Bez kategoriiZdrowie

HASHIMOTO

Choroba autoimmunologiczna XXI wieku

Coraz więcej osób skarży się na ciągłe poczucie zmęczenia. Pierwszą myślą jaka przychodzi do głowy jest nieodpowiednia ilość snu, kolejna to przepracowanie. Najczęściej towarzyszy temu również obniżony nastrój. Osoby te są apatyczne i jakakolwiek czynność jest dla niech ogromnym wyzwaniem. Większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie rzeczy mogą kryć się za niewinnym poczuciem zmęczenia.

Osoby z chorobą hashimoto najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy zaczynają w niekontrolowany sposób przybierać na wadze. Spowolniony metabolizm powoduje wolniejszą pracę organizmu przez co najczęściej przy nieodpowiedniej diecie masa ciała się zmienia.

Po konsultacji z lekarzem najczęściej przeprowadzane są badania krwi i USG tarczycy aby sprawdzić czy nie ma guzów i stanu zapalnego. TSH w celu zbadania stężenia hormonu.

 

Skąd się wzięła choroba Hashimoto i czym jest?

Nazwa choroby powstała od nazwiska japońskiego chirurga dr. Hakaru Hashimoto. W 1912 zostały opisane, aż 4 przypadki tej choroby przez samego lekarza. Choroba hashimoto to nic innego jak autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy.

Wielu lekarzy przychyla się do teorii, ze wynikiem tej choroby może być podłoże genetyczne ponieważ przyczyny nie są do końca znane.

Bardzo często pierwsze objawy hashimoto diagnozuje się u osób, którym towarzyszy między innymi:

  • stres,
  • bóle mięśni,
  • niedobór witaminy D3,
  • nieregularny rytm snu,
  • nieprawidłowa dieta – w tym też zbyt duża podaż jodu,
  • wahania nastroju.

Jednymi z najczęstszych objawów choroby hashimoto jest:

  • ciągłe poczucie zmęczenia,
  • pogorszona kondycja włosów i paznokci,
  • zaburzona praca serca,
  • przyrost masy ciała,
  • łatwiejsze męczenie się organizmu podczas wysiłku fizycznego,
  • bóle stawów,
  • wypadanie włosów,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z koncentracją.

W wielu przypadkach można również zaobserwować stany depresyjne. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest chorobą, która dotyka dziesięć razy częściej kobiety, niż mężczyzn. Nieleczona z czasem może nasilać obawy, dlatego lekarze apelują o systematyczne kontrolowanie swojego stanu zdrowia.  Niedoczynność tarczycy może nieść za sobą bardzo poważne powikłania dlatego należy pamiętać o badaniach okresowych oraz regularnie badać hormony tarczycy.

Leczenie choroby hashimoto

Niestety z niedoczynnością tarczycy trzeba zmagać się całe życie. Można złagodzić jej obawy dobrze dobranymi lekami i odpowiednią dietą.

Kluczowym lekiem w walce z chorobą hashimoto jest lewotyroksyna (sztuczny hormon), który stabilizuje brakujące hormony w organizmie – proces produkcji hormonów tarczycy podczas choroby hashimoto jest zaburzony.

Dieta hashimoto – czy jest, aż tak ważna?

Jak najbardziej! Chora tarczyca wymaga dobrze dopasowanej diety i ścisłego trzymania się poszczególnych zasad. Układ odpornościowy jest obniżony dlatego należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej dawki witamin. Najczęściej Hashimoto łączy się również z nietolerancją glutenu (białko zawarte w niektórych zbożach). Przy chorobie hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa.  Jest on bardzo szkodliwy i przyczynia się do powstawania chorób autoimmunologicznych, dlatego należy go ograniczać do minimum. Podobnie jest z białkiem zawartym w mleku, serach jogurtach czy kefirach. Osoby chore na przewlekłe zapalenie tarczycy powinny całkować zrezygnować z tego typu produktów ponieważ są one wątpliwej jakości. Pasze, którymi karmione są zwierzęta oraz substancje dodawane jako dodatek dla polepszenia jakości produktu, najczęściej przekreślają ich zdrowy wpływ na nasz organizm.

Hashimoto wymaga systematycznego jedzenia o regularnych porach (około 4-5 razy dziennie). Należy unikać tłuszczów i cukrów prostych. Spożywać dosyć sporą ilość owoców i warzyw. Zaleca się również sięgać po jajka i mięso dobrej jakości. Dodatkowo spożywanie ryb w odpowiedniej ilości wpływa pozytywnie na organizm. Najlepiej aby dieta była skonstruowana indywidualnie przez dietetyka.

Należy, również zrezygnować z różnego rodzaju używek takich jak alkohol, napoje energetyzujące, papierosy itp.

Hashimoto nie jest chorobą, której obecność można zignorować. Nieleczona niedoczynność tarczycy może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz stan zdrowia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić u kobiet planujących ciążę. Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące obawy należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub endokrynologa w celu przeprowadzenia badań.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button