EkologiaStyl życia

SŁYSZELIŚCIE O KUROTERAPII?

Kuroterapia, czyli metoda leczenia na zasadzie interakcji człowieka z kurami, nie jest popularna na świecie. Praktykuje się ją m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kandzie czy Australii, a w Polsce śmiało można powiedzieć, że na razie raczkuje.

Kuroterapia – korzyści dla ludzi

Warto zatem wiedzieć, że cenne właściwości kur mogą przysłużyć się osobom w różnym wieku, a w szczególności tym, którzy cierpią na:

– depresję

– demencję

– stres

– lęk i niepokój

– zaburzenia rozwojowe (m.in. autyzm)

– niepełnosprawność intelektualną (zespół Downa, itp.)

– wykluczenie, izolację społeczną i samotność

– czy są po traumatycznych przeżyciach.

Kuroterapię często stosuje się w przypadku osób starszych m.in. w domach opieki czy ośrodkach zdrowia psychicznego.

Terapia kurami sprawdza się również u dzieci, zwłaszcza wycofanych czy ze spektrum autyzmu.

Dzięki kuroterapii, dzieci nabierają większej pewności siebie, przełamują strach oraz stają się bardziej otwarte na świat i radosne.

Do roli terapeutek wybiera się takie kury, które mają spokojne usposobienie, lubią pieszczoty i wyrażają większą chęć kontaktu z człowiekiem. Niemniej jednak należy je odpowiednio przygotować, a najlepszym na to sposobem jest regularna interakcja z człowiekiem.

Kuroterapia – w jaki sposób kura działa na człowieka?

Bliski kontakt z kurami poprzez dotyk, zapach, dźwięk ma działanie uspakajające i relaksujące. Przyczyniają się także do poprawy mobilności osób starszych, lepszego samopoczucia oraz ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych.

Doskonałym przykładem jest chociażby program HenPower, opracowanym przez brytyjską organizację charytatywną Equal Arts.

Wprowadzono go w ponad 40 domach opieki, angażując seniorów w chów kur.

Badanie przeprowadzone (2012-2013) przez University of Northumbria wykazało, że projekt HenPower zmienia życie osób starszych – poprawia ich stan zdrowia, samopoczucie, zmniejsza depresję, poczucie samotności, a nawet zapotrzebowanie na leki przeciwpsychotyczne.

Kuroterapia – Covid-19

BBC London wyemitowało materiał wideo, który przedstawia kury pomagające uczniom szkoły podstawowej w dotkniętym przez koronawirusa miasteczku Haringey. Terapeutyczne ptactwo włączono do programu nauczania, by pomóc dzieciom, które doświadczają straty i cierpienia i by ułatwić im powrót do zdrowia.

Kuroterapia – ciekawostki

Według National Center for Health Research „Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwierzęta domowe, mają zdrowsze serca, rzadziej chorują w domu, rzadziej odwiedzają lekarza, więcej ćwiczą i są mniej przygnębieni. Zwierzęta domowe mogą mieć również znaczący wpływ na alergie, astmę, wsparcie społeczne i interakcje społeczne z innymi ludźmi”.

A może warto rozejrzeć się dookoła, może ktoś z rodziny albo sąsiad czy sąsiadka mają kury i spróbować tego rodzaju terapii. A może ktoś w waszym otoczeniu zajął się tym rodzajem terapii profesjonalnie?

Ewelina Kurzak

Źródło: www.o-kurczaki.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button