Domowe sposoby na ból głowy -wypróbuj to, co działa!
Ból głowy to dokuczliwa dolegliwość. Jeśli nie zadziałasz w porę może on stać się na tyle intensywny, że uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Przyczyny bólu głowy są różne i czasami trudno stwierdzić skąd tak naprawdę się on bierze.
Oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować domowe sposoby na ból głowy. Dzięki nim w naturalny sposób można walczyć z migreną i bólem napięciowym.
Ból głowy – przyczyny
Ból głowy może być objawem wielu schorzeń, lokalizuje się też w różnych miejscach. Możesz odczuwać go jako ból twarzy, skroni, potylicy. Czasami jest on tak silny, że masz wrażenie “rozrywania czaszki od środka”. Ból głowy dzielimy ze względu na jego charakter. Mamy zatem:
- ból głowy wywołany przez kaszel,
- kłujący ból głowy,
- ból głowy związany z wysiłkiem,
- piorunujący ból głowy,
- śródsenny ból głowy,
- ból głowy, który jest związany z aktywnością seksualną,
- uporczywy ból głowy występujący każdego dnia,
- hemikranię – ból głowy połowiczny, o umiarkowanym natężeniu, obejmujący oczodół i skroń,
- migrenowy ból głowy
- napięciowy ból głowy,
- wtórne zespoły bólowe.
Oczywiście przyczyn bólu głowy jest bardzo wiele. Często wywołuje go stres, nałogi (picie alkoholu, palenie papierosów), niewłaściwa dieta, zmiana ciśnienia atmosferycznego, przeziębienie, niedrożność nosa, bóle zębów oraz niestrawność.
W przypadku bólu głowy, którego nie wywołały czynniki neurologiczne, warto radzić sobie z nim domowymi sposobami. Jeśli jednak bóle głowy są intensywne i towarzyszą im takie objawy jak nudności, wymioty, szumy w uszach, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Sposoby na ból głowy spowodowany chorymi zatokami
Z zatokowym bólem głowy wcale nie tak łatwo walczyć. Przy chorych zatokach odczuwasz pulsujący ból głowy w okolicach czoła, który nasila się podczas pochylania. W takim wypadku najlepiej jest zadbać o komfort cieplny w okolicach głowy. Pomogą ciepłe okłady i … noszenie czapki zimą. Aby pozbyć się bólu należy najpierw usunąć wydzielinę z nosa, ponieważ to ona powoduje przykre dolegliwości. W tym celu warto zastosować inhalacje. Domowe sposoby nie mogą jednak zastąpić farmakologii, są jedynie jej wsparciem.
Jak domowymi sposobami walczyć z napięciowym bólem głowy?
Domowe sposoby na ból głowy są wprost niezastąpione, jeśli dolegliwości wiążą się ze stresem i napięciami. Pamiętaj jednak, że jeśli ten rodzaj bólu staje się przewlekły, naturalne metody mogą go jedynie złagodzić. Konieczne będzie długofalowe leczenie farmakologiczne.
Do napięciowego bólu głowy przyczynia się stres, bezsenność i nerwy. Jego skutkiem jest długotrwałe napięcie karku, szyi i głowy. Tego rodzaju ból najczęściej umiejscawia się na środku lub z tyłu głowy. Może również obejmować skronie. Najczęściej odczuwasz go jako umiarkowane “ściskanie”. Bywa, że dolegliwość „męczy” cały dzień. Zanim jednak sięgniesz po tabletki, wypróbuj domowe sposoby na ból głowy.
Masaż minimalizujący ból głowy
Kiedy dopada Cię napięciowy ból głowy warto na chwilę (jeśli jest taka możliwość) zostawić swoje obowiązki i położyć się na 15-20 minut w zacienionym miejscu. Ulgę przyniesie kojący masaż, który wykonasz palcami dłoni. Masuj okrężnymi ruchami okolice czoła i skroni (od środka czoła do skroni). Kiedy już wymasujesz czoło, skup się na samych skroniach. Połącz masaż z prostym ćwiczeniem, które rozluźni mięśnie karku. Pochylaj głowę w prawo i lewo, tak, abyś mógł dotknąć uchem ramienia. Powtarzaj po 5 razy na jedną stronę. Staraj się podczas tych ćwiczeń jak najbardziej rozluźnić. Pomoże też chłodny okład przyłożony do skroni.
Domowe sposoby na ból głowy to także wypicie wody z cytryną i odrobiną soli. Dobrze jest się wspomóc ziołowymi herbatkami. Pomocne będą:
- lipa,
- imbir,
- mięta,
- rumianek.
Niektórym osobom na napięciowy ból głowy pomaga wypicie filiżanki kawy. Często ta przykra dolegliwość pojawia się w wyniku głodu, dlatego warto przypomnieć sobie, kiedy zjadło się ostatni posiłek.
Migrenowy ból głowy – domowe sposoby
Migrenowe bóle głowy należą do najbardziej dokuczliwych. Zazwyczaj, kiedy Cię dopadają odczuwasz pulsowanie z jednej strony, któremu może towarzyszyć światłowstręt, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia. Mimo że bez farmakologii raczej się nie obejdziesz, domowe sposoby mogą złagodzić dolegliwości.
Podczas ataku migreny połóż się w zacienionym miejscu. Przyłóż zimny okład po tej stronie skroni, po której występuje ból. Przypadłość złagodzi ciepła kąpiel, delikatny masaż mięśni głowy i aromaterapia z wykorzystaniem olejku lawendowego. Ból powinien ustąpić w ciągu godziny od tych zabiegów.
Naturalne metody na ból głowy w czasie ciąży
Z domowych sposobów na ból głowy powinny skorzystać kobiety w ciąży. Owe bóle występujące najczęściej w pierwszym trymestrze są związane ze zmianami hormonalnymi (wzrostem progesteronu i estrogenów). Ból głowy może być także związany z odkładaniem się wody w organizmie, w tym także w tkankach mózgowych. W efekcie wzrasta ciśnienie tętnicze i pojawia się ból. Stosowanie leków przeciwbólowych na niewiele się tu zda. A nawet nie jest to wskazane, ponieważ należy pamiętać, że wiele tego typu środków szkodzi płodowi.
Zatrzymanie wody w organizmie to, jak wspomniano, główna przyczyna bólu głowy kobiet w ciąży. Ciężarna powinna zatem wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Pomocne może się okazać zastosowanie diety bogatej w magnez. Również krótki relaks w postaci drzemki jest tu jak najbardziej wskazany. Połóż się wygodnie z uniesionymi nogami i w takiej pozycji odpoczywaj przynajmniej pół godziny. Odprężysz się i dasz wytchnąć opuchniętym stopom.
Jak naturalnie leczyć bóle głowy?
O ile z dolegliwościami wynikającymi z napięć poradzisz sobie odpowiednimi ćwiczeniami relaksacyjnymi, o tyle z migreną niełatwo jest walczyć. Napięcia to przeważnie sztywność karku i mięśni głowy. Migrena wymaga jednak, aby pacjent sam uświadomił sobie, co powoduje jego przypadłość. Często jest to zła dieta, w skład której wchodzą takie produkty jak banany czy czekolada. Warto zatem leczyć żołądek i jelita, ponieważ to one mogą dawać objawy migrenowe. Wielu pacjentom na silny ból pomaga terapia manualna. Już po kilku “sesjach” czują się oni jak nowi.
Naturalne sposoby na ból głowy nie są szybkie w działaniu. Jednak warto poczekać i zamiast sięgać co kilka dni (lub codziennie) po tabletkę, skorzystać z mocy ziół, masaży i okładów. Jeśli problem jest poważny nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Pamiętaj, że farmakoterapię można wspomóc domowymi metodami. Są skuteczne i co najważniejsze – na pewno Ci nie zaszkodzą.
Bibliografia:
Marczyk M. Domowe sposoby leczenia, Dragon, 2015,
Rosello R., Landazuri P. Naturalne metody leczenia bólu głowy, Wydawnictwo Publicat, 2010,
Treben M. Bóle głowy i migrena. Kuracje ziołowe, Wydawnictwo Esprit 2018.
Warto zajrzeć:
mi dobrze pomagają olejki wlewam do wody w nawilżaczu z Truelife który mam i samo fajnie dozuje. Bardzo ładnie to działa, na zatoki tez