Dieta

Różnica między alergią a nietolerancja pokarmową

Podczas rozmów z naszymi przyjaciółmi czy krewnymi nie raz możemy usłyszeć, że któraś z osób jest uczulona na gluten lub nie toleruje laktozy. Uczulenia lub nietolerancje pokarmowe to temat, który jest zawsze aktualny, ponieważ pojęcia te są stosowane bardzo często, ale nie zawsze prawidło.

        Nietolerancje pokarmowe oraz alergie czy uczulenia są często mylone z powodu dużego podobieństwa objawów wynikających z danej przypadłości. Jednym z najczęstszych objawów są dolegliwości żołądkowo-jelitowe taki jak zaparcia, bóle brzucha czy biegunka. Często może pojawić się również wysypka czy zaczerwienie skóry. Mogą pojawić się duszności, problemy z oddychaniem, osłabienie lub zaburzenia nastroju, które dużo częściej dotyczą nietolerancji pokarmowej.

Jaka różnica jest między tymi dwoma przypadkami?

Zacznijmy od bardzo prostego wyjaśnienia pierwszego z pojęć. Alergia pokarmowa jest spowodowana nieprawidłową reakcją organizmu (reakcją układu immunologicznego) na spożywany przez nas pokarm, czyli alergenu.

Nietolerancje pokarmowe należą do grupy niepożądanych reakcji organizmu występujących po spożyciu pokarmów, które są dobrze tolerowane przez osoby zdrowe.

Nietolerancja pokarmowa od alergii różni się tym, że objawia się, kiedy nasz organizm nie jest w stanie strawić spożytego przez nas pokarmu.

Nietolerancja pokarmowa to nadwrażliwość na określony składnik pokarmowy, który tolerowany jest przez większość ludzi.

Podsumowując oba przypadki to swego rodzaju nadwrażliwości pokarmowe z tym, że alergia pokarmowa zależna jest od układu immunologicznego, a nietolerancja pokarmowa od układu pokarmowego. Układ immunologiczny jest nie zwykle czuły, co powoduje niemal natychmiastową, niewłaściwą reakcję organizmu nawet na bardzo małe ilości alergenu. Może to doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który mógłby doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, co grozi utrudnieniem oddychania. Natomiast nietolerancja pokarmowa objawia się zwykle po zjedzeniu nieco większych ilości niechcianego przez nasz układ pokarmowy składnika zawartego w pożywieniu.

Produktów, które mogą wywołać alergie pokarmową jest bardzo dużo. Do najczęstszych należą ryby, orzechy, krowie mleko, białka zbóż [2]. Niektóre z nich tak samo mogą odpowiadać za pojawienie się alergii jak i nietolerancji pokarmowej jak to jest przypadku nietolerancji białka mleka krowiego i nie tolerancji laktozy.

Jeżeli podejrzewamy u siebie problemy żołądkowo-jelitowe, często nie wiemy co tak naprawdę nam dolega przez co zadajemy sobie pytanie, czy to nietolerancja pokarmowa, czy alergia?

W obu przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, który przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad. Jednym z rozwiązań, które może nam zalecić lekarz/dietetyk to zaopatrzenie się w „dziennik spożycia” i zapisywanie tego co jemy, aby mniej więcej wiedzieć jakie pokarmy mogą powodować niechciane dolegliwości. Lekarz może również skierować nas na określone badania diagnostyczne, które mogą potwierdzić diagnozę.

Dietetyk Sportowy

Przemysław Wróbel

Źródła:

1. https://zdrowegeny.pl/poradnik/alergia-nietolerancja-pokarmowa-podobienstwa-roznice

2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-pokarmowa-przyczyny-objawy-leczenie-aa-b1xi-BGZG-46tZ.html#alergia-pokarmowa-najczestsze-alergeny-pokarmowe

3. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/nietolerancja-pokarmowa-i-alergia-pokarmowa-objawy-i-leczenie-nietolerancji-i-alergii-pokarmowych,6950,n,192#nietolerancja-a-alergia-pokarmowa

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button