MedycynaZdrowie

PRÓCHNICA – PROBLEM TYLKO ESTETYCZNY, CZY TEŻ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA?

Statystyka chorych na próchnicę w Polsce i na świecie

Próchnica to poważna, bakteryjna choroba ludzka, znana już od zarania dziejów. Szacuje się, że z próchnicą zmaga się około 90% ludzkości, mimo dostępu do coraz to lepszych i skuteczniejszych środków do walki z nią. W Polsce problem ten dotyczy około 98% ludzi dorosłych oraz 90% dzieci.

Próchnica w ciąży

Warto wiedzieć, że próchnica to choroba zakaźna, a chorująca na nią kobieta w ciąży stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla swojego nienarodzonego dziecka. Kobieta ciężarna z niewyleczoną próchnicą często rodzi dziecko z niską masą urodzeniową oraz zakażeniem bakteryjnym. Nierzadko też z tego powodu zdarza się przedwczesny poród.

Przeciwwskazania do leczenie próchnicy i innych chorób zębów

Dentysta może odmówić leczenia pacjenta, z wyjątkiem przypadków niecierpiących zwłoki. Istnieją jednak przeciwwskazania do wizyty u stomatologa tj. :

– ostre infekcje dróg oddechowych

– opryszczka wargowa

– menstruacja

– ciąża

Przyczyny próchnicy:

– dieta – głównym winowajcą choroby próchniczej jest spożywanie cukrów prostych. Obserwuje się, że im większe spożycie cukrów wśród ludności w poszczególnych krajach, tym problem próchnicy coraz głębszy.

– dziedziczenie – kolejną przyczyną są uwarunkowania genetyczne, czyli inaczej mówiąc podatność na próchnicę. Często bywa, że ludzie nie dbający zbytnio o zęby mają je zdrowsze, niż inni, którzy przywiązują dużą uwagę do higieny jamy ustnej.

– niedbałość o higienę – niedokładne i krótkie szczotkowanie zębów powoduje, że nie do końca usuwamy z nich płytkę nazębną. Mycie zębów pastą z fluorem powinno być wykonywane ruchami obrotowo – wymiatającymi i trwać około 3 minut. Oprócz tego, by zwiększyć skuteczność warto za każdym razem po myciu używać nici dentystycznych, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora do zębów. Wskazane jest również użycie płynu do płukania jamy ustnej.

– brak higieny jamy ustnej u dzieci – próchnica zaczyna rozwijać się już w wieku dziecięcym, dlatego bardzo ważne jest, aby szczotkować i leczyć już zęby mleczne. Ponadto nie należy używać tych samych szczućców czy też lizać dziecięcego smoczka. Czynności te istotne są w zapobieganiu przed rozwojem próchnicy. Zalecane są też wizyty kontrolne, co najmniej raz w roku.

– unikanie wizyt kontrolnych u dentysty – nierzadko bywa tak, że wizyta u stomatologa odbywa się dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć ząb. Warto jednak mieć świadomość, że regularne wizyty kontrolne u dentysty zapobiegają utracie zęba oraz zapewniają profesjonalną higienizację, chroniącą zęby przez rozwojem próchnicy.

Objawy próchnicy:

Zdecydowanie nie należy bagatelizować objawów próchnicy, gdyż nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sygnały, po których niezwłocznie należy udać się do stomatologa to:

– dziury i zagłębienia w zębach

– tkliwość przy szczotkowaniu oraz jedzeniu

– wrażliwość zębów na zimno lub ciepło oraz słodki i kwaśny smak

– nieświeży oddech

– przebarwienia i ciemne plamy

– ból zębów

Wpływ nieleczonej próchnicy na organizm człowieka:

Próchnica to problem nie tylko natury estetycznej. Nieleczona często jest przyczyną chorób ogólnoustrojowych i tym samym może uczynić ogromne spustoszenie w ludzkim organizmie. Mało kiedy nieleczoną próchnicę kojarzy się z takimi chorobami jak:

– cukrzyca

– choroby narządu wzroku, serca, nerek oraz układu oddechowego

– chorobę reumatyczną

– zapalenie zatok, gardła oraz opon mózgowo – rdzeniowych

– wrzody żołądka

– problemy ze stawami

– paradontozę

– depresję

W skrajnych przypadkach nieleczona próchnica może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy też sepsy.

Nowoczesne metody leczenia próchnicy:

Wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych, ale w trosce o swoje zdrowie i urodę należałoby przełamać się i zmienić podejście do leczenia stomatologicznego. Współczesna stomatologia ma do zaoferowania innowacyjne, małoinwazyjne metody leczenia próchnicy dla pacjentów, którzy boją się borowania. Istnieje kilka możliwości zastąpienia wiertła stomatologicznego tj. :

– laser

– ambrazja powietrzna

– żel Carisolv

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button