Czy mleko jest dla nas zdrowe?
Pić mleko czy nie pić? To pytanie zadają sobie je sobie zwłaszcza ci, którzy postanowili odżywiać się świadomie. Jak zwykle w kwestii diety, zdania są podzielone. Jedno wiemy na pewno: hasło “Pij mleko. Będziesz wielki” odeszło na zawsze do lamusa, mimo że promowali je znani celebryci. To jak to w końcu z jest z tym mlekiem?
Mleko krowie – zdrowe czy nie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Owszem, jeśli nie zauważyłeś negatywnych skutków picia mleka, nie warto z niego rezygnować. Jest źródłem pełnowartościowego białka, ale także wapnia i innych minerałów korzystnych dla zdrowia.
Starożytny grecki lekarz, Hipokrates twierdził, że mleko krowie jest doskonałym i najbardziej naturalnym pokarmem. Od tego czasu minęły jednak tysiące lat, zmieniło się środowisko i potrzeby ludzkiego organizmu. Przeciwnicy picia mleka podkreślają, że jest ono dobre jedynie dla cieląt, natomiast dorosły człowiek nie powinien po nie sięgać.
Mleko jako pogromca mocnych kości
Wspomnieliśmy o tym, że sporo osób przychyla się ku twierdzeniu, że picie mleka jest korzystne dla naszego organizmu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda przeczą takiej tezie. Według badaczy, osoby, które czerpią wapń jedynie z krowiego mleka i jego przetworów są podatne na złamania.
W ludzkiej krwi poziom wapnia nie przekracza 9-10 mg. Kiedy dostarczamy go z zewnątrz, organizm próbuje obniżyć jego stężenie, usuwając wapń razem z moczem. Osoby, które przeprowadziły owo badanie, twierdzą, że może to prowadzić do osteoporozy lub próchnicy.
Z koeli przeciwnicy mleka krowiego przekonują, że wapń, który się w nim znajduje, nie jest dobrze przyswajalny przez organizm, ponieważ jego proporcje z fosforem są zaburzone.
Mleko krowie – potencjalny alergen
Jak widać teza, że mleko jest zdrowe dawno przestała być aktualna. Często picie mleka skutkuje różnego rodzaju alergiami. Wprawdzie szacuje się, że nietolerancję laktozy ma tylko około 10-20% populacji, ale jej objawy są bardzo dokuczliwe. Wiąże się ona z bólami brzucha, gazami, biegunką i mdłościami. Osoby z nietolerancją laktozy nie mają enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy, inaczej laktazy.
Mleko lubi uczulać nie tylko ze względu na laktozę, ale także kazeinę, czyli białka mleka. U dzieci objawia się niedomaganiem układu oddechowego, alergiami skórnymi, podrażnionym przewodem pokarmowym. Przeważnie jednak ten problem można rozwiązać przez spożywanie ograniczonej ilości mleka (lub jego przetworów).
Prawda o mleku krowim: zaśluzowanie organizmu i przerost trzeciego migdałka
Czytając ten artykuł, pewnie cały czas gdzieś tam w głowie masz pytanie, czy produkty mleczne są dobre dla Ciebie. Tej kwestii nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie, po prostu musisz obserwować swój organizm.
Wielu naukowców twardo obstaje przy twierdzeniu, że mleko powoduje katar, kaszel oraz infekcje górnych dróg oddechowych przez zaśluzowanie organizmu. Prowadzi to do chrypki, uczucia “kluchy w gardle”, pojawienia się wydzieliny w nosie, a nawet refluksu. To jednak nie wszystko.
Mleko, które często podaje się dzieciom do picia, może przyczynić się do przerostu trzeciego migdałka. Warto wspomnieć, że nawet jego usunięcie nie rozwiąże problemu.
Czy mleko to naprawdę mleko?
Jak się okazuje nie do końca. Wystarczy spojrzeć na to, czym karmi się krowy, w jakich warunkach one żyją oraz jak leczy się ich choroby. Niestety, zwierzęta hodowlane nafaszerowane są GMO, antybiotykami, hormonami syntetycznymi i całą masą chemii. Jak więc krowie mleko może być zdrowe?
Jak widzisz, spożycie mleka jest kwestią mocno kontrowersyjną. Pić zatem czy nie pić? Z jednej strony mamy osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, z drugiej alergików. Mamy także grupę zwolenników picia mleka. Do tej pory nie wiadomo, kto ma rację w tym sporze, jednak jedno jest pewne: picie mleka w ostatnim czasie mocno się demonizuje. Złotym środkiem jest jednak to, aby słuchać swojego organizmu i w razie potrzeby zastosować dietę eliminacyjną.
Bibliografia:
Szulc T., Tajemnice mleka, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2012,
Przyjemska B., Z daleka od mleka. Cała prawda o szkodliwości mleka zwierzęcego i jego przetworów, Wydawnictwo Vital, 2015.
Warto zajrzeć:
https://www.medonet.pl/zdrowie,alergia-na-mleko—objawy–przyczyny–dieta,artykul,1730176.html