PsychologiaStyl życiaZdrowie

Czy jesteś gotowa na powiększenie rodziny?

W dzisiejszych czasach zadanie sobie tego pytania nabiera nowego znaczenia i zależy od możliwości, perspektyw lub po prostu szczęśliwego trafu. Planowanie powiększenia rodziny coraz bardziej jest poważnym planem dla par, często odkładanym na przyszłość.

Wiadomo, że decyzja o dziecku jest indywidualną sprawą każdej pary. Jeśli jednak zdecydujesz się na dziecko, warto poznać parę szczegółów i wiedzieć, od czego zacząć.

Źródło: https://www.istockphoto.com/pl

Planowanie powiększenia rodziny, jak to poważnie brzmi i też tak powinno się do tego tematu podejść. Warto się zatem odpowiednio przygotować. Bywa tak, że ciąża nas zaskoczy. Przytrafi się w momencie, w którym się tego nie spodziewaliśmy.

W tej sytuacji najważniejszym i pierwszym krokiem jest, wybór odpowiedniego lekarza, który zajmie się Tobą i przyszłym maleństwem. Poprowadzi Cię przez cały ten okres, aż do momentu rozwiązania.

Jesteś na etapie planowania i chcesz się spokojnie przygotować do tematu powiększenia rodziny. To na pewno wiesz, że w czasie ciąży ciało kobiety się zmienia. Zachodzą w nim liczne zmiany. To dotyczy zarówno ciała, jak i psychiki kobiety.

Jeśli jesteś gotowa fizycznie i psychicznie na bycie mamą nie zwlekaj, umów się do ginekologa na wizytę. Warto porozmawiać ze specjalistą, aby przygotować się do ciąży. Zapewne będzie trzeba zrobić szereg podstawowych badań, aby sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój stan zdrowia.

Badania, które początkowo będzie trzeba zrobić, to na pewno kontrola tarczycy, ponieważ jest ona odpowiedzialna za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Kolejne badania, takie jak: morfologia, poziom cukru, HIV, toksoplazmoza, kiła, różyczka, cytomegalia itd., pozwalają na dokładniejszą interpretację stanu Twojego zdrowia. Umożliwia to wprowadzenie profilaktyki w celu wzmocnienia organizmu.

Na tym etapie dobrze jest zrobić sobie badanie grupy krwi Twojej i partnera, w celu wykluczenia lub potwierdzenia wystąpienia ewentualnego konfliktu serologicznego.

„Konflikt serologiczny jest szczególnym przypadkiem niezgodności grup krwi, który może wystąpić pomiędzy matką Rh(-), nie posiadającą na krwinkach czerwonych antygenu D, a rozwijającym się w niej dzieckiem Rh(+), które antygen D odziedziczyło po ojcu. W tej sytuacji układ odpornościowy kobiety Rh(-) wykrywa obce białko, jakim jest antygen D na krwinkach płodu i zaczyna je zwalczać. Matka wytwarza przeciwciała anty-D, powodujące aglutynację (zlepienie się) krwinek czerwonych dziecka. Prowadzi to do poważnych komplikacji i zagraża życiu dziecka. Dlatego znajomość grupy krwi w zakresie czynnika Rh jest szczególnie ważna dla każdej kobiety planującej ciążę” 1

Na samym początku warto wyleczyć wszelkie infekcje, odwiedzić stomatologa i ustabilizować swój stan zdrowia, w przypadku gdy przyszła mama choruje na przewlekłe choroby.

Bardzo ważna jest zmiana diety i zastosowanie odpowiedniej suplementacji, aby nasycić organizm i doposażyć odpowiednią ilością makro i mikroelementów. Zaleca się stosowanie minimum trzymiesięcznej regularnej suplementacji. Na etapie planowania ważne jest, aby przyjąć kwas foliowy, jod, witaminę D3. W kolejnym etapie należy dołączyć magnes, żelazo, kwasy DHA.

Odpowiednia dieta to zbilansowane i urozmaicone – posiłki zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami zdrowego odżywiania (nowa piramida żywienia), pozwalające na osiągnięcie odpowiedniej wagi ciała. Każdego dnia należy sięgać po wieloziarniste pieczywo, różnego rodzaju kasze, warzywa i owoce, szczególnie te bogate w kwas foliowy. Ważne są również produkty mleczne, oleje i ryby zawierające kwasy omega 3. Przyczyniające się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, mózgu i funkcji wzrokowej płodu.

Z głównym źródłem kwasów omega 3 kojarzymy ryby, szczególnie tłuste ryby morskie. W związku z ryzykiem wystąpienia skażenia metalami ciężkimi i innymi substancjami szkodliwymi dla kobiet w ciąży zaleca się spożywanie alg morskich, hodowanych w odpowiednich warunkach. Na rynku występuje wiele suplementów posiadających odpowiednią dawkę kwasu DHA. Co do mięsa zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, powinno być spożywane do dwóch razy w tygodniu. Nie należy zapomnieć również o odpowiedniej ilości wody, którą przyszła mama powinna spożywać. Posiłki muszą być regularne, a wykorzystywane do ich przygotowania produkty jak najmniej przetworzone.

Źródło: https://bejsment.com/wp-content/uploads/2021/03/PIRAMIDA-ZYWIENIA-RUCH.jpg

W ilości i wielkości dań powinien być zachowany umiar. Zadbanie o kondycje fizyczną również odgrywa ważną rolę w kwestii przygotowania się do powiększenia rodziny. Nie wskazane są ciężkie i męczące treningi. Kobiety w ciąży mogą wybrać spokojniejsze formy ruchu, jak spacer, joga, basen, które nie będą narażały ich i płodu na ewentualne zagrożenia.

Warto zatroszczyć się o stan psychiczny w czasie ciąży, co oznacza, że przyszła mama nie powinna chodzić zestresowana, za to powinna odpoczywać, mieć pozytywne nastawienie oraz zwolnić tempo.

Myśląc o macierzyństwie, należy wyeliminować wszelkie używki, które mogłyby zaszkodzić przyszłemu dziecku. Wiele czynników wpływa na zniekształcenie lub w późniejszym czasie niedorozwój dziecka lub jego trudności w rozwoju.

Na zmiany jakie zajdą w Twoim ciele i życiu można w pewnym stopniu się przygotować. Ważne aby te dobre nawyki utrwalać także podczas ciąży – w trosce o zdrowie Twoje i przyszłego dziecka.

1 https://zdrowegeny.pl/poradnik/konflikt-serologiczny-zagrozeniem-zycia-plodu-noworodka

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button