PsychologiaZdrowie

Czy mindfulness jest sposobem na stres?

Coraz większą popularność zyskują metody pomagające radzić sobie ze stresem. Mindfulness jest w przypadku wielu osób skutecznym narzędziem pokonywania trudnych emocji oraz napięcia. Według Jona Kabat-Zinn jest to „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej“. Idea jest mocno zakorzeniona w kulturze i tradycji Wschodu.

Stres

Długotrwały stres może być niebezpieczny dla zdrowia. Jest jedną z istotnych przyczyn wielu chorób między innymi:

– chorób układu pokarmowego np. wrzodów żołądka

– bólów głowy, mięśni, kręgosłupa

– chorób skóry

– problemów z płodnością

– bezsenności

– infekcji wirusowych

– zaburzeń psychicznych

Życie w nowoczesnym, wymagającym świecie powoduje, że wiele osób odczuwa wręcz chroniczny stres i napięcie. Godzenie rozwoju kariery z życiem rodzinnym nieraz nas przerasta. W obecnych czasach obserwuje się również tendencje do nierealistycznych oczekiwań wobec siebie i innych. Ludzie prześcigają się w produktywności i sukcesach. Dlatego rośnie potrzeba poszukiwania sposobów radzenia sobie ze stresem. W badaniu przeprowadzonym na grupie 400 studentów w wieku 18-24 lat wykazano, że uważność powoduje spadek odczuwanego stresu. [2]

Czy mindfulness jest sposobem na stres?

„Świat jest taki, jakim ty go widzisz. Więc spójrz na niego inaczej, a twoje życie się zmieni.” mówi Paul Arden. Różne sytuacje, które nam się przytrafiają powodują pozytywne lub negatywne emocje. Jednak możemy świadomie zmienić swoje myślenie z problemu tworząc wyzwanie lub okazję do rozwoju. Każdy człowiek posiada pewne automatyczne wzorce myślenia i działania, ale może je porzucić, jeśli tego chce. Mindfulness (uważność) polega na obserwowaniu swoich myśli, uczuć i doświadczeń bez oceniania ich i wartościowania. Można powiedzieć, że jest to forma medytacji. Dzięki niej możemy z pewnego dystansu przyjrzeć się problemom, zaakceptować je zamiast przed nimi uciekać a następnie spróbować znaleźć ich potencjalne rozwiązanie. Opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences badania dowiodły, że praktykowanie medytacji uważności po upływie niespełna tygodnia obniżyło poziom stresu i poprawiło nastrój badanych. Studenci, biorący udział w eksperymencie, po zaledwie pięciu dniach praktykowania 20 minutowych medytacji zyskali lepsze od rówieśników wyniki w testach uwagi.

Proste ćwiczenia mindfulness dla początkujących

 • skup się na chwilę na otaczającej Cię rzeczywistości, wymień np. jedną rzecz, którą widzisz; jedną, którą słyszysz; jedną, którą czujesz zmysłem węchu; jeden smak, który czujesz oraz jedną rzecz, której dotykasz
 • usiądź i postaraj się być w chwili obecnej, nie myśl o tym co masz do zrobienia, postaraj się kilka – kilkadziesiąt sekund poobserwować pojawiające się w Twojej głowie myśli

Jakie korzyści daje praktyka uważności?

 • pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami
 • ogranicza stres
 • pomaga rozwiązywać problemy
 • pozytywnie wpływa na koncentrację
 • pozwala zachować jasność myślenia
 • wspiera leczenie zaburzeń psychicznych
 • pozytywnie wpływ na nastrój

Pamiętaj, że Mindfulness nie jest dobrym pomysłem dla każdego. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę lub zaburzenie psychiczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub terapeutą. Zapytaj czy w Twoim przypadku ćwiczenia uważności są wskazane.

Źródła:

 1. Bednarczyk D., Od wypalenia do wyciszenia, czyli techniki mindfulness w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu bibliotekarzy, Nr 131 (2012): Biblioteki w literaturze i filmie.
 2. Berek, V., Damayanti, Y., & Kiling, I. (2020)., Mindfulness on Stress of College Student, Journal of Health and Behavioral Science, 2(4), 227 – 240.
 3. Rzendkowska D., Ostrowski T., Banicki K., Wpływ programu Mindfulness-Ogólne informacjed Stress Reduction na poczucie stresu, zdrowie i prężność psychiczną, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant