Zdrowie

Wynagrodzenie i zasiłek wypłacany podczas kwarantanny.

Często zastanawiałeś się, ile potrącają Ci z wynagrodzenia podczas przebywanej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych. Komu należy się zasiłek. Jakie świadczenia możesz uzyskać i jak udokumentować to, że jesteś na kwarantannie? Warto zapoznać się z poniższymi procedurami, aby być świadomym na przyszłość.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wynagrodzenie-oraz-zasilek-za-czas-kwarantanny

Przepisy prawne, które dotyczą kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych, reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25.02.2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji, lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000351) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26.02.2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów, zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000367).

Oczywiście w sytuacji, gdy dana osoba przebywająca na kwarantannie, lub w izolacji domowej, czuje się na tyle dobrze i ma możliwość wykonywania pracy w domu, nie musi korzystać z zasiłku, ponieważ zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Obecnie izolacja domowa lub kwarantanna nakładana jest przez Państwową Instytucję Sanitarną, która trwa 10 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu. W przypadku wystąpienia objawów lekarz może wydłużyć czas do 13 dni, pod warunkiem, że te ostatnie 3 dni będą bezobjawowe. Osoby o słabszej odporności z powodu chorób przewlekłych mogą mieć izolacje wydłużoną do 20 dni.

Jeżeli w tym czasie osoba nie może wykonywać swojej pracy, otrzyma wypłatę z zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia będąc zatrudniona na umowę o pracę, lub na umowę zlecenie, pod warunkiem, że były odprowadzane od nich składki ZUS. Oczywiście zasiłek należy się również osobą, które prowadzą swoją działalność gospodarczą.

Pamiętaj! Zawiadom swojego pracodawcę o przebywaniu na kwarantannie lub izolacji.

Wynagrodzenie chorobowe za czas kwarantanny i izolacji domowej

Należności chorobowe za czas obowiązkowej kwarantanny lub izolacji domowej przysługują na ogólnych zasadach.

Wynagrodzenie chorobowego w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, chyba że obowiązujące przepisy prawa pracy u danego pracodawcy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Zatrudniony ma prawo za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do: 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – w przypadku pracownika, który co najmniej w poprzednim roku kalendarzowym ukończył 50-ty rok życia.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, począwszy od 34, lub 15 dnia (w przypadku pracowników 50+) niezdolności do pracy.

80% z pensji wyliczana jest na tej samej podstawie co każde zwolnienie chorobowe. Za podstawę uznaje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku gdy pracownik jest ubezpieczony przez krótszy czas, pod uwagę są brane ostatnie pełne miesiące odprowadzania składek.

Wynagrodzenie a kwarantanna innych domowników

Co w przypadku nałożenia kwarantanny lub izolacji domowej na pozostałe osoby mieszkające z pracownikiem. Co wtedy może zrobić pracownik?

Gdy Państwowa Inspekcja Sanitarna nałoży kwarantannę na dziecko, musi się znaleźć opiekun, który będzie się nim zajmował w domu. W takiej sytuacji rodzic może skorzystać z przerwy w pracy na zasadach zasiłku opiekuńczego. Zasiłek na dziecko może być wypłacany:

  • na zasadach ogólnych, co wiąże się z wykorzystaniem części z 60 dni przyznanych rodzicom na chore dziecko do 14. roku życia;
  • w związku z decyzją rządu w sprawie COVID-19 o zamknięciu placówek szkolnych. W tym wypadku rodzic nie wykorzystuje puli standardowych 60 dni na chore dziecko.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zależy od ustaleń rządu i jest przeznaczony tylko do czasu otwarcia szkół.

Jeśli jeden z domowników przebywa na kwarantannie, to pozostali mieszkańcy również znajdą się na liście osób objętych zakazem opuszczania domu. W związku z tym również oni mogą się ubiegać o wypłatę chorobowego za kwarantannę. Należy pamiętać, że izolacja osoby przebywającej z zakażonym wynosi o 7 dni dłużej niż kwarantanna domownika.

O wszelkich zmianach możesz dowiedzieć się na stronie www.gov.pl.

Bibliografia:

1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wynagrodzenie-oraz-zasilek-za-czas-kwarantanny

2. https://www.pit.pl/aktualnosci/swiadczenia-podczas-izolacji-i-kwarantanny-w-czasie-iii-fali-covid-19-1005301

3. https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

4. https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-i-prawo-pracy/kwarantanna-a-wynagrodzenie-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wynagrodzeniu-za-czas-kwarantanny/#wynagrodzenie-na-kwarantannie-czy-zawsze-przysluguje

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button

Wybierz który hotel ci odpowiada
Musisz wybrać termin który chcesz zarezerwować. Oprócz tego możesz także zadać pytania lub dodać coś od siebie.

Wymień 100 punktów na 1 warrant