MedycynaZdrowie

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie?

Systematyczne badania pomagają kontrolować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby wykryć chorobę jak najwcześniej. Każdy z nas chcąc prowadzić zdrowy styl życia powinien regularnie wykonywać rekomendowane przez lekarzy testy. Dużą część z nich można wykonać z funduszu NFZ po otrzymaniu skierowania od lekarza. Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie?

Morfologia

Podstawowe badanie pozwalające ocenić stan naszych komórek i skład krwi. Dzięki morfologii możemy wykryć infekcje, nowotwory, anemię, choroby krwi czy zaburzenia odporności.

To badanie każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Koszt badania prywatnie jest niski (około kilkunastu złotych).

Ogólne badanie moczu

Podstawowe badanie pozwalające wykryć infekcje układu moczowego, choroby nerek oraz wątroby. Ułatwia także diagnozę cukrzycy, zapalenia trzustki czy żółtaczki.

Również to badanie każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Koszt badania prywatnie także jest niski (około kilkunastu złotych).

TSH

Kolejne podstawowe badanie, które umożliwia ocenę stanu naszej tarczycy. Jest istotne pod względem monitorowania funkcjonowania układu endokrynnego. Hormony produkowane przez tarczycę, mają wpływ na pracę wielu ważnych układów w organizmie między innymi nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.

To badanie również każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Koszt badania prywatnie zależy od miejsca zamieszkania zwykle jest to od 20 do 50 zł.

Poziom glukozy

Inaczej poziom cukru, który może wskazywać na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Wysokim poziomem cukru we krwi są szczególnie zagrożone osoby z nadwagą lub powyżej 40 roku życia.

To badanie tak jak powyższe każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Koszt badania prywatnie to zwykle kilka do kilkunastu złotych.

Lipidogram

Badania te mierzą poziom cholesterolu i trójglicerydów. Nieprawidłowe wyniki wymagają zmiany diety, stylu życia a czasem zażywania leków. Warto  wykonywać je regularnie aby uchronić się przed niewydolnością nerek, chorobami wątroby i układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycą.

To badanie także każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. Koszt badania prywatnie to średnio od 20 do 40 złotych.

Dodatkowo dla kobiet

USG piersi

Badanie pomaga w profilaktyce raka piersi.

Badanie to powinno się zacząć wykonywać już od 20 roku życia i powtarzać je co 2 lata. Następnie po ukończeniu 30 roku życia co rok. Po 40 roku życia natomiast co pół roku. Badanie wykonywane prywatnie kosztuje od 60 do 150 zł.

Mammografia

To badanie również pomaga w profilaktyce raka piersi.

Na pierwszą mammografię powinno się wybrać po ukończeniu 40 roku życia i do 50 urodzin wykonywać badanie co 2 lata. Następnie po ukończeniu 50 roku życia co rok. Badanie wykonywane prywatnie kosztuje od 80 do 100 zł.

Cytologia

Badanie ma na celu wykrycie raka szyjki macicy w jak najwcześniejszym stadium. Zwiększa to szanse wyleczenia się.

Pierwszą cytologię powinno się wykonać przed ukończeniem 25 roku życia. Jeśli rozpoczęło się aktywność seksualną pierwsze badanie powinno zostać wykonane nie później niż po upływie 3 lat.  Zwykle zaleca się powtarzać cytologię co 3 lata. Badanie wykonywane prywatnie kosztuje 30-40 zł.

Źródła:

1.Gołębiowska J., Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?, Labplus.

2. Tuchowska P., Worach-Kardas H., Marcinowski J.T, Najczęstsze nowotwory złośliwe w Polsce – główne czynniki ryzyka i możliwości optymalizacji działań profilaktycznych, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(2): 166-171.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button