Zdrowie

Tlenoterapia Część II – Komory hiperbaryczne a depresja

Depresja określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Dotyka ona coraz większej ilości osób. Smutek, apatia, rozdrażnienie czy niepokój to tylko kilka z objawów które mogą towarzyszyć depresji. Ciągły stres, pośpiech, narastające problemy, przepracowanie i jak się okazuje… niewłaściwa dieta – to wszystko przyczynia się do powstawania tej choroby! Komory hiperbaryczne pozwalają na nowoczesną terapię poprawiającą ogólny stan zdrowia człowieka oraz pomagają w leczeniu wielu chorób.

Badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej. Wśród osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu 12-25% cierpi z powodu depresji. Wiele z nich spełnia kryteria depresji umiarkowanej lub ciężkiej.

Komory hiperbaryczne a depresja – co mają wspólnego? Istnieją badania donoszące o przeciwdepresyjnym działaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Poprawa nastroju idzie w parze z korzyściami jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu. U poddanych badaniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi różnego typu obserwuje się usprawnienie metabolizmu komórek nerwowych oraz dotlenienie obszarów objętych hipoksją (niedotlenieniem tkanek). Ponadto często występuje poprawa pamięci i koncentracji, lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz zmniejszenie dolegliwości depresyjnych (ocena z użyciem skali depresji Hamiltona).

Depresja a terapia hiperbaryczna (HBOT)

Przeprowadzono badanie z udziałem rekonwalescentów po przebytym krwotocznym udarze mózgu, u których zdiagnozowano depresję. 60 pacjentów z ww symptomami podzielono na dwie grupy. 30-osobowa grupa poddana była terapii HBOT a druga 30-osobowa grupa kontrolna leczona była lekiem Deanxit. Skuteczność terapii oceniano przed i 4 tygodnie po badaniu za pomocą skali depresji Hamiltona. Okazało się, że w obu grupach zaobserwowano poprawę samopoczucia, przy czym poprawa w grupie HBO była dużo większa niż w grupie kontrolnej.

Z powyższych badań wynika więc, że tlenoterapia wspomaga leczenie depresji. Warto więc spróbować tej nowoczesnej metody!

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej o2Max w Opolu 

Jeśli nie czytałeś jeszcze poprzedniego artykułu wprowadzającego w temat komór hiperbarycznych Tlenoterapia – nowoczesna metoda leczenia! Część I koniecznie to zrób!

Kolejny tekst na temat tlenoterapii już wkrótce!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant