Borelioza – objawy, leczenie, skutki
Borelioza - objawy, leczenie, skutki

Borelioza – czym jest?
Borelioza to choroba zakaźna, która przenoszona jest przez kleszcze. Choroba z lyme staje się coraz bardziej powszechna i jest określana jako „gorączka limfatyczna”. Ukąszenia kleszcza są groźne dla organizmu i powodują w nim infekcję bakteryjną. Można ją leczyć antybiotykami. W przypadku wczesnego leczenia skutki boreliozy mogą trwać krócej niż w przypadku późniejszego leczenia.
Czy borelioza jest niebezpieczna?
Po latach rozwoju w organizmie powoduje ona znaczne uszkodzenia. Może ona wywołać porażenie korzeni nerwowych, bądź części układu nerwowego. Objawy mogą pojawić się wiele lat po początkowym rozwoju boreliozy. To sprawia, że zdiagnozowanie czasu powstania infekcji jest bardzo trudne. Diagnozowanie przypadku boreliozy jest podobne do badania miejsca zbrodni w poszukiwaniu dowodów. Teoretycznie śladów jest wiele, aczkolwiek niewiadomo który z nich prowadzi do mordercy. Obecność przeciwciał przeciwko B. afzeli, B. garini czy DNA sprawcy nie oznacza, że nadal przebywają w okolicy. W rzeczywistości możemy ponownie zachorować, nawet jeśli w naszym krwiobiegu obecne są przeciwciała przeciwko B. burgdorferi, B. burgdorferi i B. afzeli.
Rozpoznanie boreliozy z lyme
Borelioza jest chorobą groźną wywołującą objawy grypopodobne , którym towarzyszy na następująca charakterystyka objawów klinicznych:
- drętwienie kończyn,
- porażenia nerwów (w tym nerwu porażenie nerwu twarzowego, porażenie nerwów czaszkowych i zapalenie korzeni nerwowych),
- chłoniak limfocytowy skóry
- zaburzenia czucia,
- wysypka i inne objawy skórne,
- zapalenia opon mózgowych (w tym przewlekłe zapalenie mózgu i inne objawy neurologiczne),
- bóle głowy,
- bóle stawów i zapalenia stawów (w tym nawracające zapalenie stawów oraz boreliozowe zapalenie stawów),
- przewlekłe zmęczenie,
- rumień wędrujący i inne zmiany skórne,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Pierwsze kroki w diagnozowaniu chorób odkleszczowych
Niektórzy pacjenci ze zdiagnozowaną boreliozą doświadczają nadmiernej pigmentacji skóry po ukąszeniu przez kleszcza. Często towarzyszy im obecność rumienia wędrującego. Objaw ten dotyczy około 40-60% pacjentów. Oprócz tej zmiany skórnej, niektórzy pacjenci mogą odczuwać inne objawy wymienione powyżej. Nie mniej jednak obecność rumienia wędrującego jest najczęściej występującym i jednoznacznym symptomem choroby. Objawy często objawiają się paraliżem twarzy. Powoduje to, że osoba dotknięta chorobą ma zmniejszoną zdolność poruszania się połową twarzy. Inne częste objawy mogą obejmować bóle mięśniowo-szkieletowe, powikłania serca i zapalenia stawów. U niektórych osób może również rozwinąć się zapalenie opon mózgowych lub inne formy ciężkich infekcji.
Borelioza objawy choroby – parę słów o diagnostyce boreliozy
Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry jest jednym z późnych objawów boreliozy. Pojawia się kilka lat po tym, jak ktoś zarazi się infekcją. Charakteryzuje się zmianami skórnymi po jednej stronie ciała, które zazwyczaj znajdują się w dolnej części ciała. Wcześniej osoba może doświadczyć obrzęku, który czasami jest sinicą i obejmuje twarz (w przypadku porażenia nerwów czaszkowych oraz najczęściej nerwu twarzowego) i obszar tułowia. Rzadszym objawem jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Powikłania po ukłuciu kleszcza mogą wystąpić także w formie zmian w innych obszarach skóry ciała.
Zainfekowanie kobiety w ciąży – rozpoznania boreliozy. Co robić podczas przebiegu boreliozy? Leczenie boreliozy u ciężarnych
Jeśli u kobiety w czasie ciąży zostanie zdiagnozowana choroba, lekarz powinien przepisać jej antybiotyk, który nie zaszkodzi dziecku. Istotnym jest by jak najszybciej zdiagnozować stadium choroby. W tym celu należy zbadać wykonać tekst surowicy krwi. Leczenie nie będzie miało żadnego wpływu na rozwój dziecka po urodzeniu – pomoże jedynie w leczeniu choroby matki. W tym celu często podaje się preparaty na bazie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Wystąpienie i sposoby leczenia boreliozy u dzieci. Objawy boreliozy u dzieci
Nieco trudniej jest zauważyć powikłania po ugryzieniu kleszcza u dzieci. Należą do nich stany zapalne, zmęczenie, bóle mięśni i stawów i inne powiązane objawy. Szczególne groźne wydaje się być zapalenie obwodowego układu nerwowego. Młody organizm, który jeszcze jest w fazie rozwoju, może nie wykształcić w pełni poprawnie tego zainfekowanego układu. Tak samo groźne u dzieci może być zdiagnozowanie trucizny w płynie mózgowo rdzeniowym Z emocjonalnego punktu widzenia dzieci mogą również wykazywać oznaki depresji lub braku motywacji. Rodzice najmłodszych mogą być spokojnie. Nie istnieje ryzyko zakażenia boreliozą z innych źródeł niż odzwierzęcych.
Przewlekłe zapalenie stawów – objawy i leczenie Borelioza leczenie
Antybiotyki są stosowane w leczeniu boreliozy, która występuje na każdym etapie. Kuracja antybiotykowa musi trwać co najmniej 21 dni, ale może trwać do 28 dni. Za pomocą tego leczenia możliwe jest całkowite wyleczenie boreliozy. Im wcześniej zostaną wykryte objawy zapalenia, tym szybciej pacjent dojdzie do pełni sił. Dlatego tak istotne jest szybkie zdiagnozowanie go na podstawie objawów klinicznych. Podawane antybiotyki zależą od ilości żelaza w komórkach pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Skuteczność leczenia zależy od stanu pacjenta i obecności przeciwciał. W początkowej fazie choroby sięga nawet 90%. Wówczas trucizna może całkowicie zniknąć z płynu mózgowo rdzeniowego jeśli ten został skażony. Z tego względu istnieje możliwość wyleczenia boreliozy. Istotnym jest, by zamiast stosować leczenie objawowe, zdiagnozować źródło problemu, nim dojdzie do zainfekowania newralgicznych punktów takich jak zakażenie rdzenia kręgowego.
Profilaktyka boreliozy z lyme. Zapalenie opon mózgowo-rdzewniowych – profilaktyka
Mimo wieloletnich badań epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych, wciąż nie wynaleziono szczepionki na boreliozę. Nie istnieje więc sposób na uodpornienie się na zainfekowanie tą infekcją bakteryjną. Obecnie długotrwała antybiotykoterapia jest jedyną niezawodną metodą zmniejszania skutków boreliozy. Nie wykazano, że długotrwałe skutki choroby są spowodowane przewlekłymi infekcjami B. burgdorferi. Nie ma też powodu, aby leczyć pacjentów miesiącami lub powtarzać kuracje antybiotykami. Biorąc pod uwagę trudności w diagnozowaniu boreliozy oraz późniejsze konsekwencje zdrowotne, wynikające z odległych powikłań, bardzo ważna staje się profilaktyka, czyli:
- unikanie ukąszeń kleszczy ubranie ochronne stosowanie repelentów,
- oglądanie skóry po narażeniu na kontakt z kleszczem (pamiętajmy, że nie zawsze trafimy na zakażonego kleszcza),
- reagowanie na jakiekolwiek problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci objawy encefalopatii , czyli zaburzenia intelektu ( otępienia ) i zaburzenia charakterologiczne,
- nie balatelizowanie objawów (rumień wędrujący)- od czasu występowania objawów zależy stopień rozwoju choroby.
A czy Wy Drodzy Czytelnicy zostaliście kiedyś ukąszeni przez kleszcza?
~TwojeZdrowie24