Bez kategoriiDietaZdrowie

Mięta – jedna z najstarszych roślin leczniczych

Zacznijmy od początku

Mięta była znana już w czasach starożytnych. Stosowana od wieków przez lekarzy, do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem.

Jest źródłem witamin A, C, B1, B9, ale także minerałów takich jak żelazo, magnez, potas, cynk, manga, miedź, selen czy fosfor.

Ile jest rodzajów mięty?

Mówi się, że mięta może mieć nawet do 40 odmian swojego gatunku, jednak jedną z najpopularniejszych jest mięta pieprzowa, wonna, zielona, imbirowa, długolistną, zielona.

To właśnie mięta pieprzowa powstała w wyniku pozyskiwania olejku miętowego w wyniku hybrydscji.

Mięta rośliną leczniczą?

Właśnie tak. Najważniejsze substancje lecznicze znajdują się w liściach mięty. Wiele badań wykazało, że dzięki temu, że mięta zawiera substancje z rodzaju przeciwutleniaczy, niweluje ona rozwój chorób takich jak otyłość, nowotwory, czy miażdżyca. Działa ona pobudzająco na układ trawienny i apetyt. Należy również wspomnieć o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych, rozkurczowych, a w tym wszystkim hamuje procesy starzenia się. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi. Okłady z mięty stosuje się również w przypadku migreny i bólów mięśniowych.

Mięta w różnych postaciach

Liście mięty, olejki inhalacyjne, mentol. Każda z tych postaci pomaga nam w dojściu i utrzymaniu zdrowia w dobrej kondycji. Stosowane na najróżniejsze sposoby, stosowane w odpowiednich ilościach mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Przeciwwskazania

Mięta pomimo iż jest naturalną bombą zdrowotną należy o stosowaniu jej w rozsądnych ilościach. Nadmiar w organizmie może spowodować zaburzenia równowagi, bóle brzucha, senność. Nie należy stosować u dzieci poniżej 2 roku życia, osób cierpiących na zgagę czy chorobę refluksową przełyku.

Mięta w postaci olejku przy stosowaniu w nadmiernych ilościach może powodować bóle i wymioty. Nie powinny stosować kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Nie zaleca się również podawania u dzieci poniżej 8 roku życia.

Mięta obniża również stężenie glukozy we krwi więc osoby z cukrzycą powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu jej.

Gdzie kupię miętę?

Mięta na szczęście jest łatwo dostępna. Możemy kupić ją w najróżniejszej postaci. Zajdziemy ją w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, aptekach i na straganach. Cena świeżej mięty waha się w granicach 8-10 zł. Zachęcamy również do zakupu na naszej stronie twojezdrowie24.pl ,gdzie znajdziecie państwo opakowanie 50 g. w cenie jedynie 21.99 zł!

Jak prawidłowo ją zaparzyć?

Prawidłowo miętę powinno zalać się wrzątkiem i parzyć od 4 – 6 minut pod przykryciem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button