MedycynaZdrowie

Zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego

Zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego, nazywany także chorobą temporalną. To schorzenie polegające na zapaleniu tętnicy skroniowej powierzchownej. Jest ona odpowiedzialna za ukrwienie skóry, kości i mięśni twarzy oraz skóry owłosionej głowy. Choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze, a w szczególności kobiety.

Głównym objawem zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego jest silny ból. Kumuluje się on w okolicy skroni, twarzy i szczęki, a także ból podczas żucia. Mogą występować także inne objawy, takie jak obrzęk skroni, utrata masy ciała, gorączka, bóle stawowe oraz zmęczenie.

Przyczyny zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego nie są do końca poznane. Uważa się, że schorzenie może być związane z autoimmunologicznymi procesami zapalnymi. Czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 50 lat, płeć żeńska, obecność chorób autoimmunologicznych oraz palenie tytoniu.

Leczenie zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego polega na podawaniu leków przeciwzapalnych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i kortykosteroidy. W niektórych przypadkach konieczne może być podawanie leków immunosupresyjnych. Ważne jest także stosowanie miejscowych kompresów na skronie, które mogą przynieść ulgę w bólu. W przypadkach, gdy choroba powoduje poważne powikłania, takie jak utrata wzroku, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy to połączenie kości skroniowej i żuchwy. Jest to jedyny ruchomy staw w czaszce, który umożliwia ruchy żuchwy. Mowa tutaj o otwieraniu i zamykaniu ust, gryzieniu, żuciu i mówieniu. Staw skroniowo-żuchwowy składa się z trzech elementów: kości skroniowej, kości żuchwy i dysku stawowego, który oddziela kość skroniową od kości żuchwy. Staw jest otoczony torebką stawową, w której znajduje się płyn stawowy. Ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego funkcjomike dzięki mięśniom i więzadłom, które łączą kość skroniową i żuchwę.

Zespół Costena

Zespół Costena, zwany też zespołem Costena-Kuntza lub neuralgią nerwu usznego, to rzadki stan kliniczny, w którym występuje ból lub drętwienie w obszarze uszu, szczęki, policzka i czasem oczu. Następuje to wskutek uszkodzenia nerwu usznego, który jest jednym z nerwów czaszkowych i odpowiada za unerwienie mięśni żwaczy oraz czuciowe z obszaru wokół ucha i szczęki.

Zespół Costena często myli się z innymi zaburzeniami, takimi jak ból zęba lub zapalenie ucha. W diagnozowaniu zespołu Costena stosuje się różne badania, takie jak badanie neurologiczne, badanie audiometryczne, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie zespołu Costena

Leczenie zespołu Costena zależy od przyczyny choroby. Jeśli zespół Costena nastąpi wskutek nadmiernego napięcia mięśni żuchwy, może pomóc stosowanie rozluźniających mięśnie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub miorelaksanty.

W przypadku pacjentów z zespołem Costena związanym z problemy z zębami lub zgryzem, może być konieczna konsultacja z dentystą w celu ustalenia, czy leczenie stomatologiczne jest konieczne. Często stosowanym leczeniem w takich przypadkach jest noszenie szyny dentystycznej, która pomaga zmniejszyć napięcie mięśni żuchwy.

Jeśli zespół Costena spowodowało zakażenie, leczenie będzie się skupiało na zwalczaniu infekcji przy użyciu antybiotyków.

W poważniejszych przypadkach, stosuje się interwencję chirurgiczną.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button