MedycynaZdrowie

PRÓCHNICA – PROBLEM TYLKO ESTETYCZNY, CZY TEŻ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA?

Statystyka chorych na próchnicę w Polsce i na świecie

Próchnica to poważna, bakteryjna choroba ludzka, znana już od zarania dziejów. Szacuje się, że z próchnicą zmaga się około 90% ludzkości, mimo dostępu do coraz to lepszych i skuteczniejszych środków do walki z nią. W Polsce problem ten dotyczy około 98% ludzi dorosłych oraz 90% dzieci.

Próchnica w ciąży

Warto wiedzieć, że próchnica to choroba zakaźna, a chorująca na nią kobieta w ciąży stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla swojego nienarodzonego dziecka. Kobieta ciężarna z niewyleczoną próchnicą często rodzi dziecko z niską masą urodzeniową oraz zakażeniem bakteryjnym. Nierzadko też z tego powodu zdarza się przedwczesny poród.

Przeciwwskazania do leczenie próchnicy i innych chorób zębów

Dentysta może odmówić leczenia pacjenta, z wyjątkiem przypadków niecierpiących zwłoki. Istnieją jednak przeciwwskazania do wizyty u stomatologa tj. :

– ostre infekcje dróg oddechowych

– opryszczka wargowa

– menstruacja

– ciąża

Przyczyny próchnicy:

– dieta – głównym winowajcą choroby próchniczej jest spożywanie cukrów prostych. Obserwuje się, że im większe spożycie cukrów wśród ludności w poszczególnych krajach, tym problem próchnicy coraz głębszy.

– dziedziczenie – kolejną przyczyną są uwarunkowania genetyczne, czyli inaczej mówiąc podatność na próchnicę. Często bywa, że ludzie nie dbający zbytnio o zęby mają je zdrowsze, niż inni, którzy przywiązują dużą uwagę do higieny jamy ustnej.

– niedbałość o higienę – niedokładne i krótkie szczotkowanie zębów powoduje, że nie do końca usuwamy z nich płytkę nazębną. Mycie zębów pastą z fluorem powinno być wykonywane ruchami obrotowo – wymiatającymi i trwać około 3 minut. Oprócz tego, by zwiększyć skuteczność warto za każdym razem po myciu używać nici dentystycznych, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora do zębów. Wskazane jest również użycie płynu do płukania jamy ustnej.

– brak higieny jamy ustnej u dzieci – próchnica zaczyna rozwijać się już w wieku dziecięcym, dlatego bardzo ważne jest, aby szczotkować i leczyć już zęby mleczne. Ponadto nie należy używać tych samych szczućców czy też lizać dziecięcego smoczka. Czynności te istotne są w zapobieganiu przed rozwojem próchnicy. Zalecane są też wizyty kontrolne, co najmniej raz w roku.

– unikanie wizyt kontrolnych u dentysty – nierzadko bywa tak, że wizyta u stomatologa odbywa się dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć ząb. Warto jednak mieć świadomość, że regularne wizyty kontrolne u dentysty zapobiegają utracie zęba oraz zapewniają profesjonalną higienizację, chroniącą zęby przez rozwojem próchnicy.

Objawy próchnicy:

Zdecydowanie nie należy bagatelizować objawów próchnicy, gdyż nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sygnały, po których niezwłocznie należy udać się do stomatologa to:

– dziury i zagłębienia w zębach

– tkliwość przy szczotkowaniu oraz jedzeniu

– wrażliwość zębów na zimno lub ciepło oraz słodki i kwaśny smak

– nieświeży oddech

– przebarwienia i ciemne plamy

– ból zębów

Wpływ nieleczonej próchnicy na organizm człowieka:

Próchnica to problem nie tylko natury estetycznej. Nieleczona często jest przyczyną chorób ogólnoustrojowych i tym samym może uczynić ogromne spustoszenie w ludzkim organizmie. Mało kiedy nieleczoną próchnicę kojarzy się z takimi chorobami jak:

– cukrzyca

– choroby narządu wzroku, serca, nerek oraz układu oddechowego

– chorobę reumatyczną

– zapalenie zatok, gardła oraz opon mózgowo – rdzeniowych

– wrzody żołądka

– problemy ze stawami

– paradontozę

– depresję

W skrajnych przypadkach nieleczona próchnica może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy też sepsy.

Nowoczesne metody leczenia próchnicy:

Wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych, ale w trosce o swoje zdrowie i urodę należałoby przełamać się i zmienić podejście do leczenia stomatologicznego. Współczesna stomatologia ma do zaoferowania innowacyjne, małoinwazyjne metody leczenia próchnicy dla pacjentów, którzy boją się borowania. Istnieje kilka możliwości zastąpienia wiertła stomatologicznego tj. :

– laser

– ambrazja powietrzna

– żel Carisolv

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant