Zdrowie

Tlenoterapia Część II – Komory hiperbaryczne a depresja

Depresja określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Dotyka ona coraz większej ilości osób. Smutek, apatia, rozdrażnienie czy niepokój to tylko kilka z objawów które mogą towarzyszyć depresji. Ciągły stres, pośpiech, narastające problemy, przepracowanie i jak się okazuje… niewłaściwa dieta – to wszystko przyczynia się do powstawania tej choroby! Komory hiperbaryczne pozwalają na nowoczesną terapię poprawiającą ogólny stan zdrowia człowieka oraz pomagają w leczeniu wielu chorób.

Badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej. Wśród osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu 12-25% cierpi z powodu depresji. Wiele z nich spełnia kryteria depresji umiarkowanej lub ciężkiej.

Komory hiperbaryczne a depresja – co mają wspólnego? Istnieją badania donoszące o przeciwdepresyjnym działaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Poprawa nastroju idzie w parze z korzyściami jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu. U poddanych badaniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi różnego typu obserwuje się usprawnienie metabolizmu komórek nerwowych oraz dotlenienie obszarów objętych hipoksją (niedotlenieniem tkanek). Ponadto często występuje poprawa pamięci i koncentracji, lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz zmniejszenie dolegliwości depresyjnych (ocena z użyciem skali depresji Hamiltona).

Depresja a terapia hiperbaryczna (HBOT)

Przeprowadzono badanie z udziałem rekonwalescentów po przebytym krwotocznym udarze mózgu, u których zdiagnozowano depresję. 60 pacjentów z ww symptomami podzielono na dwie grupy. 30-osobowa grupa poddana była terapii HBOT a druga 30-osobowa grupa kontrolna leczona była lekiem Deanxit. Skuteczność terapii oceniano przed i 4 tygodnie po badaniu za pomocą skali depresji Hamiltona. Okazało się, że w obu grupach zaobserwowano poprawę samopoczucia, przy czym poprawa w grupie HBO była dużo większa niż w grupie kontrolnej.

Z powyższych badań wynika więc, że tlenoterapia wspomaga leczenie depresji. Warto więc spróbować tej nowoczesnej metody!

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej o2Max w Opolu 

Jeśli nie czytałeś jeszcze poprzedniego artykułu wprowadzającego w temat komór hiperbarycznych Tlenoterapia – nowoczesna metoda leczenia! Część I koniecznie to zrób!

Kolejny tekst na temat tlenoterapii już wkrótce!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button