DietaStyl życiaZdrowie

Diety.nfz.gov.pl – co to jest?

Dla kogo został stworzony nowy portal diety.nfz.gov.pl.Czego możesz się dowiedzieć i jak z niego skorzystać. Już poniżej dowiesz się wszystkiego.

W 2021 roku powstał nowy internetowy portal stworzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pod adresem: diety.nfz.gov.pl . To wszystko po to, by zachęcić Polaków do zdrowszego odżywiania i wprowadzenie zmiany w dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Źródło: https://www.zozbialoleka.waw.pl/wp-content/uploads/2021/04/NFZ_DIETY_1190x640_BANNER_C.png

Na stronie utworzonej przez NFZ w pierwszej kolejności należy założyć bezpłatnie swoje indywidualne konto. Udzielić odpowiednich informacji. W zamian za to użytkownik otrzymuje rozpisany na 14 dni jadłospis. Dla osób, które nie chcą się logować przewidziany jest dostęp do diety na okres 7 dni.

Rejestracja na stronie diety.nfz.gov.pl dokonywana jest w sposób następujący: należy podać adres mailowy i wymyślić swoje unikatowe hasło dostępu do konta. W kolejnym kroku podać należy płeć, wagę, wzrost, wiek oraz określenie aktywności fizycznej.

https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/pix/trzy-kroki.jpg

Na podstawie podanych danych wyliczony jest wskaźnik BMI, PPM, CPM w celu odpowiedniego doboru diety.

Źródło: https://onemoreluv.com/jak-obliczyc-bmi-i-zmierzyc-tkanke-tluszczowa/

Wskaźnik BMI – to wskaźnik obrazujący stan fizyczny, określający przybliżoną zawartość tłuszczu w organizmie. Ma on znaczenie w ocenie ryzyka zaistnienia chorób związanych z nadwagą i otyłością, między innymi takich jak: miażdżyca, cukrzyca, niedokrwienie serca. Współczynnik powstaje w wyniku podzielenia masy ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości podany w metrach.

Podstawowa Przemiana Materii – PPM – to ilość energii, jaką trzeba dostarczyć organizmowi w celu podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, takich jak: oddychanie, temperatura ciała, układ sercowo – naczyniowy.

Całkowita Przemiana Materii – CMP – to nic innego jak dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka, które najczęściej określane są w kilokaloriach.

Na stronie dostępne są oferty różnych wariantach kalorycznych w przedziale od 1200 do 3000 kcal opierających się o zasady popularnej diety DASH.

Dieta Dash to skrót od ang. “dietary approaches to stop hypertension” co oznacza „plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem”. To zdrowa, niewymagająca dieta. Uznawana za leczniczą. Głównym jej celem jest wsparcie układu krwionośnego, lecz działa bardzo dobrze na cały organizm.

Dieta Dash przeznaczona jest dla osób, które kochają jeść. Na dzienny jadłospis składa się 5 posiłków. Dieta nie posiada określonego czasu stosowania, gdyż jest stosowana w celu zmiany nawyków żywieniowych. Dziennie należy zastosować 2000 kalorii, a w przypadku chęci redukcji masy ciała winno zastosować kcal na poziomie 1500.

Podstawową zasadą jest mniej soli, a więcej nieprzetworzonego jedzenia. Powinno się porzucić białe pieczywo, czerwone mięso, ciasta, ciasteczka, słodycze. Zalecane jest spożywanie dużej ilości ryb i picia dużej ilości wody, min. 2 litry dziennie. Przyczynia się do uregulowania ciśnienia, przy okazji gospodarki insulinowej.

Co do opinii na ten temat to są oczywiście podzielone. Znajdują się przeciwnicy i zwolennicy jej zastosowania. Dania są różnorodne. Spokojnie można je przygotować z ogólnodostępnych produktów i w czasie, w którym normalnie zajmuje nam wykonanie posiłków w domu.

Pomysł innowacyjny warty przeanalizowania i sprawdzenia.

Bibliografia:

  1. https://fitness.wp.pl/22801,dieta-nfz-co-to-jest-i-jak-skorzystac-z-programu-darmowa-dieta-bez-logowania-poznaj-opinie
  2. https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/index.php
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-dash-zasady-efekty-przykladowy-jadlospis-aa-j4T9-HYvC-5Zw9.html

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button