MedycynaZdrowie

Powrót do pięknego uśmiechu – o protetyce w gabinecie stomatologicznym

Już dawno minęły czasy, kiedy olśniewający, zdrowy uśmiech widywaliśmy tylko na szklanych ekranach kin i telewizorów. Na szczęście efekty dokonań stomatologicznych dostępne są dla coraz większego grona osób. Rośnie świadomość prozdrowotna – ludzie zwracają uwagę na piękny uśmiech, który jest swoistą wizytówką i mocno wpływa na to jak odbierają nas inni.

Współczesna stomatologia nie kończy się na wypełnieniach, wybielaniu czy leczeniu kanałowym, a utrata nawet kilku zębów, to nie koniec świata. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, szeroko rozwinęła się gałąź stomatologii – jaką jest protetyka.

Czym jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną, której głównym celem jest uzupełnianie braków w uzębieniu, a także zadbanie o odbudowę utraconych tkanek w jamie ustnej. Najczęściej kojarzymy ją z protezami, lecz tak naprawdę to szeroka specjalizacja, która łączy w sobie elementy wielu nauk, nie tylko medycznych.

Uzupełnienie istniejących braków zębów jest istotne z wielu powodów. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • Aspekt estetyczny i wizualny, w tym wygląd pacjenta
  • Usprawnienie bądź przywrócenie prawidłowej funkcji żucia
  • Polepszenie stanu zdrowia
  • Rehabilitację oraz zapobieganie niekorzystnym zmianom w jamie ustnej

Należy pamiętać, że każdy brak w uzębieniu powinno się uzupełnić (wyjątkiem są zęby mądrości). Utrata choćby jednego zęba ma destrukcyjny wpływ na cały mechanizm żucia, stawy skroniowo-żuchwowe, kość, tkanki okołozębowe, położenie sąsiednich zębów, a nawet proces przeżuwania i trawienia pokarmu.

Jakie uzupełnienie protetyczne jest najlepsze?

Podstawowy podział obejmuje dwie grupy: uzupełnienia ruchome i stałe.

Ruchome to te, które pacjent sam może wyjąć z jamy ustnej np. protezy akrylowe czy szkieletowe. Stałe to takie, które jak sama nazwa wskazuje, na stałe zamocowane są w jamie ustnej pacjenta. Mówimy tutaj  między innymi o koronach, mostach, licówkach czy pracach na implantach. 

O tym, które rozwiązanie będzie dla konkretnego pacjenta odpowiednie decyduje lekarz specjalista po dokładnym wywiadzie medycznym i przeanalizowaniu warunków w jamie ustnej.

Wybór gabinetu ma znaczenie – jaki wybrać?

Satysfakcjonujący efekt końcowy, pełne zadowolenie i olśniewający, nowy uśmiech jest możliwy tylko dzięki sprawnej współpracy pacjenta z lekarzem i technikiem dentystycznym. Dlatego tak istotnym czynnikiem jest wybranie profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, który stawia na rozwój, nowoczesność i doświadczenie.

W A.P. Denti każdego pacjenta traktujemy i diagnozujemy indywidualnie. Przedstawiamy konkretny plan leczenia, a dzięki współpracy z laboratorium estetyki dentystycznej Dental Smile Project możemy świadczyć usługi na światowym poziomie.

Najwyższa jakość materiałów, projektowanie za pomocą najnowocześniejszego oprogramowania 3D oraz mikroskopowe technologie pozwalają na tworzenie najlepszych jakościowo prac.

W obecnych czasach wielką zaletą jest korzystanie z technologii komputerowej również na etapie projektowania uzupełnień protetycznych. Skanery 3D pozwalają na dokładne zeskanowanie zgryzu pacjenta, daje to możliwość szybkiego przesłania plików pomiędzy gabinetami, a laboratorium protetycznym i możliwość szybszego zaprojektowania pracy. Dużym plusem dla pacjenta jest też to, że w ten sposób eliminujemy pobrane nieprzyjemnych wycisków.

Ultranowoczesny program wirtualnego cyfrowego projektowania uśmiechu – Digital Smile Design to jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Jest to system, dzięki któremu pacjent może zobaczyć jak będzie wyglądał jego uśmiech, zanim podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Za pomocą zdjęć i filmów w przystępny sposób omawiane są kolejne kroki i etapy „metamorfozy” pacjenta.

Kolejnym udogodnieniem jest wykorzystanie technologii druku 3D. Wykonane za jego pomocą precyzyjne modele z żywic światło utwardzalnych doskonale maksymalizują przewidywalność końcowej pracy protetycznej.

Szczegółowy plan leczenia, przemyślany protokół postępowania, korzystanie z cyfrowej technologii oraz dobrej jakości materiały są gwarancją sukcesu i zadowolenia pacjenta.
W A.P. DENTI Anna Filipczak Pacała stawiamy na wysokiej jakości sprzęt, materiały, a także współpracujemy z najlepszymi firmami. Stale inwestujemy w nasz rozwój, wprowadzamy certyfikowane nowości. Wszystko po to żeby zapewnić Pacjentowi jakość, komfort i efekt, którego oczekuje.

Piękny, a przede wszystkim zdrowy uśmiech to ozdoba każdego człowieka. Niestety, choć brzmi to brutalnie, braki w uzębieniu powodują, oprócz wiadomych już problemów zdrowotnych, negatywny odbiór naszej osoby przez innych. Postrzegani jesteśmy jako osoby zaniedbane, mało atrakcyjne. Warto więc zatroszczyć się o siebie, o poczucie własnej pewności siebie i komfort życia. Nie ma na co czekać!

Artykuł eskpercki:
Anna Filipczak Pacała
Paulina Maria Kaczmarek

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button