Zdrowie

Rodzaje inhalatorów, czyli na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Inhalacja jako metoda leczenia chorób górnych dróg oddechowych znana jest od lat. Jeszcze do niedawna była kojarzona wyłącznie z leczeniem astmy. Tymczasem jest świetną metodą na złagodzenie objawów ostrej alergii w sezonie alergicznym oraz wspomaga zwalczanie wszelakich infekcji wirusowych i bakteryjnych dróg oddechowych! W tym artykule omówimy, jakie są rodzaje inhalatorów i na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia do nebulizacji.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja to jedna z metod leczenia chorób dróg oddechowych, która może przynieść ulgę w sezonie alergicznym, ale także w sezonie infekcyjnym. Choroby dróg oddechowych mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak kaszel, duszność czy katar, a inhalacje mogą pomóc w złagodzeniu tych dolegliwości. W sezonie alergicznym inhalacja może pomóc w leczeniu objawów alergii, natomiast w sezonie infekcyjnym może pomóc w leczeniu infekcji dróg oddechowych i chorób płuc. Dlatego inhalacja to nie tylko metoda leczenia sezonowych dolegliwości, ale także skuteczna metoda terapii przez cały rok. Choroby dróg oddechowych mogą wystąpić w każdej porze roku, a inhalacja może przynieść ulgę pacjentom przez cały rok.

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Istnieją cztery rodzaje inhalatorów służących do nebulizacji, a różnią się zasadą działania lub procesem, w którym wytwarzany jest lek w formie aerozolu.

  • Inhalatory tłokowe, pneumatyczne oraz kompresorowe – ich działanie opiera się na zasysaniu powietrza przez urządzenie, następnie tłoczeniu go przez specjalną rurkę powietrzną do pojemnika z lekiem, gdzie następuje przekształcenie go w formę aerozolu. Inhalatory tego typu składają się z kilku elementów czyli inhalatora (urządzenia podłączonego do prądu), rurki, pojemnika na lek oraz maski bądź ustnika. Ich największą zaletą jest działanie z każdym lekiem dostępnym na rynku, gęstymi i lepkimi substancjami takimi jak hialuron czy ektoina.
  • Inhalatory membranowe, siateczkowe – zwane także inhalatorami typu mesh. Ich zasada działania opiera się na przepuszczaniu powietrza przez membranę dzięki wibracjom, podczas których lek zamienia się w aerozol. Inhalatory membranowe są łatwe w obsłudze ponieważ pojemnik na lek jest umieszczony bezpośrednio w urządzeniu. Są małe, lekkie oraz przenośne i pozwalają na pełne wykorzystanie leku, ponieważ cząstka martwa (pozostałość leku osadzająca się w pojemniku na lek) jest praktycznie zerowa. Ich minusem jest niemożność korzystania ze wszystkimi substancjami leczniczymi dostępnymi do nebulizacji.
  • Inhalatory ultradźwiękowe – to urządzenia medyczne, które umożliwiają inhalację leków w postaci aerozolu przy użyciu ultradźwięków. W takim inhalatorze, roztwór leku zamieniany jest na aerozol dzięki działaniu fali ultradźwiękowej. W wyniku tego procesu powstaje bardzo drobny aerozol, który bezpośrednio dociera do dróg oddechowych. Inhalatory ultradźwiękowe w konstrukcji przypominają inhalatory membranowe i podobnie jak one nie są odpowiednie do niektórych substancji leczniczych. Ich minusem jest tempo nebulizacji, które jest zdecydowanie najniższe spośród wyżej wymienionych.
  • Inhalatory proszkowe – inhalator proszkowy to rodzaj inhalatora, który służy do podawania leków w postaci proszku. Ten jest wdmuchiwany do płuc pacjenta podczas wdychania. Nie wymaga podłączenia do prądu oraz służy do inhalacji jednego określonego leku.

Jak odpowiednio dobrać inhalator?

Wybór odpowiedniego inhalatora wiąże się z potrzebami pacjenta. Wybór odpowiedniego inhalatora powinien odbywać się pod nadzorem lekarza, który na podstawie stanu zdrowia pacjenta, rodzaju choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta dobierze odpowiedni typ inhalatora oraz określi odpowiednie dawkowanie leku. Jednakże, przy wyborze inhalatora warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Rodzaj choroby – różne choroby dróg oddechowych wymagają różnych rodzajów inhalatorów. Astma, POChP czy mukowiscydoza to choroby, które wymagają stosowania profesjonalnych inhalatorów lub w przypadku POChP i mukowiscydozy, inhalatorów proszkowych. Natomiast choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie krtani, mogą być leczone przy użyciu inhalatorów ultradźwiękowych lub nebulizatorów.
  • Wiek pacjenta – istnieje wiele rodzajów inhalatorów. Przykładowo przeznaczone dla dzieci, często są w kształcie zwierzątek, aby zachęcić młodych użytkowników do korzystania z nich. Oczywiście produkty te nadają się także do inhalacji dla całej rodziny, jeśli tylko posiadają odpowiednią regulację. Warto wybierać inhalatory z regulowanym tempem nebulizacji – wolniejsze tempo nebulizacji będzie odpowiednie dla dzieci, szybsze tempo nada się dla dorosłych.
  • Częstotliwość stosowania – w przypadku chorób wymagających częstej inhalacji, warto zwrócić uwagę na łatwość i szybkość użycia inhalatora. Można też wybrać przenośny inhalator dla osób często podróżujących.
  • Budżet – cena inhalatora może być czynnikiem decydującym przy wyborze, jednak nie należy oszczędzać na zdrowiu i wybierać niskiej jakości urządzeń.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego inhalatora powinien być konsultowany z lekarzem, który na podstawie diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta dobierze odpowiedni rodzaj inhalatora oraz określi dawkowanie leku.

Drodzy Czytelnicy, pamiętajcie że dbając o zdrowie nie warto oszczędzać! Korzystajcie wyłącznie z inhalatorów posiadających certyfikat jakości. Najwyższej jakości sprzęt PEMPA i Microlife znajdziezcie na Naszym sklepie!

~TwojeZdrowie24

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie twojezdrowie_logo-1024x327.png
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-w-zielonej-zapinanej-kurtce-i-szarym-kapeluszu-fedora-3598462/

*Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje on porady medycznej. Autor nie bierze odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie do praktyki medycznej i leczniczej. Jeżeli po przeczytaniu artykułu Czytelnik ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a nie rozpoczynać leczenia na własną rękę w oparciu o treści zawartych na portalu TwojeZdrowie24.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button