DietaMedycynaZdrowie

Wpływ ciągłego cukru na nasze zdrowie

Naukowcy nie bez przesady nazywają cukier białą śmiercią. Znajduje się on w chlebie, sokach owocowych, kolorowych napojach i ketchupie. Oczywiście to tylko niektóre z produktów zawierających cukier. Jest ich o wiele więcej.

Jaki wpływ ma cukier na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy go unikać? 

Dlaczego cukier jest zły?

Wpływ cukru na nasze zdrowie jest wprost ogromny. Niestety nie można powiedzieć, by był pozytywny. Jest wręcz przeciwnie. I nie chodzi tu tylko o to, że jego regularne zjadanie słodkich przekąsek wywołuje niepożądany efekt, jakim jest tycie. Kilka centymetrów więcej w biodrach to przecież jeszcze nie koniec świata. Zupełnie inaczej jest, kiedy mamy do czynienia z otyłością, a tę można już uznać za chorobę. Co jeszcze przemawia za tym, by ograniczyć spożycie cukru?

Wpływ cukru na otyłość

Jeśli często spożywamy słodycze i pijemy słodkie napoje, nie dziwmy się, że w naszej diecie przybywa kalorii. Te z kolei przekładają się na przyrost masy ciała, a to może prowadzić do otyłości. Przeprowadzono wiele badań, które pokazały, jaka jest zależność pomiędzy piciem słodkich napojów a wysokim BMI. Między innymi dwukrotnie zwiększają one ryzyko otyłości, w tym otyłości brzusznej. 

Nadmierne spożycie cukru a rozwój zespołu metabolicznego

Zespół metaboliczny jest stanem klinicznym, w którym występuje i współistnieje wiele czynników, między innymi: otyłość brzuszna, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze oraz  zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Oczywiście nadmierne spożywanie cukru w dużej mierze przyczynia się do powstania zespołu metabolicznego, jednak wpływ na niego mają także inne grzechy dietetyczne.    

Próchniczotwórczy cukier

Cukry dostarczane wraz z dietą mają kolosalny wpływ na nasze zęby. Wszystkie napoje kolorowe przyczyniają się do obniżenia pH w jamie ustnej. To zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej powoduje, że namnażają się bakterie próchnicze. 

Naturalnie wiele zależy od tego, co i w jakich porach spożywamy. 

Cukier a rozwój chorób sercowo-naczyniowych

Zwiększone spożycie cukru ma negatywny wpływ na profil lipidowy, a to z kolei przekłada się na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Badanie Nurses’ Health Study wykazało, że istnieje zależność pomiędzy spożywaniem napojów słodzonych a ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca prowadzącej do zawału, a nawet zgonu. 

Cukier „karmi” mózg

Niestety. Nasz mózg przez nadmierne spożywanie cukru szybciej się starzeje. Co za tym idzie, mogą się przytrafić problemy z pamięcią, koncentracją, o chorobie Alzheimera nie wspominając. Zła wiadomość jest taka, że cukier działa jak narkotyki, czyli uzależnia. Nic zatem dziwnego, że po zjedzeniu kilku kostek czekolady czujemy się szczęśliwsi. Ten „cukrowy haj” pojawia się, dlatego że organizm pod wpływem zjedzenia czegoś słodkiego produkuje serotoninę i dopaminę, odpowiedzialne za dobre samopoczucie. 

Wystarczy dzień cukrowego detoksu, aby przekonać się, że wcale nie tak łatwo odstawić słodycze. Mogą pojawić się bóle głowy, zimne poty i drżenie rąk. Jak temu zapobiec? Cukier trzeba odstawiać stopniowo. Jego eliminacja z diety nie może być gwałtowna. Zatem, zamiast słodzić herbatę dwiema łyżeczkami cukru, zdecydujmy się na jedną. Takie wyrzeczenie trochę oszuka mózg, a jego wpływ na zdrowie będzie ogromny. 

Cukier – jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie!

Przeciętny Polak w ciągu roku zjada 39 kilogramów cukru. To lepszy wynik niż ten uzyskany w Ameryce, jednak i tak nie ma się z czego cieszyć. Sytuacja wciąż zmienia się na gorsze, a spożycie cukru w naszym kraju wzrasta w zastraszającym tempie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby codzienne spożycie cukru ograniczyć do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście optymistyczną opcją byłaby tak, gdybyśmy zeszli poniżej 5%. Wtedy ryzyko wielu chorób znacznie by się zmniejszyło. 

Zdrowa dieta kojarzy się z wyrzeczeniami. Jednak nie musi tak być. Wiele z naszych nawyków żywieniowych wiąże się z przyzwyczajeniami. Czasem wystarczy drobna zmiana, aby odczuć różnicę w stanie zdrowia. Cukier na pewno nie jest jego sprzymierzeńcem, dlatego warto walczyć z pokusami i odmówić sobie słodkiej przekąski czy kolorowego napoju.  

Bibliografia:

Kłosiewicz-Latoszek L., Cybulska B. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych,

Carmel M. Jak zerwać z cukrem. Porzuć diety i żyj pełnią życia.

Warto przeczytać:
Kortko D., Watoła J. Słodziutki. Biografia cukru.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Świętnie. Zawsze pochwalam informacja oparte o konkretną bibliografie. 😀 Czekam na więcej !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button