PsychologiaStyl życia

Jak żyć pełnią życia po 50.?

Myślisz, że po 50. roku życia nie czeka Cię już nic ciekawego? Odrzuć stereotypy i korzystaj z tego, co masz. Bo kiedy jak nie teraz? Dzieci odchowane, praca zawodowa ustabilizowana, a Ty wciąż młoda, jesteś może nie na początku drogi, ale na pewno w dobrym miejscu.

Nie wiąż swojego wieku wyłącznie z przekwitaniem i końcem tego, co dobre. Jesteś na tym etapie życia, kiedy możesz czerpać z niego pełnymi garściami. Tylko jak? Czytaj dalej.

Małe wielkie rzeczy — niech staną się Twoim udziałem!

Znana wokalista śpiewa: Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest. Niech słowa te nie będą tylko pustym sloganem. Nadszedł czas, abyś poświęciła całą energię sobie, a nie tylko innym ludziom.

Ciesz się drobiazgami — zapachem kawy o poranku, uśmiechem bliskich Ci ludzi. Masz więcej wolnego czasu, więc oddaj się lekturze, czy medytacji.

To, że nie jesteś już nastolatką, rozemocjonowaną dwudziestolatką, czy pełną oczekiwań trzydziestolatką wcale nie oznacza, że życie traci sens. Jest wręcz przeciwnie. Na wiele zdarzeń z rzeczywistości możesz spojrzeć z wyrozumiałością, odrobiną krytycyzmy i przede wszystkim — dystansem. Po 50. masz wreszcie czas realizować swoje pasje, pragnienia i marzenia. Nie rezygnuj z poszerzania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń. Cały czas miej świadomość, że to Ty jesteś panią swojego życia.

Przestań walczyć z przemijaniem

W życiu nadchodzi taki czas, że ciało przestaje być jak z reklamy. Pojawiają się zmarszczki, cellulit, skóra traci jędrność. Jednak czy to, jak wyglądasz, jest na tyle ważne, abyś z powodu paru kurzych łapek zrezygnowała ze szczęścia?

W dojrzałej kobiecie jest ogromny potencjał, którego na próżno szukać u ludzi młodych, niedoświadczonych. W ciągu swojego życia popełniłaś wiele błędów i wyciągnęłaś z tego wnioski. Twój umysł jednak wciąż jest młody, sprawny i potrafi dostrzec uroki codzienności.

Stereotypowe myślenie dzieli kobiety na te w okresie menstruacji i po niej. Nie daj się zaszufladkować. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, jak postrzegają Cię nie tylko ludzie, ale i Ty sama. Przemijanie w XXI wieku to termin, który nabiera zupełnie innego wymiaru. Życie toczy się swoim torem, jednak Ty wcale z niego nie wypadasz. Każdy dzień pokazuje, że warto przestać skupiać się na tym, na co nie ma się wpływu. Jest jeszcze tyle do zrobienia!

Zamiast służyć innym, skup się na swoich potrzebach

Dlaczego to takie ważne? Całe życie służyłaś innym i nie znalazłaś czasu dla siebie? Po 50. życie zwalnia. Przestań usługiwać bliskim i skup się bardziej na swoich potrzebach. Nikt nie mówi, żebyś nie obdarzała ich miłością, ale zaczęła żyć własnym życiem. Bliscy mogą być dla Ciebie wspaniałym wsparciem, jednak nie stawiaj ich w centrum. Poświęcenie jest dobre, ale nie może ono zdominować Twojej egzystencji. Jeśli kiedykolwiek doświadczałaś uczuć takich jak: strach i niepokój, teraz jest najlepszy czas, aby powrócić do zdrowia. Kobieta po 50. ma prawo do radości i cieszenia się życiem w całej jego pełni.

Pielęgnuj dobre emocje

Zastanów się, czy zanadto nie skupiasz się na złych emocjach. Wiele wydarzyło się w Twoim życiu i nie zawsze trafiały się same dobre momenty. Wyrzuć z głowy to, co było złe. Jeśli będziesz tkwić w złych emocjach, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Przede wszystkim zablokujesz się na miłość i inne pozytywne odczucia. To, co miało miejsce kilkanaście lat temu, powinno odejść do lamusa. Jeśli jednak nie jesteś w stanie poradzić sobie sama z traumami i innymi przeżyciami, skorzystaj z terapii.

Wdzięczność — praktykuj ją każdego dnia

Psychologię pozytywną krytykuje obecnie wielu naukowców i terapeutów. Jednak warto skorzystać z pewnych jej elementów. Jednym z nich jest praktykowanie wdzięczności. Oprah Winfrey — guru wielu milionów ludzi na świecie powiedziała kiedyś: Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej.

Jak jednak dziękować za to, co się ma? Wystarczy pomyśleć o dobrych chwilach, które się przydarzyły, o ludziach, których się kocha, bądź kochało lub o przyjemnych wydarzeniach w nadchodzącej przyszłości. Po 50. życie się nie kończy, a świat nie kurczy. Uświadom sobie, ile jeszcze możesz przeżyć, czego doświadczyć po raz pierwszy. Masz wystarczająco duży potencjał, aby realizować swoje marzenia i cele. I tego się trzymaj. 

Bibliografia:

Kozłowska K. Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem? Novae Res, 2021,

https://zwierciadlo.pl/zdrowie/527034,1,zycie-zaczyna-sie-po-50.read

Warto zajrzeć:

https://fajna-baba-nie-rdzewieje.pl/zycie-zaczyna-sie-po-piecdziesiatce/

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button
System reklamy Test