Mama i dzieckoMedycynaZdrowie

Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT – zdobywcą prestiżowej nagrody Wiktoria w kategorii Klinika Stomatologiczna roku 2022

Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT, zlokalizowane w Warszawie, przy ulicy Duchnicka 3, zdobyło w tym roku prestiżową nagrodę – Wiktoria, w kategorii Klinika Stomatologiczna roku 2022. Klinika wyróżnia się na rynku kompleksowością usług, sukcesami w pracy z młodym pacjentem oraz inwestycją w najnowocześniejszy sprzęt i specjalistów. Na temat sukcesu miejsca, a także dorobku naukowego, rozmawiamy z właścicielką Kliniki ODENT – dr n. med. Barbarą Obłoj.

Pani Doktor, jak wspomina Pani swoje początki w branży stomatologicznej? Czy zawsze marzyła Pani Doktor o zawodzie lekarza?

O tym, aby zostać lekarzem marzyłam od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Nie pochodzę z tzw. rodziny lekarskiej, ale pewny zbieg wydarzeń, miał duży wpływ na moją decyzję bycia lekarzem oraz na moje konsekwentne działania, które mnie do tego zbliżały. Przyjacielem mojej rodziny był pewien lekarz, chirurg ogólny. Imponował mi swoim podejściem do pacjenta, wiedzą i opiekuńczością. Kiedy byłam małą dziewczynką i bardzo ciężko zachorowałam, osobiście przyjeżdżał do mnie karetką lub przychodził do mnie każdego dnia, aby nadzorować mój proces leczenia. Wtedy właśnie zapragnęłam, żeby być taka, jak on: niezależna, mądra i opiekuńcza. Dla niego liczyła się tylko pomoc pacjentom. Zaimponował mi tym. Teraz też wspominam go jako doskonałego lekarza.

W jaki sposób udało się Pani Doktor na przestrzeni lat, stworzyć prestiżową klinikę jaką jest ODENT? Takie przedsięwzięcie wymaga nie tylko ciężkiej pracy, nakładów finansowych ale przede wszystkim ogromnej odwagi.

Budowanie kliniki i marki to długotrwały proces,  który w zasadzie cały czas trwa. Pierwszy etap to odpowiednia edukacja, dlatego ukończyłam studia stomatologiczne na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Będąc na czwartym roku stomatologii rozpoczęłam pięcioletnie studia ekonomiczne na Uniwersytecie Szczecińskim, które ukończyłam z tytułem magistra ekonomii.

Następny etap to zdobywanie doświadczenia oraz kontynuowanie edukacji. Zawsze pracowałam z bardzo dobrymi lekarzami, którzy imponowali mi swoją wiedzą i umiejętnościami. Uczyłam się szybko i wytrwale. Po powrocie do Warszawy ze Szczecina, rozpoczęłam pracę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, w Poradni Rozszczepowej, gdzie zdobyłam ogromne doświadczenie w leczeniu najtrudniejszych wad wrodzonych, w zakresie twarzoczaszki. Wielu lekarzy rozpoczynało pracę w Poradni Rozszczepowej i po kilku miesiącach kończyło, rozpoczynało i kończyło. To był ciężki etap: dużo pracy i trudno pod względem emocjonalnym, ze względu na codzienny kontakt z dziećmi dotkniętymi trudnymi wadami wrodzonymi w zakresie twarzy, głowy i nie tylko.

Ja, razem z jedną lekarką – też dentystką, pracowałyśmy tam 16 lat. Mimo tego, że nie raz bywało ciężko, wiem, że było warto. W miedzy czasie zrobiłam doktorat oraz ukończyłam wiele wielospecjalistycznych kursów oraz podyplomowe studia z Medycyny Estetycznej. Nowy kierunek wynikał z potrzeby zaopiekowania się pacjentami nie tylko w zakresie zębów, ale także z ich defektami w zakresie twarzy i szyi. Podczas pracy w instytucie Matki i Dziecka prowadziłam badania naukowe i w związku z nimi napisałam wiele publikacji naukowych.

Wielu przedsiębiorcom oprócz celów biznesowych przyświeca cel, misja. Jakimi wartościami kieruje się Pani Doktor w swojej pracy? Dla kogo miała być skierowana klinika?

Klinika zawsze była i zawsze będzie skierowana do pacjentów, czyli osób, które potrzebują pomocy w sferze swojego zdrowia. Naszą misją zawsze było spojrzenie kompleksowe na pacjenta, szeroka diagnostyka, aby odnaleźć przyczyny problemu/choroby i wyleczenie tych przyczyn. Tu nic się nie zmieniło. Zmieniły się jedynie możliwości diagnostyczne poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii, które pozwalają na szczegółowe badania i co za tym idzie, bardzo sprecyzowane leczenie przyczyn powodujących chorobę lub dany stan chorobowy u pacjenta.

Bardzo mnie to cieszy, ponieważ obecnie możemy leczyć lepiej i skuteczniej, ale też ciągle idziemy do przodu, cały czas dokupujemy nową aparaturę medyczną i sprzęt, aby być jeszcze bardziej skutecznymi w swojej pracy. Znam siebie, tak będę szła cały czas, bez przystanków. Inaczej nie potrafię.

Czy podczas tworzenia Kliniki korzystała Pani Doktor z doświadczenia innych zespołów, gabinetów stomatologicznych?

Nie korzystałam z żadnych usług i doświadczenia innych gabinetów stomatologicznych, tudzież zespołów. Własna edukacja, (stąd potrzeba nauki biznesu), obserwacja potrzeb pacjentów, koniunktury i możliwości rynkowych, a także własny wyidealizowany pomysł na klinikę, który powstał w głowie malutkiej 7-letniej dziewczynki i dorastał z nią w trudnych latach 90-tych. Pamiętajcie Państwo zawsze jest trudno, nie ma nigdy łatwo, czy kiedyś czy teraz. Każdy czas ma swoje okazje i możliwości, ale też mnóstwo trudności i zagrożeń. Zawsze jednak wygrywa wiedza, praca, doświadczenie i bycie człowiekiem. Nieważne ile razy się przewrócisz, ile razy dostaniesz w plecy, ile razy zostaniesz przydeptany. Zawsze masz wstać i być człowiekiem, z godnością trzymać swoją głowę prosto. Zawsze. To zawsze wygrywa.

Co wyróżnia Centrum ODENT na lokalnym rynku? Przyznam, że nasza redakcja była zaskoczona spectrum oferowanych przez Państwa usług.

Wyróżnia nas kompleksowość oferowanych usług, nie tylko ściśle dyscyplin stomatologicznych, ale w naszej klinice ODENT, od wielu lat są specjaliści tacy jak: fizjoterapeuta i osteopata, którzy pracują w zakresie deprogramacji mięśni postawy, asymetrii twarzy, co ma olbrzymi wpływ na ścieranie zębów,  w tym bruksizm, choroby zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych (objawiające się przeskakiwanie i trzaskami w stawach, obsuwającymi się dziąsłami, ubytkami w okolicy szyjek zębów z przeciążenia gdy gryziemy ze zbyt dużą siłą). Mamy też w zespole neurologopedę (specjalistę od wad wymowy, prawidłowej funkcji języka, wargi górnej i dolnej oraz deprogramacji mięśniowej mięśni dna jamy ustnej), fizjoterapeutę szczękowego pracującego w zakresie głowy i szyi, lekarza medycyny estetycznej oraz chirurga szczękowo-twarzowego, który operuje trudne i złożone wady kostne w zakresie twarzowej części czaszki.

Tak jak Pani Doktor wspomniała, w swojej pracy współpracują Państwo z fizjoterapeutą szczękowym, czy osteopatą. Nie brakuje również innych specjalistów. Skąd pomysł na takie połączenie usług?

Zgodnie z filozofią Myersa, wszystkie mięśnie rozmieszczone są na jednym wielkim rozcięgnie, stąd ich wzajemne połączenia i wzajemna zależność oraz współdziałanie. Od dawna wiemy, że płaskostopie, koślawość kostek lub kolan, złe ustawienie miednicy ma wpływ na ustawienie głowy, a tym samym na powstanie wady zgryzu czy problemów ze ścieraniem zębów. Analogicznie zła pozycja języka, zbyt krótkie anatomicznie wędzidełka czy nieprawidłowy tor oddychania, powodują szereg problemów ortodontycznych, protetycznych,  a także zwiększenie tendencji do ścierania zębów i wielu innych problemów.

Centrum ODENT, jako jedno z nielicznych w Warszawie specjalizuje się w zakresie stomatologii dziecięcej. Wykonują Państwo zabiegi pod narkozą. Czy praca z dziećmi jest trudna? Dlaczego tak wielu stomatologów nie chce się podejmować leczenia dzieci?

Zabawa z dziećmi jest łatwa, ale praca z dziećmi jest bardzo trudna i wymagająca. Tak, jako nieliczna klinika stomatologiczna w Warszawie, zajmujemy się kompleksowym leczeniem dzieci poprzez leczenie zębów, w tym też leczeniem stomatologicznym, w gazie rozweselającym oraz w narkozie, leczeniem chirurgicznym u dzieci, w tym podcinaniem skróconych wędzidełek, leczeniem ortodontycznym u dzieci nawet wad bardzo skomplikowanych, leczeniem wad wymowy oraz leczeniem dziecięcych wad postawy. Tak – jak pisałam wyżej – podstawą leczenia, jest leczenie przyczyny.

Dla przykładu: jeśli mamy asymetrię twarzy lub przesunięcie linii pośrodkowej pomiędzy górnymi dolnymi zębami, to częstą przyczyną tej wady jest jednostronnie zmniejszone napięcie mięśni po jednej stronie ciała, rotacja miednicy lub wcześniejszy uraz np. złamanie nogi. Po wyleczeniu przyczyny poprzez odpowiednie leczenie u fizjoterapeuty, asymetria linii samoistnie naprawia się bez potrzeby leczenia ortodontycznego aparatem. Ktoś powiedziałby MAGIA. Nie ma w tym, żadnych czarów. To tylko logiczne łączenie faktów i zależności oraz leczenie przyczyny, a nie objawów. Połknięcie tabletki na ból głowy to leczenie objawu, nie przyczyny, ale znalezienie przyczyny dlaczego boli nas ta głowa czasami 3x w tygodniu i wyeliminowanie tej przyczyny, to dopiero sukces!

Czy pacjenci zwracają uwagę na to w co wyposażony jest gabinet? Czy decyduje to o wyborze placówki przez pacjenta? W swojej Klinice posiadają Państwo m.in. laser Fotona najwyższej generacji.
Nie boją się Państwo inwestycji w sprzęt czy wygląd gabinetu.

Dążymy to tego, aby mieć najlepszy sprzęt, który jest dostępny na rynku i leczyć najwyższej jakości materiałami. Wtedy leczenie jest bardziej efektywne, mniej bolesne i szybsze. Komfort i jakość leczenia to podstawa. Zainwestowaliśmy w tomograf cyfrowy do zdjęć radiologicznych 3D, scanery, urządzenia The Wand do znieczuleń miejscowych pacjentów, a ostatnio w laser najwyższej generacji FOTONA, który skutecznie pozwala nam obok pięknych i zdrowych zębów, zadbać o ich otoczenie czy piękną twarz – poprzez szereg zabiegów regenerujących i pobudzających produkcje własnego kolagenu w skórze, co daje zagęszczenie struktury skóry, a tym samym jej fizjologiczne napięcie, wygładzenie i zdrowy wygląd. Marzyłam o tym laserze ponad rok i cieszę się, że już możemy na nim pracować.

W jaki sposób zarządza się tak dużą Kliniką? Czy rekrutacja lekarzy i asystentek, a także organizacja pracy stanowi wyzwanie?

Zarządzam kliniką osobiście przy pomocy kilku osób, menadżera oraz koordynatorów zespołu recepcyjnego i asystenckiego. Mamy wypracowane podstawowe schematy, które poszerzamy do aktualnych potrzeb i koniunktury. Rekrutacja nie stanowi dla mnie żadnego wyzwania. Sama rekrutuję lekarzy. Mam jasno sprecyzowane oczekiwania. Muszą mieć wiedzę, minimum 5 lat doświadczenia w pracy w zawodzie, szaloną chęć nauki i dokształcania się. To czyni ich właściwymi ludźmi do naszego zespołu.

Już wkrótce Centrum ODENT zmieni lokalizację. Czy możemy dowiedzieć się więcej na ten temat?

Tak, zmieniamy lokalizację. Nowa lokalizacja znajduje się bliżej Śródmieścia, przy ul. Grzybowskiej. Obecna placówka jest dla nas za mała, dlatego przenosimy się na prawie dwukrotnie większą powierzchnię. Klinika jest dwupoziomowa – parter i pierwsze piętro, z pięknym patio po każdej stronie kliniki. W nowej lokalizacji będziemy mieć więcej gabinetów i specjalnie zrobiony bajkowy plac zabaw dla dzieci, bo dziecko, to ważny dla nas pacjent.

Czy poza rozwijaniem kliniki, znajduje Pani Doktor czas na pasje i odpoczynek?

Oczywiście. Przecież muszę gdzieś ładować akumulatory do działania. Lubię wysoko spersonalizowane sporty siłowe, jazdę na nartach, chodzenie po górach. Uwielbiam morze. Lubię podróże, ale nie te do hoteli, tylko te bardziej ekstremalne i męczące. Lubię stare zabytkowe auta. Jeżdżę na hulajnodze i lubię spacery przed siebie, do tzw. “nikąd.” Przecież zawsze gdzieś dojdę nieprawdaż? Lubię tez robić wiele innych rzeczy, ale nie wypada o nich wszystkich pisać

Dziękujemy za rozmowę i zarażanie pasją!
Redakcja Twoje Zdrowie 24

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button