Domowe sposoby na ból zęba – co robić, gdy zacznie boleć ząb?
Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica lub uszkodzenie szkliwa, do którego może dojść np. na skutek urazu. Przed wizytą u dentysty warto próbować złagodzić uciążliwe dolegliwości. Sprawdź, jak możesz sobie doraźnie pomóc przy intensywnym bólu zęba!
Proste domowe sposoby na ból zęba
Umówienie wizyty u dentysty to konieczność w przypadku bólu zęba. Przed spotkaniem ze stomatologiem warto spróbować domowych metod łagodzących ból zęba. Popularnym surowcem używanym w zwalczaniu bólu zęba są goździki. Aby odczuć ich działanie, należy je przegryźć i żuć. Olej z goździków wykazuje działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, dzięki czemu szybko przynosi ulgę i zmniejsza stan zapalny. Zamiast żucia goździków można nasączyć wacik w oleju goździkowym lub zmiażdżyć goździki i umieścić je obok bolącego zęba. Podobne działanie wykazuje olejek kamforowy i jodłowy.
Wiele osób doznaje ulgi w bólu zęba podczas żucia czosnku z solą. Można np. przygotować pastę ze zmiażdżonego ząbka czosnku.
Płukanie jamy ustnej jako sposób na dolegliwości bólowe
Czasami powodem bólu zęba jest odsłonięcie miazgi zębowej. Ból może występować w przebiegu chorób przyzębia. Aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, warto wtedy płukać jamę ustną naparem z szałwii, wodą utlenioną lub płynem Lugola. Samodzielnie można przygotować też płukankę z kilku kropli jodyny, odrobiny soli i wody. Właściwości antyseptyczne tych substancji spowalniają rozwój infekcji. W przypadku umiarkowanego bólu można też sięgnąć po specjalne preparaty dentystyczne o działaniu odkażającym i przeciwbólowym. Należy pamiętać, że zarówno jodyna, jak i płyn Lugola to środki oparte na jodzie, dlatego osoby, które mają problemy z tarczycą, przed ich zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.
Leki przeciwbólowe skutecznie zmniejszające ból zęba
Skuteczne preparaty na ból zęba to środki z paracetamolem, ibuprofenem, ketoprofenem albo kwasem acetylosalicylowym. Paracetamol stosuje się na ból o niewielkim i umiarkowanym nasileniu. W przypadku ostrego bólu pulsującego, uczucia ucisku lub kłucia pomoże ibuprofen. Leki te występują w formie tabletek, zawiesiny doustnej, proszku do rozpuszczenia lub czopków. Należy je przyjmować zgodnie z informacją znajdującą się na ulotce. Warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu.
Trzeba też pamiętać o tym, że preparaty na ból zęba mogą przynieść doraźną ulgę, ale w żadnym wypadku nie zastąpią wizyty u stomatologa. Dentysta ustali przyczynę dolegliwości bólowych i wybierze optymalny sposób leczenia. Po wyleczeniu lub usunięciu zęba ból powinien ustąpić całkowicie.
Pozostałe metody łagodzenia bólu zęba
Ból zęba można też złagodzić za pomocą chłodnego kompresu. Zimne okłady żelowe należy przykładać delikatnie do skóry twarzy przez kilkanaście minut. Jeśli ból nasila się w czasie gryzienia, warto unikać spożywania twardych pokarmów i żuć drugą stroną jamy ustnej. Często ból jest mocniejszy w pozycji leżącej, dlatego w miarę możliwości podczas odpoczynku należy unosić głowę wyżej.
W przypadku bólu zęba jak najszybciej skontaktuj się ze stomatologiem. W czasie oczekiwania na wizytę możesz stosować środki przeciwbólowe, które pomogą uśmierzyć dolegliwości bólowe. Wypróbuj też domowe metody na ból zęba takie jak goździki lub chłodne okłady.
Artykuł Sponsorowany