Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza i cewki moczowej?
Odczuwasz ból przy oddawaniu moczu? To mogą być objawy zapalenie pęcherza moczowego. Nie sięgaj od razu po leki. Jest wiele domowych sposobów, dzięki którym wyleczysz tę przykrą dolegliwość.
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
Zapalenie przewodu moczowego dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Wynika to z anatomicznej budowy układu rodnego i moczowego kobiet. U tych ostatnich ujście cewki moczowej jest krótsze niż u mężczyzn, a co za tym idzie — bakterie mają krótszą drogę do przebycia. U kobiet odległość cewki moczowej u odbytu jest niewielka, stąd częste zakażenia pęcherza moczowego. Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego zaliczymy:
- nieprawidłową higienę intymną,
- zakażenie na basenie lub siłowni,
- przeniesienie bakterii z okolic odbytu do pochwy,
- współżycie.
To, że u kobiet częściej dochodzi do schorzeń takich jak zapalenie pęcherza moczowego, nie oznacza, że nie cierpią na nie również mężczyźni. U nich jednak przyczyną dolegliwości najczęściej jest zakażenie pałeczką bakterii E. coli. Aby temu zapobiec, warto przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?
Głównym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest ból pęcherza w okolicy nadłonowej. Oprócz tej dolegliwości występuje jeszcze pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu. Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się z oddawaniem moczu w małej ilości (po kilka kropel) mimo częstego parcia na mocz. Pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej utrzymują się także po oddaniu moczu. Zapalenie cewki moczowej może powodować stany podgorączkowe lub gorączkę. Zmienia się także sam mocz. Staje się pienisty, ma inną barwę i bywa, że widoczna jest w nim krew. Jak natomiast zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej? Wykonaj badanie na obecność w moczu bakterii E.coli. Jednak pamiętaj, że kiedy objawy zapalenia pęcherza moczowego zaostrzą się, domowe sposoby nie pomogą. Konieczne będzie leczenie farmakologiczne.
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn objawia się kłuciem w penisie, jak również bólem podczas oddawania moczu. Często pojawia się odczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego.
Infekcje pęcherza moczowego i dróg moczowych u kobiet w ciąży
Zapalenie dróg moczowych wraz z infekcjami pęcherza moczowego to częsta przypadłość kobiet w ciąży. Nie jest ona wynikiem obniżonej odporności, ale zwiększonego nacisku na układ moczowy. Kiedy macica się powiększa, uciska na moczowody. W efekcie kobieta często oddaje mocz. Podczas ciąży rozluźniają się mięśnie, zmniejszając napięcie moczowodów. W konsekwencji powoduje to zastoje moczu i przyczynia się do dolegliwości, jaką jest zapalenie pęcherza moczowego. Aby zapobiec infekcjom dróg moczowych, kobietom ciężarnym zaleca się, aby wypijały przynajmniej 3 litry płynów dziennie (najlepiej wody niegazowanej).
Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?
Aby rozpocząć leczenie, trzeba najpierw rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego. Pomocne może okazać się, jak już wspomnieliśmy, badanie moczu na obecność bakterii E. coli lub badanie moczu na posiew. W przypadku kobiet ciężarnych, zapalenie dróg moczowych może być szczególnie niebezpieczne. Kiedy jest niewłaściwie leczone (lub nieleczone) przekształca się w ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. A stąd już tylko krok do niewydolności nerek, ropnia nerek i zakażenie uogólnionego — urosepsy.
Nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego (3 epizody w okresie 12 miesięcy lub 2 epizody w okresie 6 miesięcy) należy odpowiednio zapobiegać. Najlepiej zrobić, to stosując:
- właściwą higienę okolic intymnych,
- przewiewną bieliznę,
- wkładki higieniczne.
Oprócz tego ważne jest, aby:
- pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie,
- nie zwlekać z oddawaniem moczu,
- po stosunku płciowym oddawać mocz i przemywać okolice intymne.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego domowymi sposobami
Infekcje dróg moczowych, o ile są łagodne, wyleczysz domowymi sposobami. Niezastąpione są zioła. Zapalenie pęcherza moczowego pokonasz, sięgając po:
- ziele nawłoci — ma działanie moczopędne, lekko przeciwzapalne i rozkurczowe,
- owoc żurawiny — dzięki niej bakterie nie rozprzestrzeniają się w drogach moczowych, ponieważ hamuje ona ich przyleganie do ścianek pęcherza moczowego (bakterie się nie namnażają),
- mieszanki ziołowe o działaniu moczopędnym — z liści borówki brusznicy, liści brzozy, ziela rumianku, skrzypu polnego, korzenia pietruszki (zwalczają one niepokojące objawy zapalenia pęcherza moczowego).
Skutecznym, domowym sposobem w leczeniu infekcji dróg moczowych są nasiadówki. Przygotowuje się je z mieszanek ziołowych. To z nich tworzy się napary, a następnie dodaje do kąpieli. Pamiętaj jednak o tym, że ilość wody w wannie czy miednicy powinna sięgać do bioder. Najlepiej też, aby temperatura wody miała 37 stopni Celsjusza. Mieszankę ziołową sporządzisz z:
- rumianku,
- nagietka,
- kory dębu.
Zakażenie dróg moczowych to bolesne i częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy pieczenie. Z zapaleniem pęcherza moczowego poradzisz sobie, stosując domowe metody. Dzięki nim złagodzisz dolegliwości bólowe. Z infekcjami dróg moczowych skutecznie rozprawi się witamina C, dlatego włącz do codziennego jadłospisu warzywa i owoce takie jak pietruszka i żurawina. Jeśli chcesz zwalczyć pierwsze objawy zapalenia pęcherza, sięgnij po olej kokosowy i olej lniany. Ten pierwszy zawiera kwas laurynowy działający antybakteryjnie, natomiast drugi ochrania i osłania układ moczowy. Natomiast dolegliwości takie jak pieczenie, doskonale złagodzi soda oczyszczona. Wystarczy, że pół łyżeczki sody zalejesz szklanką wody i wypijesz trzy razy dziennie w godzinnych odstępach.
Jak widzisz, domowymi sposobami pokonasz wiele przykrych dolegliwości w obrębie układu moczowego. Infekcja dróg moczowych to groźna przypadłość, a nieleczona, prowadzi do poważnych schorzeń, powodując choroby przewlekłe. Po naturalne metody wspomagające pęcherz moczowy sięgnij tylko wtedy, jeśli wiesz, że infekcja ma charakter przejściowy i przebiega łagodnie. W innym przypadku nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego.
Bibliografia:
Drabczyk R. Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?, Medycyna Praktyczna 2012,
Duława J. Zakażenia układu moczowego — vademecum, Medycyna Praktyczna 1998,
Szczeklik A. Choroby wewnętrzne, wyd. III, Medycyna Praktyczna 2011.