Zdrowie

Komora normobaryczna – do czego służy? Wskazania i przeciwwskazania

Komora normobaryczna to innowacyjne urządzenie mające za zadanie dostarczenie do komórek organizmu jak największej ilości tlenu. Wartość ciśnienia atmosferycznego na Ziemii wynosi średnio 1000 hPa. W komorze normobarycznej wartość ciśnienia ustawia się na poziomie 1500 hPa, czyli zdecydowanie wyższą niż w warunkach naturalnych. Wysokie ciśnienie panujące w jej wnętrzu stwarza idealne warunki, w których można oddychać tzw. „pełną piersią”. Normobaria, czy inaczej tlenoterapia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda wspomagająca leczenie różnych chorób, schorzeń i urazów, polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia.

Sesja w komorze – jak wygląda i jak się przygotować?

Sesja normobaryczna nie wymaga wcześniejszego, specjalnego przygotowania. Do komory normobarycznej wchodzi się jak do zwykłego pomieszczenia, bez obuwia i odzieży wierzchniej. Temperatura tam panująca wynosi około 19 – 23 stopni Celcjusza, a sama sesja trwa około 2 godzin, więc dobrze wziąć ze sobą książkę lub gazetę.

Komu zaleca się sesję w komorze normobarycznej?

Terapia normobaryczna zalecana jest praktycznie każdemu, jeśli nie ma się do tego przeciwwskazań. Szczególnie przydatna jest natomiast osobom, które chorują na:

– cukrzycę

– choroby naczyniowo – sercowe

– łuszczycę lub inne schorzenia skórne

– autyzm

– depresję

– hashimoto

– zespół Downa

– otyłość

– boleriozę

– reumatyzm

– migrenę

– alergię

– bezsenność

Wspiera również rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, porażeniach mózgowych oraz przebytych nowotworach. Z tlenoterapii korzystają często także sportowcy, by jak najszybciej zregenerować swoje siły oraz zwiększyć wydolność organizmu.

Jakie korzyści daje sesja w komorze normobarycznej?

Lepsze samopoczucie oraz znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjenci odczuwają już po pierwszej sesji. Przebywanie w komorze normobarycznej daje jednak dużo więcej korzyści tj.:

– prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych

– zmniejszenie uczucia zmęczenia

– zwiększenie wydolności organizmu

– ustąpienie przewlekłych migren

– przyspieszenie regeneracji nabłonków oraz szybsze gojenie się ran

– utrzymanie prawidłowej gęstości kości

– poprawę jakości snu

– zmniejszenie poziomu stresu

– wspomaganie leczenia zaburzeń psychicznych, w tym depresji

Kto nie może korzystać z terapii w komorze normobarycznej?

Warunki panujące w komorze normobarycznej są całkowicie bezpieczne, natomiast istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z niej tj.:

– infekcje górnych dróg oddechowych

– zapalenie zatok lub ucha

– uszkodzenie błony bębenkowej

– klaustrofobia

Stres wynikający z narzuconego człowiekowi tempa życia, zanieczyszczone środowisko, smog, GMO, konserwanty i pestycydy spożywane w posiłkach oraz wszelkiego rodzaju używki to tylko niektóre czynniki wpływające negatywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na szczęście rozwój technologii wraz z postępem medycyny jest w stanie stworzyć urządzenie, dzięki któremu człowiek szybciej może wrócić do pełnej sprawności po przebytych chorobach i urazach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button