Zdrowie

Tarczyca – za co odpowiada i jak wpływa na nasze zdrowie?

Nie doceniamy jej dopóki nie zachoruje. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie, jak wiele dla nas robi. Poznaj najważniejsze zadania tarczycy.

Wpływ tarczycy na nasz organizm i samopoczucie

Tarczyca jest niewielkim gruczołem endokrynnym umiejscowionym w przedniej części szyi, pod krtanią. Choć ma niewielkie rozmiary, wykonuje ogrom pracy i odpowiada za regulację licznych funkcji ludzkiego organizmu.

Przede wszystkim tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów: T3 (trujjodotyronina), T4 (tyroksyna) oraz kalcytoniny. Ich właściwy poziom jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, pracy całego układu pokarmowego, rozrodczego, oraz regulacji poziomu wapnia we krwi.

Hormony tarczycy biorą także czynny udział w kształtowaniu mózgu dziecka w okresie życia płodowego oraz pierwszych latach po narodzinach. Wszelkie nieprawidłowości u kobiety ciężarnej mogą w konsekwencji prowadzić do zaburzeń neurologicznych i intelektualnych jej potomstwa.

Tarczyca ma także wpływ na termoregulację organizmu. Niedoczynność tarczycy powoduje często pojawiające się uczucie zimna, z kolei nadczynność tego gruczołu nadmierne pocenie się i uczucie gorąca.

Objawy problemów z tarczycą

  • Niedoczynność tarczycy – tu najczęściej pojawia się wspomniane już uczucie zimna, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, przesuszona skóra, łamliwe paznokcie, zaparcia, niekontrolowany przyrost masy ciała.
  • Nadczynność tarczycy – przy nadprodukcji hormonów tarczycowych może się pojawić nagły spadek masy ciała, drżenie rąk, uczucie niepokoju, biegunki, kołatania serca, zaburzenia snu, nadpobudliwość, uczucie ciepła.
Asian lady woman patient have abnormal enlargement of thyroid gland Hyperthyroidism (overactive thyroid) at the throat, healthy strong medical concept

Należy tu wspomnieć również o zaburzeniach pracy tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Hashimoto oraz choroba Gravesa-Ogólne informacjedowa dają podobne objawy do tych wymienionych przy niedoczynności i nadczynności, lecz mogą być bardziej nasilone, a dodatkowo częściej występują tu także wahania nastrojów, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, stany lękowe.

Jak wspomóc pracę tarczycy?

Co możesz zrobić, by Twoja tarczyca działała sprawnie i prawidłowo? Sięgnij po tabletki na tarczycę, które w składzie mają jod oraz selen, korzystnie oddziałujące na pracę tego gruczołu. Jod znajdziesz również w rybach morskich (makrela, dorsz, flądra), wodorostach i niektórych owocach morza, brokułach, zielonym groszku, burakach, szpinaku, kapuście, grzybach, z kolei selen także w rybach, orzechach, drobiu i kurzych jajkach.

Zdrowa dieta jest dla tarczycy ogromnie ważna. Warto uwzględnić w niej pełnoziarniste pieczywo oraz duże ilości zróżnicowanych porcji warzyw i owoców.

Nie bez znaczenia jest tu także witamina D oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach i tłustych rybach morskich.

Jeżeli zmagasz się z biegunkami, bólami brzucha, możesz wykonać specjalne testy pod kątem nietolerancji laktozy i glutenu lub po prostu wyeliminować je na jakiś czas z diety, by zaobserwować ewentualną zmianę. Bardzo często bowiem chorobom tarczycy towarzyszy nietolerancja laktozy i glutenu. W przypadku jednak gdy nic na to nie wskazuje, nie jest zalecane odstawienie tego rodzaju produktów, by nie zawężać zbyt mocno swojego menu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button