Kleszczofobia, początek sezonu na kleszcza
Mamy początek wiosny. Dzień robi się dłuższy. Temperatura wzrasta. Budzi się natura, a co za tym idzie owady, insekty i inne zwierzęta. Niestety dla niektórych to powód do zmartwienia, gdyż pojawiają się Kleszcze.
Zdajemy sobie sprawę, iż choroby przenoszone przez te małe zwierzątka są dla człowieka niebezpieczne. Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu rzeczywiście są dla nas groźne. Statystycznie co czwarta osoba czuje silny strach przed kleszczami. Z tego powodu rezygnuje z aktywności w lasach lub parkach albo mocno ją ogranicza.
Z badań, które zostały upublicznione w raporcie pt. ”Co Polacy wiedzą o kleszczach i odkleszczowym zapaleniu mózgu (KZM)” wynika, że aż 94 % osób za przyczynę swojego strachu wskazuje ryzyko narażenia się na choroby odkleszczowe. Natomiast 8 % badanych boi się samego ukłucia oraz czuje obrzydzenie związane z kontaktem z samym kleszczem.
Choć w ostatnich latach pojawiło się wiele informacji na temat kleszczy. Odbywają się ogólnopolskie konferencje, szczególnie uświadamiające ludzi w obszarze choroby jaką jest borelioza. To dużo jest jeszcze do zrobienia.
Kleszcz należy do rodziny pajęczaków i są bardzo liczną grupą przedstawicieli roztoczy. Różnią się wielkością i narządem gębowym służącym do ssania krwi. W Polsce jest około 20 gatunków kleszczy. Największe niebezpieczeństwo czyha ze strony kleszcza pospolitego i łąkowego. Aby przeobrazić się w dorosłego osobnika, muszą wyssać krew.
Kleszcze mimo tego, że są ślepe, radzą sobie podczas polowania dobrze. Przednia para odnóży wyposażona jest w receptory umożliwiające wykrywanie źródeł krwi, zapachu i ruchu. Obok otworu gębowego znajdują się gruczoły wydzielające ślinę, która zawiera środek znieczulający. Rozmiar kleszcza zależny jest od ilości wypitej krwi i waha się od 1 mm do 30 mm.
Jak to jest u komarów, tak i u kleszczy to samica żywi się krwią. Samiec znajduje się na nosicielach jedynie w celu kopulacji z samicą. Swoje ofiary rozpoznają szczególnie po zapachu, ciepłocie ciała i wydychanym dwutlenku węgla. Lubią zapach potu. Wybierają miejsca, w których skóra jest cieńsza, wilgotna i dobrze ukrwiona. Najczęściej wybierają miejsca takie jak:
- uda,
- pachy,
- nasadę włosów,
- kark,
- dół podkolanowy.
Kleszcze najczęściej występują w lasach. Na obrzeżach lasów mieszanych, polany, zagajniki, brzegi rzek, stawów, pogranicza lasów liściastych i iglastych. Natomiast spotkać je można w miastach, szczególnie w parkach i terenach zielonych na obrzeżach osiedli.
Jak chronić się przed ugryzieniem przez kleszcza, kilka przydatnych zasad:
- noś ubrania z długimi rękawami,
- włóż nogawki do butów,
- warto unikać przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach,
- stosuj środki odstraszające insekty,
- po powrocie do domu obejrzyj całe ciało,
- można się zaszczepić przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu.
Kleszcze potrzebują krwi, aby żyć. Pozostają przytwierdzone do żywiciela około 15 dni.
Jak go usunąć?
Przede wszystkim warto to zrobić jak najszybciej. Nie powinno się go smarować żadnymi olejkami, masłem i innymi preparatami, gdyż doprowadzi to do wymiotów pajęczaka. Najlepiej użyć narzędzia takie jak przyssawka, pętelka, pęseta, a następnie lekko łukowatym ruchem go wyciągnąć. Nie należy kleszcza chwytać za pełny brzuch, gdyż może dojść do wymiotów. Nie pozostawiaj pod skórą jego części. Zdezynfekuj ranę po ugryzieniu. Jeżeli nie wiesz jak usunąć kleszcza, skonsultuj się z lekarzem.
Pocieszeniem może być fakt, że nie wszystkie kleszcze są zarażone i nie wszystkie przenoszą choroby, które są dla nas zagrożeniem. Ruch fizyczny ma duży wpływ na nasze samopoczucie i kondycję naszego ciała. Dlatego staw czoło kleszczowi i wyjdź z domu.
Bibliografia:
1. https://www.politykazdrowotna.com/44426,polacy-boja-sie-kleszczy-i-chorob-odkleszczowych-co-robia
2. https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/kleszczofobia-nie-jest-zdrowa
3. https://gaboscm.pl/co-to-jest-kleszcz-i-jak-go-rozpoznac/