Uroda

Egzosomy w medycynie estetycznej

Ostatnimi czasy można zaobserwować rosnące zainteresowanie egzosomami w medycynie estetycznej. Są one stosowane w terapii o właściwościach regeneracyjnych i odmładzających. Ich wykorzystanie jest sposobem na stymulowanie procesów wpływających na poprawę kondycji skóry, jej uelastycznienie, czy wyrównanie kolorytu. Czym są egzosomy i jak działają? Jak przebiega zabieg z ich wykorzystaniem? Jakich efektów można spodziewać się po przeprowadzeniu całej procedury?

egzosomy w medycynie estetycznej

Kilka słów na temat egzosomów

Egzosomy są niewielkimi, mikroskopijnymi pęcherzykami, których produkcja odbywa się w komórkach ludzkiego ciała. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary bardzo dobrze przenikają do skóry właściwej. Są bardzo cenne w medycynie estetycznej, ponieważ umożliwiają komunikację i transfer różnych cząsteczek istotnych w procesach regeneracyjnych i odnowy biologicznej. Należą do nich białka, lipidy i czynniki wzrostu. W momencie, kiedy przenikną w głąb skóry właściwej, przyczyniają się do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastyny.

Ze względu na swój rozmiar i możliwości przenikania do skóry właściwej, a także znajdujące się w nich wspomniane wyżej cząsteczki, egzosomy mogą być stosowane w wielu chorobach spowodowanych stanem zapalnym, przy problemach z układem odpornościowym, a także w sytuacji wystąpienia u pacjenta zmian nowotworowych.

W medycynie estetycznej egzosomy pełnią funkcję czynnika wspierającego procesy odnowy, odbudowy, regeneracji i odmłodzenia skóry.

Jak egzosomy są wykorzystywane w medycynie estetycznej?

Egzosomy stosowane są u osób, które wcześniej poddały się innym zabiegom medycyny estetycznej. Mowa tutaj chociażby o laseroterapii i mezoterapii. W trakcie tych metod może dojść do naruszenia ciągłości naskórka. Specjalny preparat zawierający egzosomy jest następnie aplikowany na powierzchnię skóry i pozostawiony do wchłonięcia. Aby jego zastosowanie przyniosło jak najlepsze rezultaty, nie można zmywać preparatu przez kolejne 24 godziny od jego nałożenia na skórę.

Egzosomy zainicjują proces wzmożonej odnowy skóry, co wpłynie na jej napięcie, uelastycznienie, i koloryt. Można również zastosować je w procedurach wspierających redukcję zmarszczek. Znajdujące się w egzosomach cząsteczki lipidów, białek i czynniki wzrostu przyspieszą regenerację i gojenie się skóry po wybranym zabiegu. Będą również pełnić rolę stymulanta w produkcji nowych komórek skóry.

Jakie są korzyści z zastosowania egzosomów?

Przede wszystkim wykorzystanie egzosomów nie wymaga ich aplikacji np. przez iniekcję i naruszenie ciągłości naskórka. Co więcej, ich zastosowanie przyspieszy regenerację po innych zabiegach medycyny estetycznej. Podanie preparatu z egzosomami zwiększy tempo gojenia się ran i może pozytywnie wpłynąć na skrócenie etapu rekonwalescencji.

Egzosomy stosuje się najczęściej po zabiegach wykonywanych na twarzy, szyi, dekolcie, całym ciele i owłosionych partiach głowy.

Rezultaty po wykorzystaniu preparatu z egzosomami

Osoby, u których zastosowano preparat z egzosomami, mogą zauważyć u siebie złagodzenie zmian zmarszczkowych oraz wyrównanie kolorytu cery. Inne najczęściej wymieniane efekty terapii to również redukcja zawartości melaniny w skórze, co skutkuje jej rozjaśnieniem. Można też zaobserwować, iż twarz lub inne partie ciała po aplikacji preparatu są gładsze w dotyku i lepiej nawilżone.

U pacjentów z bliznowcami i bliznami zauważono również zmniejszenie się tych zmian. Z kolei osoby, które borykają się z łysieniem androgenowym, korzystają z egzosomów w terapii spowalniającej proces wypadania i przerzedzania się włosów.

Wskazaniem do wykonania terapii z omawianym preparatem mogą być także postępujące zmiany wynikające z fotostarzenia się skóry, trądzik różowaty, czy atopowe zapalenie skóry.

Rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej umożliwi ocenę problemu pacjenta i wybór najlepszych rozwiązań terapeutycznych. W tym celu można umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy https://bienkowscyclinic.pl/kontakt/klinika-w-bydgoszczy/ , podczas której lekarz odpowie pacjentowi na wszystkie nurtujące go pytania.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button