Bez kategoriiZdrowie

Bon turystyczny jednorazowe 500+ na dziecko

Bon turystyczny został utworzony w celu ratowania polskiej gospodarki kraju. Jednorazowe wsparcie skierowane jest do polskich rodzin. Wsparcie dla turystyki, która ucierpiała przez pandemie. Komu należy się bon turystyczny. Jak go pozyskać, jak wygenerować i gdzie wykorzystać.

ttps://pixabay.com/pl/photos/search/bon%20turystyczny/

Bon turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. To jednorazowe świadczenie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Świadczenie to przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, są to osoby:

  • matka albo ojciec, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na jego utrzymaniu,
  • opiekunowi prawnemu dziecka,
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej,
  • na każde dziecko w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka,
  • dla rodzin pobierających świadczenie za granicą.

Na jedno dziecko przysługuje kwota w wysokości 500 zł. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł i aby go aktywować, należy złożyć oświadczenie przez PUE ZUS, dodając oświadczenie o niepełnosprawności. Może być to skan lub po prostu czytelne zrobione zdjęcie dokumentu. Bon przysługuje nie zależnie od poziomu dochodów.

W przypadku rodzin mieszkających osobno bon należy się tej osobie, której przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego na dziecko. W przypadku sprawowania naprzemiennej opieki nad dzieckiem bon przysługuje każdemu z opiekunów w wysokości 250 zł.

WAŻNE: Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022.

Bon jest w postaci vouchera. Ma formę elektroniczną z unikatowym 16 cyfrowym numerem. Nie można go wymienić na gotówkę czy inne środki płatnicze. Nie można go kupić ani wymienić, odsprzedać. Korzystać z niego mogą osoby uprawnione.

Można go wykorzystać do opłacenia za: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy za kolonię, obóz dziecka lub imprezę turystyczną organizowaną przez polskiego przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie całej Polski.

Jak aktywować bon?

Aby aktywować bon turystyczny należy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, który można łatwo założyć w przypadku gdy go się nie ma. W zakładce OGÓLNY w bocznym menu znajduje się zakładka Polski Bon Turystyczny – Mój Bon. Aby go aktywować należy podać aktualny adres mailowy i numer telefonu.

W przypadku dodatkowego świadczenia na dziecko niepełnosprawne, należy złożyć „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Dodatkowo dołączyć należy jeszcze zdjęcie lub kopię orzeczenia wydanego na dziecko. Jak aktywować bon dokładnie rozpisane jest na stronie:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnionej/3496206

W przypadku, jeżeli na swojej stronie PUE ZUS nie masz zakładki Polski Bon Turystyczny, a masz wypłacane świadczenie Rodzina 500+ powinieneś złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej. POT wyda w tej sprawie decyzję.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon można wykorzystać na terenie Polski. Katalog bazy turystycznej dostępna jest na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Nad listą dostępnych obiektów czuwa Polska Organizacja Turystyczna https://www.pot.gov.pl/pl.

Wszelkie informacje można otrzymać pod nr telefonu ZUS 22 11 22 111 lub proszę o wysłanie zapytania na adres bon@zus.pl.

Bibliografia:

1.https://pixabay.com/pl/photos/search/bon%20turystyczny/

2.https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/bonturystyczny

3.https://www.pit.pl/aktualnosci/polski-bon-turystyczny-2021-jak-i-do-kiedy-go-wykorzystac-1005614

4.https://wyborcza.biz/biznes/7,156481,27050273,bon-turystyczny-jak-z-niego-korzystac.html?disableRedirects=true

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button