Refleksoterapia – masaże przywracające zdrowie
Czy wiesz, że dzięki masażom stóp można pozbyć się bólu? Wystarczy uciskać określone punkty na stopach, aby pobudzić organizm do samoregeneracji. Tak właśnie działa refleksoterapia – jedna z metod stosowanych w medycynie niekonwencjonalnej.
Refleksoterapia – metoda masażu leczniczego
Refleksoterapia jest odmianą masażu leczniczego. Jego celem jest stymulacja narządów poprzez ucisk odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, twarzy czy dłoniach. Ten sposób samouzdrawiania się organizmu był znany już w starożytności. Wykorzystywała go medycyna Dalekiego Wschodu, która zakładała, że ciało i duch są połączone (organy wewnętrzne łączą się z receptorami znajdującymi się między innymi na stopach). Starożytni uważali, że ból jest wynikiem niewłaściwego przepływu energii między meridianami, czyli ścieżkami energetycznymi.
Jak odzyskać stan równowagi dzięki refleksoterapii?
Refleksoterapia jest jedną z metod akupresury, czyli leczniczego masażu. Jego tematyką interesował się doktor William Fitzgerald, a w późniejszym czasie – Eunice Ingham, uznawana za matkę współczesnej refleksoterapii.
Medycyna Dalekiego Wschodu zakłada, że poszczególne elementy ludzkiego ciała są ze sobą połączone, a żaden z nich nie działa osobno. Stąd wzięła się teoria, że energia chi płynie przez nasze ciało kanałami, czyli meridianami. Każdy meridian odpowiada poszczególnym narządom i układom w naszym organizmie.
Zastój energii w meridianach skutkuje pojawianiem się wielu chorób, zarówno ciała, jak i ducha. Pacjenci zaczynają skarżyć się na różnego rodzaju bóle, nerwice, bezsenność, stres i nieustanne zmęczenie.
Poprzez leczniczy masaż stóp, czyli uciskanie odpowiedniego punktu, można korzystnie podziałać na dany organ. I tak na przykład poprzez stopy masuje się serce, płuca, nerki i inne narządy wewnętrzne.
Refleksoterapia stóp – leczniczy zabieg dla zdrowia
Jak już wspomnieliśmy, refelksoterapia to leczniczy masaż stóp, dłoni i twarzy. Najpierw jednak skupimy się na masażu stóp. Zabieg wykonuje doświadczony refleksoterapeuta. Pierwszy masaż stóp poprzedza wywiad z pacjentem. Specjalista musi się dowiedzieć, na jakie schodzenia cierpisz i co skłoniło Cię do poddania się refleksoterapii. To pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania masażu.
Masaż najpierw jest delikatny, a potem staje się coraz silniejszy. Możesz nawet poczuć ból. Refleksoterapeuta kciukiem uciska punkty odpowiadające poszczególnym organom. Ruchy powinny być płynne i zdecydowane.
Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie, kiedy poczujesz się lepiej? Twój organizm zacznie się regenerować po kilkunastu sesjach masaży stóp.
Na czym polega refleksoterapia twarzy?
Refleksoterapia twarzy jest o wiele młodsza od refleksoterapii stóp i dłoni. Mapę punktów i zakończeń nerwowych na twarzy znalazł w latach 80. XX wieku wietnamski lekarz – Bui Quoc Chau. Nie masował on poszczególnych punktów, ale je nakłuwał. Obecnie refleksoterapię twarzy wykonuje się, stosując metodę uciskania. Co daje taki zabieg? Przede wszystkim:
- głęboko relaksuje,
- łagodzi napięcia,
- niweluje skutki stresu,
- pobudza metabolizm,
- oczyszcza organizm,
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- delikatnie napina skórę,
- stymuluje sprawność umysłową.
Refleksoterapia dłoni – koi i odpręża
Refleksoterapia dłoni to także forma leczenia organizmu za pomocą masażu. Terapeuta rozpoczyna zabieg od rozluźnienia dłoni pacjenta. Potem masuje każdy centymetr skóry po wewnętrznej stronie jego dłoni. W ten sposób przez uciskanie danego refleksu wysyła się sygnał do centralnego układu nerwowego.
Leczniczy masaż dłoni wspaniale relaksuje umysł i ciało, ponieważ poprawia krążenie krwi, dotleniając tym samym organizm. W ten sposób przepływ energii przez kanały (meridiany) jest swobodny. Masaż dłoni koi i usuwa napięcie (dzięki holistycznemu oddziaływaniu refleksologii).
Refleksologia dłoni leczy wiele dolegliwości. Już kilka zabiegów pozwala pozbyć się uczucia zimnych dłoni. To jednak nie wszystko. Delikatny masaż przyczynia się od poprawy zdrowia, a więc:
- relaksuje zmęczone dłonie,
- wygładza skórę,
- wprowadza w błogostan,
- redukuje ból głowy i migreny,
- zmniejsza bóle kręgosłupa, pleców i ramion,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- łagodzi bóle menstruacyjne,
- zwiększa witalność organizmu,
- niweluje bezsenność,
- poprawia krążenie krwi,
- wzmacnia pamięć i poprawia koncentrację.
Przeciwwskazania do zabiegu refleksoterapii
Refleksoterapii nie mogą poddać się kobiety w ciąży oraz osoby ze schorzeniami takimi jak:
- nowotwory,
- cukrzyca,
- hemofilia,
- zakrzepica żył.
Terapii nie należy przeprowadzać częściej, jak 3 razy w tygodniu w 12-15 cyklach.
Refleksoterapia pomaga obniżyć poziom stresu, łagodzi dolegliwości bólowe, relaksuje, niweluje problemy ze snem. Niestety, jest traktowana nieco po macoszemu, mimo że jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Meridiany i przepływ energii między nimi nadal uznaje się za elementy praktyk dalekowschodnich. Wiele osób jednak potwierdza, że już kilka zabiegów skutecznie niweluje stres. Refleksologia pozwala wykryć różne choroby we wczesnym ich stadium. Sporo czasu jednak upłynie, zanim lecznicze masaże staną się metodą diagnostyczną. Na razie można je potraktować jako wsparcie farmakologii.
Bibliografia:
Beyers D.C., Lepsze zdrowie z refleksologią stóp i rąk, wydanie III, 2019,
Budzanowska-Bratko W., Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, t. III, Wydawnictwo Poligraf, 2014,
Tse H., Refleksologia w praktyce – przez stopy do zdrowia, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.