SŁYSZELIŚCIE O KUROTERAPII?
Kuroterapia, czyli metoda leczenia na zasadzie interakcji człowieka z kurami, nie jest popularna na świecie. Praktykuje się ją m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kandzie czy Australii, a w Polsce śmiało można powiedzieć, że na razie raczkuje.
Kuroterapia – korzyści dla ludzi
Warto zatem wiedzieć, że cenne właściwości kur mogą przysłużyć się osobom w różnym wieku, a w szczególności tym, którzy cierpią na:
– depresję
– demencję
– stres
– lęk i niepokój
– zaburzenia rozwojowe (m.in. autyzm)
– niepełnosprawność intelektualną (zespół Downa, itp.)
– wykluczenie, izolację społeczną i samotność
– czy są po traumatycznych przeżyciach.
Kuroterapię często stosuje się w przypadku osób starszych m.in. w domach opieki czy ośrodkach zdrowia psychicznego.
Terapia kurami sprawdza się również u dzieci, zwłaszcza wycofanych czy ze spektrum autyzmu.
Dzięki kuroterapii, dzieci nabierają większej pewności siebie, przełamują strach oraz stają się bardziej otwarte na świat i radosne.
Do roli terapeutek wybiera się takie kury, które mają spokojne usposobienie, lubią pieszczoty i wyrażają większą chęć kontaktu z człowiekiem. Niemniej jednak należy je odpowiednio przygotować, a najlepszym na to sposobem jest regularna interakcja z człowiekiem.
Kuroterapia – w jaki sposób kura działa na człowieka?
Bliski kontakt z kurami poprzez dotyk, zapach, dźwięk ma działanie uspakajające i relaksujące. Przyczyniają się także do poprawy mobilności osób starszych, lepszego samopoczucia oraz ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych.
Doskonałym przykładem jest chociażby program HenPower, opracowanym przez brytyjską organizację charytatywną Equal Arts.
Wprowadzono go w ponad 40 domach opieki, angażując seniorów w chów kur.
Badanie przeprowadzone (2012-2013) przez University of Northumbria wykazało, że projekt HenPower zmienia życie osób starszych – poprawia ich stan zdrowia, samopoczucie, zmniejsza depresję, poczucie samotności, a nawet zapotrzebowanie na leki przeciwpsychotyczne.
Kuroterapia – Covid-19
BBC London wyemitowało materiał wideo, który przedstawia kury pomagające uczniom szkoły podstawowej w dotkniętym przez koronawirusa miasteczku Haringey. Terapeutyczne ptactwo włączono do programu nauczania, by pomóc dzieciom, które doświadczają straty i cierpienia i by ułatwić im powrót do zdrowia.
Kuroterapia – ciekawostki
Według National Center for Health Research „Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwierzęta domowe, mają zdrowsze serca, rzadziej chorują w domu, rzadziej odwiedzają lekarza, więcej ćwiczą i są mniej przygnębieni. Zwierzęta domowe mogą mieć również znaczący wpływ na alergie, astmę, wsparcie społeczne i interakcje społeczne z innymi ludźmi”.
A może warto rozejrzeć się dookoła, może ktoś z rodziny albo sąsiad czy sąsiadka mają kury i spróbować tego rodzaju terapii. A może ktoś w waszym otoczeniu zajął się tym rodzajem terapii profesjonalnie?
Ewelina Kurzak
Źródło: www.o-kurczaki.pl