Styl życiaUrodaZdrowie

Jak zadbać o skórę na wiosnę?

O ile kalendarzowa wiosna zagościła w kalendarzu już kilka tygodni temu, o tyle patrząc na to co dzieję się za oknem , trudno wiosną nazwać.Mimo wszystko należy pamiętać, że wraz ze zmianą pory roku , zmieniają się potrzeby naszej skóry. Po zimie może być ona niedotleniona, odwodniona i przesuszona przez co skłonna do podrażnień. Potrzebuje większej uwagi, regeneracji i nawilżenia , dzięki czemu  odzyska zdrowy wygląd a Ty  będziesz wyglądać pięknie i promiennie. Pielęgnacja skóry  jest naprawdę prosta i przyjemna. Przekonaj się o tym sama! 

Krok 1. Oczyszczenie + złuszczanie

Oczyszczanie skóry jest najważniejszym etapem pielęgnacji. Ma za zadanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, resztki makijażu. Stanowi bazę do kolejnych kroków, dlatego też należy wykonać je bardzo dokładnie do tzw. “czystego wacika”. Oczyszczanie skóry możemy wykonać przy użyciu min. płynu micelarnego, olejku do demakijażu, pianki. 

Ważne aby produkt który wybierzesz, był odpowiedni dla rodzaju Twojej cery, nie przesuszał  jej. Postaw na delikatne i naturalne składniki. 

Na tym etapie warto pamiętać o złuszczaniu skóry peelingiem, który usunie zrogowaciały naskórek i przygotuje skórę do lepszego  przyswojenia substancji czynnych. Powinien on być stosowany raz w tygodniu, niezależnie od pory roku. Sprawia , że skóra łatwiej oddycha, poprawia się krążenie, naskórek nabiera ładnego i świeżego wyglądu. 

Krok 2. Tonizacja

Tonik to roztwór służący do zmywania i odświeżania skóry. Jest to kolejny niezbędnik , który powinien znajdować się w kosmetyczce. Podczas mycia skóry usuwamy niechciane zanieczyszczenia jednocześnie zaburzając naturalną warstwę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Tonizacja skóry ma za zadanie przywrócić  i utrzymać odpowiednie ph naszej skóry, co zmniejsza ryzyko podrażnień i zabezpiecza ją przed zakażeniami mikrobiologicznymi. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie hydrolatów, które mają postać płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry. Najpopularniejsze to  min. hydrolat z róży damasceńskiej, hydrolat z oczaru , hydrolat z drzewa sandałowego dla osób z cerą suchą i dojrzałą , hydrolat z czystka lub, hydrolat z  lawendy o działaniu przeciwzapalnym.

Krok 3. Nawilżenie + ochrona przeciwsłoneczna

O nawilżaniu skóry powinniśmy pamiętać cały rok, zwłaszcza po zimie skóra jest często odwodniona, kiedy musi znosić naprzemiennie mroźne i suche powietrze. Doskonale wiemy , że nawilżona skóra dłużej utrzymuje młody i piękny wygląd. Powszechnie stosowanym eliksirem młodości jest kwas hialuronowy. Dzięki  właściwościom wiązania wody w skórze odpowiada za jej prawidłowe nawodnienie a tym samym za jej jędrność i elastyczność. Pamiętaj aby uzyskać najlepszy efekt, aplikuj  go na wilgotną skórę. Do preparatów, które zadbają o nawilżenie naszej skóry zaliczamy także maski kosmetyczne. Dostarczają  one skórze dużo więcej składników regenerujących i bogatych w wodę aniżeli kremy, ponadto regenerują  i wygładzają zmarszczki. Nawilżają i odżywiają głębokie warstwy skóry a ich działanie jest błyskawiczne. Skóra twarzy staje się jaśniejsza , świeższa, bardziej gładka i młodsza.

Wiosna sprzyja długim spacerom w promieniach słońca. Wpływa to bardzo korzystnie na nasze samopoczucie , jednak niekoniecznie dla naszej skóry dlatego też ochrona przeciwsłoneczna to konieczność. Pod wpływem promieni słonecznych skóra intensywnie wysycha, zmienia się jej barwa ( funkcja obronna ). Udowodniono, że promienie UVA i UVB przenikają w głąb do komórki i mogą spowodować zmiany DNA, okazać się rakotwórcze, powodują fotostarzenie się skóry (UVA), niszczą włókna kolagenowe. Dlatego też preparaty z filtrem słonecznym należy stosować cały rok, nawet w pochmurne dni.

Krok 4. Zadbaj o skórę od środka

Dbanie o skórę z zewnątrz to połowa sukcesu. Codziennie rytuały pielęgnacyjne naszej skóry są niezbędne, jednak nawet najdroższy kosmetyk nie przyniesie nam długotrwałych efektów, jeżeli nie zadbamy o naszą skórę od środka. Efekt zadbanej i promiennej skóry uzyskamy w połączeniu ze zdrowym trybem życia, piciem odpowiedniej ilości wody, wdrożeniu do swojego codziennego menu owoców i warzyw , aktywności fizycznej oraz świadomej suplementacji.

Bibliografia:

1. Dylewska-Grzelakowska Joanna, Kosmetyka stosowana, wydanie ósme zmienione (2009), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1999

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button