Suche i popękane dłonie – jak temu zaradzić?Naturalne metody
Piękne dłonie są bez wątpienia wizytówką każdego człowieka. Z dłoni można odczytać czy dany człowiek dba o siebie i o swoje zdrowie. Widok szorstkich dłoni oraz pękającej skóry powoduje, że człowiek traci na wizerunku. Warto więc o nie zadbać.
Suche dłonie przyczyny:
Okres jesienno-zimowy nie sprzyja kondycji skóry. Niskie, często zmienne temperatury, w połączeniu z wiatrem działają negatywnie na skórę dłoni. Dodatkowo nadmierna higiena, często połączona z środkami dezynfekującymi powoduje, że dłonie bardzo szybko się przesuszają. Nierzadko również z powodu pospiechu dłonie po umyciu są niedosuszone i tym samym jeszcze bardziej narażone na uszkodzenie. Uporczywe swędzenie oraz szorstkość to pierwsze objawy, które odczuwa się gdy skóra dłoni jest przesuszona. Kolejnym etapem jest pękanie skóry i tworzenie się bolesnych ranek. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale powoduje również duży dyskomfort. W takiej sytuacji należy podjąć jak najszybsze działania i zregenerować zniszczone dłonie. Istnieją na rynku wszelkiego rodzaju maści, żele, olejki, czy też kremy wzbogacone w kwas hialuronowy, witaminy i składniki odżywcze, które mają na celu przynieść szybką ulgę obolałym dłoniom. Z wysuszoną skórą dłoni można również poradzić sobie w warunkach domowych. Produkty spożywcze świetnie nadają się do zabiegów regeneracji skóry.
Domowe sposoby na suche dłonie:
- kąpiel w krochmalu – ta stara metoda, stosowana już w odległych czasach świetnie poradzi sobie na przesuszoną skórę dłoni, odbuduje ją i wspomoże funkcje ochronne. Wystarczy dwie łyżki mąki ziemniaczanej rozpuścić w szklance zimnej wody i wlać do litra wrzątku. Powstały kisiel przelać do wanny z wodą. Metoda ta ma zbawienne działanie dla suchej skóry, więc może być stosowana również u dzieci, nawet niemowlaków.
- kąpiel z użyciem siemienia lnianego – to również prastara metoda, stosowana w leczeniu różnych schorzeń skóry. Szklankę siemienia lnianego należy wsypać do garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować około 15 minut, cały czas mieszając. Powstały kisiel przecedzić przez sito i wlać do wanny. Nasiona lnu mają właściwości regenerujące, a kąpiel z ich użyciem może być stosowana u dzieci.
- kąpiel w płatkach owsianych – to również metoda stosowana w dawnych czasach, mająca na celu ukoić suchą i swędzącą skórę . Należy wsypać szklankę zmielonych płatków owsianych do dwóch litrów wody i gotować około pół godziny. Powstałą papkę dodać do kąpieli.
- balsam kokosowy – ma zbawienne działanie na bardzo suchą skórę dłoni. Tę domową maseczkę z użyciem oleju kokosowego można zastosować w przypadku najbardziej zniszczonych oraz wysuszonych dłoni. Świetnie sprawdzi się także do pielęgnacji paznokci. Niewielką ilość oleju kokosowego należy delikatnie rozprowadzić na skórze dłoni, nałożyć rękawiczki ochronne i pozostać w nim jak najdłużej, najlepiej na całą noc. Doskonale sprawdzi się również moczenie dłoni w mleku oraz w wodzie z dodatkiem 1 łyżki oliwy z oliwek. Kąpiel taka powinna trwać około 20 minut. Doskonale sprawdzi się również regenerująca maseczka, w skład której powinien zaleźć się naturalny miód lub pszczeli wosk. Wspaniałe efekty daje także domowy peeling kawowy lub cukrowy, połączony z dobrym olejem, na przykład kokosowym, arganowym lub oliwą. Sucha skóra dłoni jest najczęściej konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jednak przyczyn tego problemu może być więcej. Wysuszona i pękająca skóra dłoni może być objawem:
- chorób o alergicznych i immunologicznym podłożu
- egzema
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- cukrzyca
- zaburzenia hormonalne
- niedoczynność tarczycy
- niedobór witamin z grupy B oraz witaminy A, C, D i E.
Na kondycję skóry wpływa ponadto cynk, selen, krzem, siarka oraz kolagen. Należy także zwrócić uwagę czy dostarczamy organizmowi należytą ilość wody. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć wysuszoną skórę dłoni, dobrze przed wyjściem nałożyć krem oraz ciepłe rękawiczki.