dotkniętym przez koronawirusa miasteczku Haringey. Terapeutyczne ptactwo włączono do programu nauczania, by pomóc dzieciom, które doświadczają straty i cierpienia i by ułatwić im powrót do zdrowia.

Kuroterapia – ciekawostki

Według National Center for Health Research „Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwierzęta domowe, mają zdrowsze serca, rzadziej chorują w domu, rzadziej odwiedzają lekarza, więcej ćwiczą i są mniej przygnębieni. Zwierzęta domowe mogą mieć również znaczący wpływ na alergie, astmę, wsparcie społeczne i interakcje społeczne z innymi ludźmi”.

A może warto rozejrzeć się dookoła, może ktoś z rodziny albo sąsiad czy sąsiadka mają kury i spróbować tego rodzaju terapii. A może ktoś w waszym otoczeniu zajął się tym rodzajem terapii profesjonalnie?

Ewelina Kurzak

Źródło: www.o-kurczaki.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant