Podstawowe badania profilaktyczne – jakie i jak często?
Podstawowe badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać co najmniej raz w roku. Zapytasz po co? Dają szereg informacji o stanie Twojego zdrowia. Morfologia, badanie ogólne moczu, co jeszcze należy zbadać?
Badania profilaktyczne czyli jakie?
Najbardziej podstawowe badanie to morfologia krwi. Na podstawie jej wyników określany jest ogólny stan zdrowia. Do jej wykonania potrzebne jest około 5 ml krwi, którą pobiera się z żyły odłokciowej. Krew pobierana jest do specjalnej probówki. Bada się między innymi ilość białych i czerwonych krwinek, stężenie hemoglobiny. Niektóre oznaczenia jakie możesz zobaczyć na karcie wyników morfologii krwi to:
- MCV – czyli średnia objętość czerwonej krwinki
- MCH – czyli średnia masa hemoglobiny w erytrocycie
- RBC – czyli zawartość czerwonych krwinek w 1 µl krwi
- MCHC – określa średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie
- PLT – czyli całkowita liczba płytek krwi
- MPV – oznacza średnią objętość trombocytów
- PDW –zmienność objętości jej płytek
Popularny sprawdzany czynnik to TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina). Wykrywa zaburzenia czynności tarczycy. W momencie stwierdzenia jej niedoczynności lub nadczynności badanie wykonywane jest często w celu monitorowania i oceny skuteczności leczenia.
Często zlecanym badaniem jest poziom glukozy we krwi. Pomiaru dokonuje się na początku badania oraz po wypiciu glukozy (75 g w 250-300 ml wody) po godzinie i po dwóch od jej przyjęcia. To częste badania kobiet w ciąży z reguły między 24, a 28 tygodniem.
Kolejnym najczęściej zlecanym badaniem jest badanie ogólne moczu. Tu sprawdzany jest jego ciężar, barwa oraz zawartość w nim m. in. białka, glukozy, leukocytów, erytrocytów, bakterii itd. To badanie może dostarczyć wielu ważnych informacji na temat zdrowia – nie tylko układu moczowego, ale i poszczególnych organów. W zależności od wyników parametrów stwierdza się np. stany zapalne, infekcje, poziom nawodnienia organizmu.
Badania można wykonać w laboratorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w prywatnej opiece medycznej. Wyniki otrzymuje się zazwyczaj tego samego dnia.
Przygotowanie do badań – co musisz wiedzieć?
Pamiętaj aby zapoznać się z procedurami lub zapytać lekarza kierującego na badania o przygotowanie do tego typu badań. Często powinny być one wykonywane na czczo. Wiąże się to z uzyskaniem bardziej wiarygodnych wyników. Oddanie próbki moczu także wiąże się z określonymi procedurami. Potrzebujesz do tej czynności odpowiedniego pojemnika, określany jest również sposób i najbardziej odpowiedni czas na oddanie materiału.
Po co badania profilaktyczne?
Pozwalają określić ogólny stan zdrowia na podstawie poszczególnych wskaźników, pomagają również wykryć niepokojące odchylenia na wczesnym etapie choroby. Ich regularne wykonywanie gwarantuje stałe monitorowanie organizmu, na podstawie którego lekarz może wydawać konkretne wnioski.
Jak często robić badania?
Terminy wykonywania badań są zależne od płci, wieku, tendencji, uwarunkowań genetycznych. Zaleca się jednak wykonywane ich nie rzadziej niż raz w roku.
Mobilne punkty
Czy wiesz, że możliwe jest również przeprowadzenie badań w zaciszu domowym? Usługodawcy w swojej ofercie proponują domowe badana krwi. Są to tzw. punkty mobilne, które ułatwiają pobieranie i transport materiału do laboratoriów oraz ich analizę. Komfortowo, szybko i bezpiecznie! Bez wychodzenia z domu i narażania się na kontakt z innymi.
Pamiętaj, że swój organizm powinieneś obserwować każdego dnia.. Gdy tylko coś Cię zaniepokoi – reaguj!