Zdrowie

Bolesne stosunki seksualne – jak sobie z nimi radzić?

Ból podczas stosunku nie jest zjawiskiem prawidłowym, nie tylko obniża on poziom satysfakcji z życia seksualnego, ale może być przyczyną problemów w całościowej relacji między partnerami. Nieudane życie seksualne często może być początkiem rozpadu związku. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które borykają się z bólem podczas stosunku, jest brak informowania o dyskomforcie partnera. Istotna zatem jest szczera rozmowa i poszukiwanie rozwiązania problemu. Warto też się zastanowić, jaka jest przyczyna bólu i jak sobie z nim poradzić.

Osoby borykające się z bólem często decydują się na rezygnację ze stosunków seksualnych, nie informując partnera o tym, co było przyczyną podjęcia tego typu decyzji. Jednak trzeba podkreślić, że w tym wypadku szczerość partnerów jest istotnym elementem pozwalającym na budowanie dobrej relacji partnerskiej. Seks dla wielu osób jest ważnym elementem udanego związku, więc w przypadku pojawienia się komplikacji warto poszukać rozwiązania problemu.

Często błędnie się myśli, że problem bólu podczas stosunku dotyczy tylko kobiet, jednak borykają się z nim także mężczyźni. Za najczęstszą przyczynę bólu podczas zbliżeń seksualnych u mężczyzn uważa się: wady anatomiczne oraz stany zapalone narządów płciowych. Warto wspomnieć, że mężczyźnie trudniej przychodzi rozmowa z partnerką o bólu, jaki doskwiera mu podczas zbliżenia seksualnego. Problem bólu podczas stosunku, może znacznie obniżać jego samopoczucie oraz wpływać na niską samoocenę.

W przypadku kobiet przyczyną bólu może być suchość pochwy, z którą łatwo można sobie poradzić, sięgając po specjalistyczne środki. Na rynku dostępne są różne preparaty, żele umożliwiające nawilżanie pochwy i ułatwiające penetrację. Innymi źródłami bólu podczas stosunku mogą być nowotwory szyjki macicy i pochwy, zbyt wczesne stosunki po porodzie lub operacjach, zaburzenia hormonalne, tyłozgięcie macicy, zakażenia układu moczowego, stany zapalne, endometrioza.

Ból podczas stosunku może być również spowodowany niewłaściwie dopasowaną pozycją seksualną partnerów. Czasem też pary borykają się z niedopasowaniem członka do pochwy. Gdy jest on zbyt długi, może w trakcie stosunku uderzać szyjkę macicy, powodując bóle podbrzusza u partnerki.

Przyczyną bólu mogą być też czynniki psychogenne takie jak: stres, niska samoocena, depresja, zaburzenia lękowe. U młodych kobiet często lęk przed niepożądaną ciążą. Źródeł bólu można się także doszukiwać w negatywnych doświadczeniach seksualnych oraz trudnościach w budowaniu relacji partnerskich.

Niewątpliwie osoby, które odczuwają negatywne dolegliwości podczas stosunków seksualnych powinny zaczerpnąć porady lekarskiej – u kobiet właściwym lekarzem do podjęcia tematu jest ginekolog, a u mężczyzn urolog. Pomocna może się także okazać wizyta u seksuologa lub w przypadku czynników psychogennych psychologa.

Jak sobie radzić z bólem podczas stosunku? Przede wszystkim kluczowe dla rozwiązania problemu jest postawienie odpowiedniej diagnozy, znalezienie przyczyny bólu. W związku z tym, że w większości przypadków jest to dolegliwość wyleczalna, należy szukać pomocy u specjalistów w celu skutecznego i szybkiego poradzenia sobie z problemem.

Warto również zwrócić uwagę, że pary często mają trudność rozmawiania o sprawach seksualnych ze swoimi partnerami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z mentoringu dla par lub konsultacji, które ich nauczą w otwarty sposób rozmawiać i wyrażać swoje odczucia dotyczące relacji seksualnych, także tych negatywnych, takich jak ból podczas stosunku. Tego typu usługi między innymi oferuje Poradnia Złamanych Serc.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button