DietaZdrowie

Zakwaszenie organizmu – co to jest?

Zakwaszenie organizmu to zjawisko, do którego dochodzi, gdy zaburzona zostaje równowaga kwasowo-zasadowa. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest utrzymanie stałego pH krwi, które powinno wynosić 7,0 – 7,4. Regulacja właściwego poziomu pH wymaga zaangażowania wielu układów ciała, m.in.: pokarmowego, krążeniowego i hormonalnego.

Organizm, dla zabezpieczenia ważnych narządów i zagwarantowania ich prawidłowego funkcjonowania, transportuje znaczną część kwasów do tkanki łącznej, która pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Nadmiar kwasów w tej tkance może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób. Kwasowość poszczególnych tkanek jest regulowana dzięki minerałom, które dostarczamy organizmowi z pożywieniem. Niedobór minerałów i jednoczesny nadmiar przyjmowania pożywienia kwasowego sprawiają, że zawartość związków kwasowych w organizmie ciągle się powiększa. Ten nadmiar kwasów magazynowany w organizmie to właśnie zakwaszenie organizmu.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Można powiedzieć, że na zakwaszenie organizmu składają się następujące czynniki:

  • stopień zanieczyszczenia toksynami środowiska, w którym żyjemy
  • tryb życia
  • nawyki żywieniowe
  • kondycja poszczególnych narządów
  • brak odpowiedniej suplementacji

Spożywane przez nas produkty spożywcze mają odczyn kwasowy lub zasadowy. Wiele osób opiera swoją codzienną dietę na produktach wysoko przetworzonych, dużej ilości mięsa, nabiału i zbóż, przy jednoczesnym niedoborze warzyw i owoców. Źle zbilansowana dieta, w połączeniu z codziennym stresem, pośpiechem, brakiem snu i znikomą aktywnością fizyczną to prosta droga do zakwaszenia organizmu.

Objawy zakwaszenia organizmu. Jak sprawdzić, czy organizm jest zakwaszony?

Zdiagnozowanie zakwaszenia organizmu na podstawie objawów może być bardzo trudne, ponieważ wiele z symptomów wskazywać może również na niedobory witamin lub inne schorzenia. Jeśli jednak zauważamy u siebie co najmniej kilka z wymienionych poniżej objawów zakwaszenia, warto przeprowadzić domowy test na zakwaszenie organizmu.

Zakwaszenie organizmu podzielić możemy na trzy etapy

Pierwszy stopień zakwaszenia daje następujące objawy: bóle głowy, zgaga, problemy z potencją, problemy skórne, występowanie nasilonego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bóle mięśni, nadmiar wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych i zatokach, problemy z krążeniem w kończynach, senność i zmęczenie, niesmak w ustach, mocz o silnym zapachu, biegunka i zaparcia.

Drugi stopień zakwaszenia organizmu wiąże się z takimi przykrymi objawami jak: obrzęki, stany zapalne, niepłodność, endometrioza, częste infekcje wirusowe, silne ataki migreny, łuszczyca, depresja, bezsenność, pogorszona zdolność koncentracji i zapamiętywania, częste infekcje grzybicze, przewlekłe zapalenie zatok, astma i alergie. Zjawiskiem charakterystycznym dla tego etapu zakwaszenia organizmu jest tzw. zespół metaboliczny, na który składają się: otyłość, insulinooporność, podwyższony poziom cholesterolu i wzrost ryzyka wystąpienia chorób serca.

Trzeci stopień zakwaszenia organizmu i schorzenia z nim związane pojawiają się u osób, które ignorują fakt pogarszającego się stanu zdrowia i nie zmieniają nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Do najpoważniejszych skutków silnego zakwaszenia organizmu zaliczamy: nowotwory, toczeń, choroby autoimmunologiczne skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlicę, stwardnienie rozsiane.

Jak sprawdzić, czy organizm jest zakwaszony?

Najprostszą metodą jest zbadanie pH moczu za pomocą papierka lakmusowego. Badanie przeprowadzamy przez kilka dni pod rząd, z porannego moczu, będąc na czczo. Zanurzamy papierek w moczu zebranym do czystego pojemnika i odczytujemy wynik, porównując kolor na papierku lakmusowym z kolorem na dołączonej do niego paletce. Im bardziej kwaśny mocz, tym wyższy stopień zakwaszenia organizmu.

Leczenie zakwaszenia organizmu

Na rynku znajdziemy wiele suplementów i leków dedykowanych do walki z zakwaszeniem organizmu.  Należy jednak wybrać najwyższej jakości, naturalne i bezpieczne, które pomogą uzupełnić niedobory witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Skuteczną metodą walki z kwasami jest również stosowanie tzw. diety alkalicznej, której podstawą są produkty spożywcze o odczynie zasadowym, czyli przede wszystkim warzywa i owoce. Powinny one stanowić 80 proc. codziennej diety, którą można uzupełnić o niewielkie ilości mięsa, białka i produktów zbożowych. Zbawienne w walce z zakwaszeniem organizmu są także: codzienny ruch na świeżym powietrzu, regularne pory snu (i kładzenie się spać przed godziną 23:00), unikanie stresu, rezygnacja z alkoholu, kawy i papierosów, picie dużej ilości wody.


Bezpłatna konsultacja dotycząca zakwaszenia organizmu w Twoim domu.

Dowiesz się więcej na temat równowagi kwasowo-zasadowej oraz dolegliwości z tym związanym. Zapraszamy do kontaktu. Konsultujemy na terenie województw śląskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego.

Katarzyna – 603 421 096, Wioleta – 661 256 063

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button