Komora normobaryczna – do czego służy? Wskazania i przeciwwskazania
Komora normobaryczna to innowacyjne urządzenie mające za zadanie dostarczenie do komórek organizmu jak największej ilości tlenu. Wartość ciśnienia atmosferycznego na Ziemii wynosi średnio 1000 hPa. W komorze normobarycznej wartość ciśnienia ustawia się na poziomie 1500 hPa, czyli zdecydowanie wyższą niż w warunkach naturalnych. Wysokie ciśnienie panujące w jej wnętrzu stwarza idealne warunki, w których można oddychać tzw. „pełną piersią”. Normobaria, czy inaczej tlenoterapia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda wspomagająca leczenie różnych chorób, schorzeń i urazów, polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia.
Sesja w komorze – jak wygląda i jak się przygotować?
Sesja normobaryczna nie wymaga wcześniejszego, specjalnego przygotowania. Do komory normobarycznej wchodzi się jak do zwykłego pomieszczenia, bez obuwia i odzieży wierzchniej. Temperatura tam panująca wynosi około 19 – 23 stopni Celcjusza, a sama sesja trwa około 2 godzin, więc dobrze wziąć ze sobą książkę lub gazetę.
Komu zaleca się sesję w komorze normobarycznej?
Terapia normobaryczna zalecana jest praktycznie każdemu, jeśli nie ma się do tego przeciwwskazań. Szczególnie przydatna jest natomiast osobom, które chorują na:
– cukrzycę
– choroby naczyniowo – sercowe
– łuszczycę lub inne schorzenia skórne
– autyzm
– depresję
– hashimoto
– zespół Downa
– otyłość
– boleriozę
– reumatyzm
– migrenę
– alergię
– bezsenność
Wspiera również rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, porażeniach mózgowych oraz przebytych nowotworach. Z tlenoterapii korzystają często także sportowcy, by jak najszybciej zregenerować swoje siły oraz zwiększyć wydolność organizmu.
Jakie korzyści daje sesja w komorze normobarycznej?
Lepsze samopoczucie oraz znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjenci odczuwają już po pierwszej sesji. Przebywanie w komorze normobarycznej daje jednak dużo więcej korzyści tj.:
– prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych
– zmniejszenie uczucia zmęczenia
– zwiększenie wydolności organizmu
– ustąpienie przewlekłych migren
– przyspieszenie regeneracji nabłonków oraz szybsze gojenie się ran
– utrzymanie prawidłowej gęstości kości
– poprawę jakości snu
– zmniejszenie poziomu stresu
– wspomaganie leczenia zaburzeń psychicznych, w tym depresji
Kto nie może korzystać z terapii w komorze normobarycznej?
Warunki panujące w komorze normobarycznej są całkowicie bezpieczne, natomiast istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z niej tj.:
– infekcje górnych dróg oddechowych
– zapalenie zatok lub ucha
– uszkodzenie błony bębenkowej
– klaustrofobia
Stres wynikający z narzuconego człowiekowi tempa życia, zanieczyszczone środowisko, smog, GMO, konserwanty i pestycydy spożywane w posiłkach oraz wszelkiego rodzaju używki to tylko niektóre czynniki wpływające negatywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na szczęście rozwój technologii wraz z postępem medycyny jest w stanie stworzyć urządzenie, dzięki któremu człowiek szybciej może wrócić do pełnej sprawności po przebytych chorobach i urazach.