Medycyna niekonwencjonalnaZdrowie

Zioła na wątrobę — jakie wybrać?

Wątroba pełni aż 500 funkcji w organizmie człowieka. Organ ten nie ma unerwienia czuciowego, dlatego kiedy dzieje się z nią źle, nic nie czujesz. To bywa złudne, ponieważ często dochodzi do marskości wątroby, ostrej niewydolności wątroby, choroby Wilsona, przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby i raka wątrobowokomórkowego.

Stosując odpowiednie zioła, możesz skutecznie zapobiegać wielu schorzeniom wątroby, wspomagać jej oczyszczanie i regenerację. Często taką fitoterapię można potraktować jako alternatywę dla farmaceutyków. Które zioła doskonale wspierają pracę wątroby?

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby — dlaczego jest takie ważne?

Czy wiesz, że wątroba to największy gruczoł w Twoim organizmie? Przez to, że przepływa przez nią wiele krwi i jest mocno unaczyniona, jej waga dochodzi nawet do 2 kilogramów. To dzięki wątrobie możliwa jest prawidłowa praca całego ciała, a co za tym idzie, zachowanie zdrowia.

W wątrobie gromadzą się pobrane z pokarmów tłuszcze, które następnie rozkładają się z udziałem żółci. Wątroba metabolizuje węglowodany, które przybierają formę glukozy. To jednak nie wszystko. Organ ten magazynuje wiele witamin i substancji odżywczych, takich jak witamina K, B12, C i A. Do wątroby dociera krew, która już nie zawiera toksyn ani szkodliwych dla zdrowia substancji (na przykład znajdujących się w wysoko przetworzonej żywności).

Fitoterapia chorób wątroby, czyli jak leczyć się ziołami?

Warto wspomnieć o tym, że w poważnych schorzeniach wątroby stosowanie ziół należy skonsultować z lekarzem. Fitoterapia może być bowiem stosowana jedynie wspomagająco. Kiedy jednak dobrze jest sięgać po zioła na wątrobę?

  • w przypadku gorszego samopoczucia, apatii, zmęczenia,
  • kiedy zauważysz, że Twój mocz ma ciemniejszą barwę,
  • gdy odczuwasz niestrawność, wzdęcia, nudności,
  • kiedy czujesz bóle i gniecenie w okolicy brzucha,
  • gdy zauważasz przebarwienia i cierpisz na nadwrażliwość skóry,
  • kiedy na Twojej twarzy, dłoniach i kostkach pojawiają się obrzęki.

Zioła na oczyszczenie wątroby

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój organizm pobiera toksyny z jedzenia i powietrza? Wątroba, czyli Twój największy gruczoł, odfiltrowuje je tak, aby Ci nie szkodziły. Jednak przez ten proces filtracji, sama wątroba narażona jest na zanieczyszczenia. Musisz ją zatem wspomóc odpowiednimi ziołami. Popularne są nasiona babki płesznik oraz nasiona czarnuszki siewnej. Pij je w postaci naparów. Zapobiegniesz stłuszczeniu wątroby, które często pojawia się po okresie jesienno-zimowym.

Zioła na regenerację wątroby

Wprawdzie wątroba jest jedynym narządem, który sam się regeneruje, jednak, kiedy jest przeciążona, nie zrobi tego na czas. Zioła na wątrobę o działaniu regenerującym usprawnią jej pracę i przywrócą zaburzone funkcje. Dobrze sprawdzą się nasiona ostropestu plamistego. Zawierają one flawonolignany, kwas stearynowy, pamitynowy, sylimarynę oraz betainę. To właśnie ostropest reguluje gospodarkę tłuszczową wątroby, między innymi przez to, że obniża poziom złego cholesterolu. Z kolei sylimaryna stymuluje syntezę białek i wspiera wytwarzanie nowych hepatocytów. Ma także działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Ponadto ostropest plamisty łagodzi objawy niestrawności i reguluje wytwarzanie żółci (zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej).

Zioła na wątrobę o działaniu ochronnym

Pisząc o regeneracji wątroby trudno nie wspomnieć o karczochu zwyczajnym. Doskonale oddziałuje on na hepatocyty, czyli komórki wątroby. Przede wszystkim chroni je przed wpływem czynników z zewnątrz. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych i zapobiega zaparciom. Wspomaga również oczyszczanie dróg żółciowych — poleca się go dlatego w stanach zapalnych dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Zioła na wątrobę przede wszystkim usprawniają procesy trawienne. Dziurawiec zwyczajny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Podobnie jak karczoch wspomaga wydzielanie żółci, jednak dodatkowo reguluje profil lipidowy, a także obniża poziom enzymów trawiennych.

Regenerująco i detoksykująco na wątrobę działa także mniszek lekarski i kurkuma.

Warto skorzystać również z mieszanki ziół i przygotować sobie napar z nasion ostropestu plamistego, z mniszka lekarskiego oraz z dziurawca i karczocha.

Dieta na wątrobę — obniża poziom cholesterolu i oczyszcza drogi żółciowe

Dieta na wątrobę ogranicza procesy starzenia tkanek, wspomaga układ odpornościowy i działa ochronnie. Pamiętaj, że nie tylko suplementy diety ograniczają ryzyko uszkodzenia wątroby. Odpowiednie żywienie wzmacnia przewód pokarmowy. Oczywiście pod warunkiem, że dieta będzie lekkostrawna, a Ty będziesz pić duże ilości wody. Do potraw dodawaj zioła takie jak tymianek, majeranek, oregano. Z kolei ziołami usprawniającymi trawienie są mięta pieprzowa, pokrzywa zwyczajna, koper włoski i owoc kminku.

Zmień swoje codzienne nawyki i dodaj zioła do swojej diety. Są one korzystne nie tylko jeśli chodzi o ograniczenie dolegliwości bólowych, ale wiele z nich działa żółciopędnie i wspomaga usuwanie toksyn. Zdrowa wątroba to podstawa, ponieważ organ ten odpowiada za rozkład tłuszczy i węglowodanów. Dzięki niej w Twoim organizmie jest odpowiednie stężenie glukozy, a co za tym idzie — może on dobrze funkcjonować. 

Bibliografia:

Didier S. Co nam leży na wątrobie? Wydawnictwo Czarna Owca, 2020,

Laughin A. Dieta dla wątroby, Astrum, 2017, 

Parlemuter G. Nie wątp w wątrobę… a jej ukryte moce dodadzą ci lat życia w zdrowiu, Amber, 2019.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant