
Czym jest toksyna botulinowa?
Botoks to silna trucizna, zwana inaczej jadem kiełbasianym. Występuje on w zepsutych wędlinach, mięsach oraz konserwach mięsnych, rybnych i warzywnych. Jest on niezwykle niebezpieczny, gdyż wystarczy niewielka jego ilość, aby doszło do silnego zatrucia. Zatrucie botuliną charakteryzuje się zaburzeniami ze strony układu oddechowego, nerwowego oraz pokarmowego. Dawka śmiertelna wynosi 30 nanogramów.
Historia botoksu
Toksynę botulinową przez ponad 100 lat uznawano głównie jako źródło zatruć, prowadzących często do zgonów. Przełomem był XX wiek, kiedy to odkryto jego zdrowotne właściwości i z sukcesem zaczęto wykorzystywać go do różnych schorzeń, począwszy od okulistyki. W XXI wieku zaobserwowano, że botulina sprawdzi się również jako składnik do wypełniania zmarszczek. W ten właśnie sposób zrewolucjonizowała medycynę estetyczną i stała się „eliksirem młodości” wykorzystywanym do najpopularniejszych zabiegów odmładzających.
Zastosowanie botuliny w medycynie
W dzisiejszych czasach toksyna botulinowa cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu różnych chorób i wykorzystywana do przeprowadzania różnych zabiegów tj. :
- Zez i oczopląs – zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu do mięśni okołoruchowych, całkowicie je porażając. Daje on realne szanse, aby wyeliminować nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Zabieg ten może wykonywać tylko okulista i często oczekiwane rezultaty uzyskuje się już po podaniu jednej dawki botuliny.
- Migrena – zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny. Przyjmuje się, że eliminuje on migrenowe bóle u około 80% chorych. Mimo tego, że metoda ta daje doskonałe efekty i stosowana jest już od dłuższego czasu to do tej pory jest mało rozpowszechniany. Zabieg ten wykonuje tylko neurolog,a polega on na wstrzyknięciu niewielkich dawek toksyny w szczegółowo ustalone miejsca. Ponadto pacjent nie poddawany jest znieczuleniu, skutki uboczne są znikome, a po zabiegu może udać się do domu.
Nadpotliwość – botulina jest również skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości, szczególnie w obszarach pach, stóp, dłoni oraz czoła. Jest to małoinwazyjny zabieg, który wykonuje głównie dermatolog, endokrynolog, ale też lekarz medycyny estetycznej. Polega on na zaaplikowaniu niewielkiej ilości botoksu w miejsca gdzie występuje nadmierna potliwość. Efekt pojawia się już po kilku dniach i utrzymuje się od 9 – 12 miesięcy. Ze względu na to, że zabieg ten nie jest bezbolesny, stosuje się miejscowe znieczulenie.
Nietrzymanie moczu – znakomite efekty daje też ostrzykiwanie pęcherza moczowego toksyną botulinową. Jest to całkowicie bezpieczny zabieg, który polega na zaaplikowaniu botuliny bezpośrednio do pęcherza. Finalnie paraliżuje on mięśnie pęcherza oraz zmniejsza liczbę jego skurczy, a w efekcie pacjent ma rzadszą potrzebę oddawania moczu. Zabieg ten wykonuje urolog po podaniu niewielkiego znieczulenia, a korzyści odczuwalne są już po 7 – 10 dni i utrzymują się nawet do roku.
Toksyna botulinowa może być również używana do leczenia: przykurczów, tików nerwowych, zaburzeń układu pokarmowego, bruksizmu, jąkania oraz epilepsji.

Przeciwwskazania do leczenia botoksem
Jak większość leków, toksyna botulinowa posiada również przeciwwskazania. Nie można nią leczyć chorych, cierpiących na:
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
- schorzenia nerwowo – mięśniowe
- zespół Lamberta – Eatona
- choroby nowotworowe i autoimmunologiczne
Botoks nie może być również podawany kobietom w ciąży oraz karmiących piersią.
Autor: Agata Lefler