Boli Cię ząb? To nie musi być nic groźnego
Reaguje na temperaturę, najczęściej na zimno. Czasami powoduje tylko dyskomfort, ale w niektórych przypadkach to ból, który jest nie do zniesienia. Budzi w nocy, nie pozwala się skupić. Może o sobie przypominać wieczorem lub w ciągu dnia. Niekiedy zaboli na nagryzanie lub nacisk. Czasami w trakcie szczotkowania pojawia się krew.
Zastanawiasz się co teraz?
Wiercenie? Leczenie kanałowe? Usuwanie? Być może, jednak w większości przypadków jest to po prostu kieszonka.
Najczęstszą przyczyną bólu zęba, z którym przychodzą Pacjenci nie jest sam ząb, tylko przyzębie. Kieszeń to stan zapalny rozwijający się wokół zęba. Powstaje w miejscach zalegania płytki, czyli przestrzeniach, które trudniej wyczyścić podczas codziennej higieny, używając jedynie szczoteczki. Często pojawia się między zębami z wypełnieniami na powierzchniach stycznych lub w miejscach głębokich przestrzeni międzyzębowych. Problem może pojawić się także, przy zębach nieprawidłowo ustawionych w łuku i przy źle rozłożonych siłach zgryzowych, szczególnie przy współistniejącym bruksizmie.
Kieszenie dają o sobie znać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, przy obniżonej odporności, infekcjach, przy zwiększonym stresie. Niektóre potrafią być bardzo dokuczliwe i powodować znaczny ból, który sugeruje zapalenie miazgi. Objawy są do siebie podobne. Najczęściej ząb ma duże wypełnienie i niestety zdarza się, że z tego powodu zęby są zatruwane i leczone kanałowo. Kieszeni nie widać na pierwszy rzut oka. Zaczerwienione dziąsło wokół zęba lub brodawka międzyzębowa i zalegająca płytka, powinny zachęcać do zbadania przyzębia. W momencie kiedy przy pierwszym dotknięciu pojawia się znaczne krwawienie, wtedy diagnoza jest pewna. Leczenie kieszeni nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne oczyszczenie i przepłukanie przyzębia, aby pozbyć się płytki bakteryjnej i nabłonka zapalnego. Należy usunąć czynnik sprzyjający ich powstawaniu, np. nawisy wypełnień czy kamień. Warto także wykonać zabiegi laserowe. Światło lasera pozwala na dokładne oczyszczenie i dezynfekcję, by pozbyć się wszelkich drobnoustrojów z nawet najgłębszych kieszonek i promować gojenie. (W naszym gabinecie używamy lasera Fotona, który stanowi najnowocześniejszą technologię wśród zabiegów z wykorzystaniem laseroterapii). Dodatkowo działa ono przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Kontynuacja leczenia odbywa się w domu przez stosowanie odpowiedniego płynu, żelu lub spreay’u i skrupulatnej higienie z użyciem dodatkowych akcesoriów jak irygator, nić dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa.
Ulga jest odczuwalna od razu, a dolegliwości znikają w ciągu 1-3 dni. W bardziej zaawansowanych przypadkach zabieg należy powtórzyć, a czasami przeprowadzać go regularnie dla utrzymania zdrowia przyzębia. Kieszenie są bardzo powszechne, więc warto sprawdzić czy dyskomfort lub ból, który odczuwasz nie jest właśnie związany ze stanem zapalnym. Wtedy wizyta stomatologiczna nabierze innego charakteru.
Artykuł ekspercki