PsychologiaZdrowie

Czy mindfulness jest sposobem na stres?

Coraz większą popularność zyskują metody pomagające radzić sobie ze stresem. Mindfulness jest w przypadku wielu osób skutecznym narzędziem pokonywania trudnych emocji oraz napięcia. Według Jona Kabat-Zinn jest to „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej“. Idea jest mocno zakorzeniona w kulturze i tradycji Wschodu.

Stres

Długotrwały stres może być niebezpieczny dla zdrowia. Jest jedną z istotnych przyczyn wielu chorób między innymi:

– chorób układu pokarmowego np. wrzodów żołądka

– bólów głowy, mięśni, kręgosłupa

– chorób skóry

– problemów z płodnością

– bezsenności

– infekcji wirusowych

– zaburzeń psychicznych

Życie w nowoczesnym, wymagającym świecie powoduje, że wiele osób odczuwa wręcz chroniczny stres i napięcie. Godzenie rozwoju kariery z życiem rodzinnym nieraz nas przerasta. W obecnych czasach obserwuje się również tendencje do nierealistycznych oczekiwań wobec siebie i innych. Ludzie prześcigają się w produktywności i sukcesach. Dlatego rośnie potrzeba poszukiwania sposobów radzenia sobie ze stresem. W badaniu przeprowadzonym na grupie 400 studentów w wieku 18-24 lat wykazano, że uważność powoduje spadek odczuwanego stresu. [2]

Czy mindfulness jest sposobem na stres?

„Świat jest taki, jakim ty go widzisz. Więc spójrz na niego inaczej, a twoje życie się zmieni.” mówi Paul Arden. Różne sytuacje, które nam się przytrafiają powodują pozytywne lub negatywne emocje. Jednak możemy świadomie zmienić swoje myślenie z problemu tworząc wyzwanie lub okazję do rozwoju. Każdy człowiek posiada pewne automatyczne wzorce myślenia i działania, ale może je porzucić, jeśli tego chce. Mindfulness (uważność) polega na obserwowaniu swoich myśli, uczuć i doświadczeń bez oceniania ich i wartościowania. Można powiedzieć, że jest to forma medytacji. Dzięki niej możemy z pewnego dystansu przyjrzeć się problemom, zaakceptować je zamiast przed nimi uciekać a następnie spróbować znaleźć ich potencjalne rozwiązanie. Opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences badania dowiodły, że praktykowanie medytacji uważności po upływie niespełna tygodnia obniżyło poziom stresu i poprawiło nastrój badanych. Studenci, biorący udział w eksperymencie, po zaledwie pięciu dniach praktykowania 20 minutowych medytacji zyskali lepsze od rówieśników wyniki w testach uwagi.

Proste ćwiczenia mindfulness dla początkujących

 • skup się na chwilę na otaczającej Cię rzeczywistości, wymień np. jedną rzecz, którą widzisz; jedną, którą słyszysz; jedną, którą czujesz zmysłem węchu; jeden smak, który czujesz oraz jedną rzecz, której dotykasz
 • usiądź i postaraj się być w chwili obecnej, nie myśl o tym co masz do zrobienia, postaraj się kilka – kilkadziesiąt sekund poobserwować pojawiające się w Twojej głowie myśli

Jakie korzyści daje praktyka uważności?

 • pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami
 • ogranicza stres
 • pomaga rozwiązywać problemy
 • pozytywnie wpływa na koncentrację
 • pozwala zachować jasność myślenia
 • wspiera leczenie zaburzeń psychicznych
 • pozytywnie wpływ na nastrój

Pamiętaj, że Mindfulness nie jest dobrym pomysłem dla każdego. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę lub zaburzenie psychiczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub terapeutą. Zapytaj czy w Twoim przypadku ćwiczenia uważności są wskazane.

Źródła:

 1. Bednarczyk D., Od wypalenia do wyciszenia, czyli techniki mindfulness w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu bibliotekarzy, Nr 131 (2012): Biblioteki w literaturze i filmie.
 2. Berek, V., Damayanti, Y., & Kiling, I. (2020)., Mindfulness on Stress of College Student, Journal of Health and Behavioral Science, 2(4), 227 – 240.
 3. Rzendkowska D., Ostrowski T., Banicki K., Wpływ programu Mindfulness-Ogólne informacjed Stress Reduction na poczucie stresu, zdrowie i prężność psychiczną, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button