Nowoczesna stomatologia z roku na rok dynamicznie się rozwija. Aktualnie możliwe jest leczenie zębów bez bólu i nieprzyjemnego dźwięku wiertła. Naukowcy pracują nad zalążkami zębów mlecznych, które umożliwią po wszczepieniu wyrośnięcie 3cich zębów. Podobnie ze stomatologią estetyczną-rozwój tego działu umożliwił w szybki sposób pozbyć się kompleksów osób, które marzyły o pięknym uśmiechu. Pomimo pozytywnych zmian wynikających z rozwoju stomatologii, wciąż wg statystyk 95% społeczeństwa boi się wizyty u dentysty. Mamy szereg pytań, ale boimy się ich zadać, lub szukamy wiedzy w internecie, nie zawsze mając pewność czy uzyskane informacje są prawdziwe. Na specjalne życzenie czytelników, postanowiliśmy zadać 10 popularnych pytań dotyczących stomatologii, ekspertom z A.P. DENTI Anna Filipczak Pacała
Top 10 pytań do stomatologa
W ostatnim czasie obserwujemy powiązanie branży stomatologicznej ze stomatologią. Dlaczego stomatolog jest bardzo dobrze predysponowany do wykonywania zabiegów z medycyny estetycznej.
Tak to prawda. Wielu pacjentów zastanawia się, dlaczego to my zajmujemy się medycyną estetyczną. Nasza codzienność to praca w małym polu zabiegowym. Z tego względu jesteśmy bardzo precyzyjni, w tym co robimy. Codziennie wykonujemy wiele iniekcji karpulą czy igłą i strzykawką, musimy znać bardzo dobrze anatomie głowy i szyi. Wiele lat temu na kongresach ze stomatologii zaczęły się pojawiać wykłady z medycyny estetycznej. Szkoleniowcy często podkreślają, że to właśnie stomatolog ma duże predyspozycje, wiedzę i możliwości. Pacjenci wiedząc to, czują się u nas bezpiecznie i chętnie korzystają z naszych usług w tym zakresie.
W jaki sposób anatomia uzębienia ma wpływ na wygląd naszej twarzy?
Stan zębów, barwa, ułożenie, braki zębowe mają wpływ na wygląd naszej twarzy. Z wiekiem zęby ulegają starciu, korony stają się krótsze. Może to przyspieszyć proces starzenia i pojawienia się zmarszczek. Wygląd zębów może dodać, jak i ująć pacjentowi lat. Warto jest zaznaczyć, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu czy wypełniaczy nie dadzą pożądanych efektów bez zlikwidowania przyczyny stomatologicznej. Dlatego tak ważne jest, by dbać o piękny uśmiech, który wpływa na nasz wygląd.
Czy lepiej jest dokonać ekstrakcji zęba, czy wyleczyć go kanałowo?
Jeżeli ząb ma niewielki stan zapalny, który nie będzie powodował zaniku tkanki kostnej to taki ząb należy wyleczyć kanałowo. Jeśli natomiast występują rozległe zmiany okołowierzchołkowe powodujące duże zniszczenie tkanki kostnej, co uniemożliwiałoby późniejsze wszczepienie implantu, to w takim przypadku rekomenduje się wykonać ekstrakcję zęba.
Czy można dokonać wszczepienia implantu od razu po ekstrakcji zęba?
Implantację jednoetapową można wykonać od razu po ekstrakcji zęba pod warunkiem, że wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości i jakości, nie wymaga uzupełnienia specjalnym materiałem kościozastępczym oraz nie ma tam stanu zapalnego. Częściej jednak zaleca się wcześniejsze usunięcie zęba i odczekanie około dwóch miesięcy albo dłużej po to, aby wszczepić implant- implantacja dwuetapowa.
Czy każdy może mieć wszczepione implanty?
Niestety nie każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów.
Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów są: ciąża, zbyt młody organizm, który jest jeszcze w fazie wzrostu kości (poniżej 17 r.ż), osteoporoza o dużym stopniu zaawansowania, choroby związane z zaburzeniem krzepnięcia krwi, nieunormowana cukrzyca, padaczka, nowotwory, AIDS, a także inne choroby związane z zaburzeniem odporności, bruksizm, niewspółpracujący pacjent, zły stan higieny jamy ustnej, ubytki próchnicowe i kamień nazębny, niektóre leki.
Oprócz przeciwwskazań ogólnych mamy również przeciwwskazania związane z miejscem wszczepienia implantu, są to: stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu, zbyt mała wysokość i szerokość tkanki kostnej.
Stomatologia dynamicznie się rozwija. Czy jest możliwe leczenie bez bólu?
Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medyczną. Co chwile zaskakuje nas czymś nowym. Jakiś czas temu na rynku stomatologicznym pojawiła się najnowocześniejsza metoda leczenia zębów laserem. Jest to metoda pozwalająca wyeliminować całkowicie nieprzyjemne dla pacjenta wiertło w trakcie leczenia. Możemy indywidualnie do pacjenta dobrać parametry tak by czuł się komfortowo. Dodatkowo możemy dysponować sedacją, czyli metodą uspokojenia pacjenta podtlenkiem azotu, złagodzeniem napięcia i niepokoju dzięki obniżeniu aktywności układu nerwowego. Pacjent czuje się w pełni zrelaksowany, lepiej znosi zabieg. Jest to procedura w pełni bezpieczna przeznaczona również, a nawet przede wszystkim dla dzieci.
Dysponujemy również szerokim zakresem znieczuleń, zarówno środków, jak i igieł. Na rynku pojawiły się igły Septoject Evolution ze skośnym ostrzem skalpelowym. Dzięki temu penetracja w tkanki jest delikatniejsza i mniej odczuwalna dla pacjenta.
Jaka jest przewaga laserowego opracowywania zębów, od tradycyjnej metody leczenia próchnicy przy pomocy wiertła?
Leczenie laserowe wygrywa z tradycyjnymi metodami leczenia zębów z wielu powodów. Jednym z nich jest brak bólu podczas opracowywania zęba. Pacjenci, którzy wybierają tą metodę leczenia rezygnują ze znieczulenia. Możemy indywidualnie dobierać parametry tak by pacjent czuł się bardziej komfortowo i aby nie odczuwał żadnych dolegliwości. Jest to metoda również znakomita dla dzieci, które bardzo chętnie siadają na fotelu, bo wiedzą, że o bólu w tym wypadku nie ma mowy. Drugą rzeczą jest dezynfekcja ubytku, dzięki czemu istnieje małe ryzyko próchnicy wtórnej. Trzecią rzeczą, jest to, że ubytek jest opracowany minimalnie inwazyjnie. Nie opracowujemy zdrowych tkanek zęba, ze względu, że wiązka lasera jest mała a laser ma powinowactwo do wody w tym wypadku próchnicy. Kolejnym argumentem przemawiającym za laserem jest to, że powierzchnia zęba po opracowaniu jest chropowata, dzięki czemu nie trzeba wytrawiać ubytku, a to eliminuje nadwrażliwość pozabiegową.
Czy każdy ząb można wyleczyć z wykorzystaniem lasera?
W większości przypadków tak jedynym przeciwwskazaniem są zęby z wypełnieniami amalgamatowymi, ze względu na odbijanie wiązki lasera od powierzchni wypełniania.
Czy w przypadku ekstrakcji trzeba wstawić implant?
W każdym przypadku ekstrakcji zęba należy uzupełnić brak zębowy. Na pierwszym miejscu, jeśli nie ma przeciwwskazań należy zaproponować pacjentowi implantację. Jeśli z powodów finansowych bądź innych pacjent odrzuca tą propozycję należy zaproponować inne rozwiązanie protetyczne w celu uzupełnienia braku zębowego. Organizm nasz przystosowany jest do żucia, każdy brak zębowy wpływa na biomechanikę naszego stawu. Jeśli braki zębowe nie są uzupełnione, inne zęby muszą przejąć ich funkcje. Konsekwencją jest ich przeciążenie co może doprowadzić do ich utraty.
W jaki sposób dbać o zęby, żeby mieć piękny uśmiech? Co w przypadku kiedy mamy ciemną kość uzębienia?
Zęby odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Zalecamy regularne wizyty stomatologiczne co pół roku. Raz do roku należy wykonywać zdjęcie pantomograficzne zębów, celem sprawdzenia, czy nie ma stanów zapalnych, ubytków w miejscach niewidocznych dla oka, a także zmian okołowierzchołkowych. Aby mieć piękny uśmiech również konieczne są zabiegi higienizacyjne co pół roku. Ważna jest prawidłowa metoda szczotkowania zębów, a także dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty z fluorem. Pamiętać należy o nitkach i szczoteczkach międzyzębowych, do oczyszczania powierzchni stycznych, a także płynów do płukania w konsultacji z lekarzem stomatologiem.
Każdy z nas ma inny kolor kości, która nie ma związku z higieną jamy ustnej. Pacjentom, którym to przeszkadza możemy zaproponować metodę wybielania zębów. W naszym gabinecie posługujemy się metodą laserowego wybielania zębów. Natomiast trzeba zaznaczyć, nie zawsze uda się uzyskać jaśniejszy odcień zębów od naturalnego koloru kości danej osoby. W takich przypadkach, aby zadowolić pacjenta proponujemy licówki lub korony
Dziękujemy za wnikliwe odpowiedzi i porady