Domowe sposoby na ból brzucha – naturalne i skuteczne
Ból brzucha to popularna przypadłość. Mogą jej towarzyszyć nudności, wymioty, zgaga i skurcze jelit. Domowe sposoby łagodzą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, niwelując gazy i uczucie przepełnienia. Kiedy i jak je stosować?
Przyczyny bólu brzucha
Ból brzucha może mieć różne pochodzenie, które często trudno jest jednoznacznie uchwycić. Jeśli jest on bardzo uciążliwy i zbyt długo się utrzymuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jedną z mniej rozpoznawalnych przyczyn bólu brzucha jest zespół jelita drażliwego (IBS). Objawia się on nieustannymi biegunkami, które występują na zmianę z zaparciami. Lekarze do tej pory nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tego schorzenia. Przyjmuje się, że mogą je wywoływać między innymi silne nerwice i mięśniówki przewodu pokarmowego.
Brzuch – ośrodek ważnych struktur wewnętrznych
Ból brzucha jest sygnałem, że w organizmie nie dzieje się dobrze. Może świadczyć o urazach lub stanach zapalnych trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Jednak ból brzucha to nie tylko kwestia układu pokarmowego. To właśnie w nim znajdują się duże naczynia jamy brzusznej – aorta, tętnice, żyły, nerki, drogi moczowe i narządy rodne u kobiet. Nic zatem dziwnego, że kiedy brzuch zaczyna boleć, niejednokrotnie tracisz głowę. Spokojnie. Domowe sposoby na ból brzucha są w stanie pomóc.
Domowe receptury pomocne przy bólu żołądka
Ból żołądka najczęściej pojawia się wtedy, kiedy zjesz zbyt obfity lub ciężkostrawny posiłek. Uczucie pełności nie tylko jest nieprzyjemne, ale i prowadzi do zgagi i niestrawności. Jej przyczyną jest stres, zbyt szybkie zjadanie posiłków i nieprawidłowa dieta. Najczęstsze objawy to oczywiście ból żołądka, ale także:
- odbijanie,
- skurcze jelit,
- wzdęcia,
- gazy.
Ziołowe herbatki i napary – remedium na ból brzucha
Jeśli chodzi o domowe sposoby na ból żołądka, warto wymienić ziołowe herbatki i napary. Dobroczynne działanie ma rumianek, dziurawiec i nagietek. Łagodzą one dolegliwości ze strony żołądka, poprawiają trawienie i działają uspokajająco na układ pokarmowy. Bóle brzucha spowodowane niestrawnością doskonale niweluje siemię lniane. Ma ono działanie powlekające, wspiera także błonę śluzową żołądka, stanowiąc dla niego osłonę przed nadmiarem kwasów żołądkowych.
Medycyna ludowa a naturalne sposoby na ból brzucha
Medycyna ludowa wskazuje miętę jako skuteczne remedium na bóle brzucha. Zioło ma właściwości rozkurczające i rozgrzewające. Niweluje również niestrawność i skurcze jelit (obniża napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego). Ciepły napój należy pić małymi łyczkami.
Warto przy dolegliwościach bólowych ze strony żołądka włączyć do diety przyprawy. Na przykład kminek i majeranek ułatwiają trawienie i zapobiegają niestrawności.
Jak się okazuje, melisa, choć niepozorna, doskonale radzi sobie z bólem brzucha, któremu towarzyszą mdłości i skurcze. Zioło łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego i refluksu. Wszystko za sprawą kilku składników, które melisa zawiera. Roślina jest bogata w cytral, cytronellal, geraniol i beta-kariofilen. Substancje to działają przeciwskurczowo i wiatropędnie.
Melisa zwiększa produkcję żółci, więc jest nieoceniona w przypadku problemów z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Olejek eteryczny z melisy można także wmasować w brzuch – doskonale pobudza procesy trawienne.
Zaparcia i ból brzucha – sposoby leczenia w domu
Do domowych sposobów warto zaliczyć masaż. Sprawdzi się on w przypadku bólu brzucha u dziecka. Koliste ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara poprawią perystaltykę jelit i ułatwią wydalanie kału.
Zaparcia to częsty problem osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna jest tu więc jak najbardziej wskazana, ponieważ ona również wpływa na poprawę perystaltyki jelit.
Picie kawy i herbaty może tylko odwodnić organizm, dlatego warto do swojej codziennej diety włączyć wodę mineralną i wypijać przynajmniej jej 2 litry każdego dnia.
W leczeniu zaparć, które powodują ból brzucha, konieczna jest odpowiednio ułożona dieta. Przede wszystkim powinna obfitować w błonnik. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, bananach, suszonych śliwkach, rodzynkach, figach i daktylach.
Ból brzucha spowodowany biegunką – jak sobie z nim radzić naturalnie?
Oczywiście są różne przyczyny bólu brzucha. Jedną z nich jest biegunka. Może ona być skutkiem infekcji lub zatrucia pokarmowego. Ostry ból i duża ilość wypróżnień to zawsze jednak sygnał, aby udać się do lekarza.
Wśród naturalnych metod radzenia sobie z bólem brzucha i biegunką, jest spożycie węgla aktywowanego. Wiąże on w żołądku toksyny, które wywołują przykre objawy.
Pamiętaj o tym, aby podczas biegunki uzupełniać elektrolity. Natomiast herbatka z rumianku podziała łagodząco, ograniczając skurcze w jamie brzucha.
Co w przypadku bólów menstruacyjnych?
Domowymi sposobami można także poradzić sobie z bólami menstruacyjnymi. W tym trudniejszym dla kobiet czasie warto zrezygnować z aktywności fizycznej i postawić na bardziej spokojny tryb życia.
Dolegliwości zminimalizują ciepłe okłady na brzuch i delikatne masaże. Pomocna może okazać się ciepła kąpiel lub prysznic. Warto jednak uważać na zbyt wysoką temperaturę wody, która może nasilać krwotok. W czasie menstruacji zadbaj o relaks i odpoczynek. Sprawdzą się również herbatki z nagietka, rumianku, liści malin, kozłka lekarskiego i oczywiście melisy.
Domowe receptury działają na wiele dolegliwości. Naturalne sposoby na bóle głowy i bóle brzucha od lat wykorzystywała medycyna ludowa. Żołądek leczono odpowiednią dietą i naparami ziołowymi. Stosowano też lecznicze kąpiele i masaże. Dlaczego więc nie skorzystać z ich dobrodziejstwa?
Bibliografia:
Dobros N. Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Borgis Post Fitoter 2017; 18 (3): 2015-222,
Luis A. Naturalne sposoby pokonywania bólu, Wydawnictwo Jedność, 2013,
Simonsohn B. Domowe sposoby eliminujące zakwaszenie organizmu. Masaż, lewatywa, głodówka, okłady, Wydawnictwo Vital, 2017.