Siłownia – bać się czy brać? Wojciech Dymarski o swoich doświadczeniach w pracy z klientami

Drodzy Czytelnicy, nowy rok to nowe postanowienia. Z pewnością niejeden z Was postanowił sobie, że w tym roku popracuje nad swoją sylwetką. Życzymy każdemu, żeby spełnił swoje postanowienie, tym bardziej, że mamy dla Was nietuzinkowego gościa. Jeśli ochłonęliście już po kilkudniowym maratonie żartobliwie zwanym „Fit styczniem”, zapraszamy Was do zapoznania się z wywiadem z Wojciechem Dymarskim – ekspertem z zakresu dietetyki sportowej, wielokrotnym Mistrzem Polski i Europy Juniorów NPC IFBB, Wicemistrzem Polski NPC IFBB, Wicemistrzem Europy Mr. Olimpia Amateur w kategorii Męska Sylwetka, a z zamiłowania pasjonatem sportu i zwolennikiem zdrowego trybu życia.
Jak rozpocząć przemianę sylwetkową?

Redaktor: Dzień dobry Panie Wojtku. Jak co roku wiele osób postanawia podjąć wyzwanie: „Nowy rok – Nowy ja”. W jaki sposób należy rozpocząć swoją przemianę sylwetkową?
Dietetyk: Dzień Dobry. Na samym początku swojej przemiany sylwetkowej warto zastanowić się do czego tak naprawdę dążymy. Przemiana sylwetki nie jest prostym do zrealizowania wyzwaniem. Dlatego też warto postawić przed sobą realne cele do osiągnięcia. Rzucanie się na „głęboką wodę” (zakładając na przykład spadek wagi ciała o 20-30kg) często może Nas przerosnąć, a sama realizacja wyzwania będzie zwyczajnie niemożliwa i niezdrowa. W momencie określenia realnych do osiągnięcia celów sylwetkowych, warto byłoby podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą Nam zrealizować Naszą przemianę. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio wyedukowani z zakresu dietetyki i treningu, warto byłoby zgłosić się do specjalisty z owej dziedziny i ustalić z nim plan działania. Pozwoli nam to uniknąć popełnienia błędów żywieniowych i treningowych, które mogą nie tylko utrudnić realizację Naszej przemiany sylwetkowej, jak również wpłynąć niekorzystnie na Nasze zdrowie.
Czy należy obawiać się diety?

R: Zmiana stylu życia to często zmiana diety, jak również sposobu spędzania wolnego czasu. Zacznijmy od tematyki diety. Czy należy się jej obawiać? Jak zmienić nawyki żywieniowe w sposób bezpieczny?
D: Zmiana diety przeprowadzona w odpowiedni sposób z pewnością polepszy nasze samopoczucie oraz wygląd sylwetki. Nie należy obawiać się owej zmian. Warto byłoby umiejętnie wprowadzić zmiany stylu życia i wyborów dietetycznych. W gruncie rzeczy, to dieta najbardziej wpływa na Nasze samopoczucie, skład Naszego ciała oraz Nasze zdrowie. Zmiana nawyków żywieniowych to dobry początek do realizacji Naszych postanowień noworocznych. Warto byłoby zacząć od ogółu, przechodząc krok po kroku do szczegółu. Nie trzeba od razu eliminować wszystkich „złych” produktów z Naszej diety. Zbyt duże restrykcję wprowadzone dynamicznie do Naszego życia mogą okazać się długoterminowo szkodliwe. Radziłbym na samym początku zwracać uwagę na to co się je, kierując się zasadą układania zbilansowanych posiłków, które dzięki swoim właściwościom pozwolą nam nasycić się na dłużej.
Dla kogo usługi dietetyka? Czy dietetyk jest dla mnie?
R: Jeśli jesteśmy w tematyce diety, dla kogo poleca Pan usługi dietetyka? Jest Pan zwolennikiem trzymania się wytycznych, czy jedzenia intuicyjnego?
D: Odpowiednio wykwalifikowany dietetyk to świetny wybór dla osób, które w temacie odżywiania są zwyczajnie „zielone”. Usługi dietetyka powinny być głównie skierowane do osób, które nie wiedzą jaką wartość odżywczą mają poszczególne produkty spożywcze, nie wiedzą czym jest bilans kaloryczny i jak nim operować chcąc realizować swoje cele sylwetkowe. Przykładowo wiele osób nie wie, że za pomocą dietoterapi można poprawić funkcjonowanie swojego ciała nawet bez treningów siłowych! Wizyta u specjalisty, który w sposób jasny i klarowny przedstawi istotę wpływu pokarmu na działanie Naszego organizmu będzie odpowiednim wyborem dla osób, które chcą zacząć jeść zdrowo lecz nie wiedzą jak zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dietetyk po wstępnych wyjaśnieniach mechanizmu działania diety, będzie mógł rozpisać szczegółowe wytyczne, dzięki którym przyszłościowo będzie możliwe płynne przejście na jedzenie intuicyjne. Sam jestem zwolennikiem takiego działania, opierając się na edukacji, która w późniejszym etapie zaowocuje umiejętnością jedzenia tego, na co tak naprawdę mamy ochotę – zachowując przy tym balans i kontrolę.
Pierwszy raz na siłowni – co ze sobą zabrać?

R: Dokładnie, zachowanie zdrowego balansu pomiędzy przyjemnościami, a dbaniem o swoje zdrowie jest bardzo ważne. Jak wiemy nie samą dietą człowiek żyje. Przejdźmy do tematyki pracy nad sylwetką. Pierwszy trening. Co należy wiedzieć i co ze sobą zabrać na siłownię?
D: Przede wszystkim warto byłoby przyjść na trening z gotowym planem działania i chęcią do pracy. Sala treningowa to miejsce jak każde inne, którego w żadnym wypadku nie powinniśmy się bać. Chcąc wykonać dobry trening, oprócz stroju sportowego, wody, ręcznika czy słuchawek [jeśli lubimy się odizolować – przyp. red.] warto wiedzieć wcześniej co będziemy robić. Niestety często widzę osoby zagubione, które mimo szczerych chęci do pracy nad własną sylwetką krzątają się między maszynami starając się odnaleźć w nowej sytuacji i w nowym środowisku. Jeszcze gorzej, jeśli próbują naśladować innych ćwiczących lub powtarzać ćwiczenia z Internetu, robiąc sobie po prostu krzywdę. Warto wiedzieć, iż do Naszej dyspozycji na każdej profesjonalnej siłowni jest wykwalifikowana kadra trenerska, która z chęcią pomoże Nam w Naszych „pierwszych krokach” na sali treningowej.
Porady specjalistów – kiedy z nich korzystać?
R: Wspomniał Pan o kadrze trenerskiej. Kiedy należy korzystać z porad specjalistów? Czy pierwsze treningi powinny odbywać się pod okiem instruktorów oraz przy wsparciu dietetyka, czy też należy samodzielnie poznawać tematykę siłownianą?
D: W mojej opinii na samym początku warto skorzystać z porad specjalistów. Trening siłowy, tlenowy czy rehabilitacyjny to świetna forma ruchu dla osoby w każdym wieku. Odpowiednio wykonany, przynosi niebywałe korzyści, jednakże wykonany nieprawidłowo może spowolnić Nasz progres lub gorzej – wpłynąć negatywnie na Nasze zdrowie. Stąd też polecam skorzystać od razu z porady kadry trenerskiej, która dostępna jest dla każdej osoby posiadającej karnet członkowski na danej siłowni. Należy pamiętać, że od tego są Ci ludzie i z chęcią pomogą Wam sprecyzować plan działania oraz pokażą jak ćwiczyć poprawnie technicznie, w bezpieczny i odpowiedni dla Naszego ciała sposób. Tak samo jest z usługami dietetyka. Dzięki niemu możemy już na samym początku uniknąć błędów, które mogłyby wpłynąć finalnie na Nasze zdrowie i końcowy efekt zakładanej przez Nas metamorfozy sylwetkowej. Znacznie przyspiesza też to proces przemiany. Samodzielne zgłębianie wiedzy jest czasochłonne, jednakże z pewnością sami będziecie chcieli zapoznać się z nią przy dłuższym stażu treningowym.
Problematyka samoakceptacji – czy na siłowni zostaniemy ocenieni?

R: Pozostańmy w tematyce pierwszego razu na siłowni. Jak Pan wspomniał, jest to nowe miejsce dla każdego młodego adepta treningu siłowego. Niestety wiele osób boryka się z problemem akceptacji samego siebie. Czy na siłowni zostaniemy ocenieni przez innych?
D:Akceptacja samego siebie to z pewnością spory problem obecnych czasów. Częstą obawą osób głównie nie uczęszczających jeszcze na siłownie jest owy mit, jakoby zostaniemy poddani ocenie. Ludzie boją się spojrzeń innych ćwiczących klubowiczów, boją się wytknięcia palcem czy wyśmiania. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że to jedna z ostatnich sytuacji jakich możemy spodziewać się na sali ćwiczeń. Większość osób przychodząc na siłownię jest na podobnym poziomie wytrenowania, także sami nie czują się na tyle doświadczonymi osobami, by patrzeć i oceniać innych ćwiczących. Grupa osób trenujących dłużej, którzy posiadają już niemałe doświadczenie, przychodzą na siłownie skupiając się już przede wszystkim na sobie, na swoim planie treningowym i swojej pracy i raczej chętniej pomogą niż ocenią, czy wyśmieją osoby początkujące. Trzeba pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. Każdy był kiedyś na początku tej pięknej drogi, także na ile to możliwe warto postarać się na samym początku Naszej przygody z treningiem skupić się przede wszystkim na sobie, na swoim planie treningowym i nie przejmować się innymi ćwiczącymi. Oczywiście zawsze jakiś incydent może się zdarzyć lecz z pewnością jest to bardzo mało prawdopodobne. Poza tym, gdyby którykolwiek z klubowiczów był dla Nas nieuprzejmy, zawsze można zgłosić to do recepcji klubu, a pracownicy z pewnością zwrócą uwagę danemu jegomościowi.
Dietetyk klasyczny, a specjalistyczny – różnice
R: Zapytam jeszcze o Pana praktykę, gdyż jest ona niecodzienna. Zwykle widuje się szyldy z napisem: „Dietetyk/dietetyk kliniczny”. O ile nazwy te są znane, kim właściwie jest dietetyk sportowy i dla kogo przeznaczone są jego usługi? Czym właściwie różni się praca dietetyka klasycznego od dietetyka sportowego?
D: Tak jak w większości zawodów możemy podzielić usługi dietetyka na te ogólne jak i te specjalistyczne. Usługi dietetyka klasycznego są przede wszystkim przeznaczone dla osób rozpoczynających prowadzenie zdrowego trybu życia. Dietetyk klasyczny pomoże zrozumieć mechanizmy działania diet, wyjaśni na jakich zasadach opiera się dieta, dobierze odpowiednie parametry dla osoby chcącej zacząć zdrowiej się odżywiać. Całą swoją wiedzę oprze na elementarnych potrzebach organizmu ludzkiego dobierając mechanizmy i parametry wedle potrzeb danej osoby. Cały schemat działania będzie opierał się na podstawach dietetyki, bo właśnie z tego zakresu będzie korzystała osoba zdrowa, nie uprawiająca sportu zawodowego. Usługi dietetyka sportowego czy też klinicznego wykraczają poza zakres wcześniej opisanych potrzeb i mechanizmów. Wraz z wyższym poziomem sportowym, czy też przy jednostkach chorobowych, potrzebna jest wiedza specjalistyczna, która dzięki swej istocie będzie odpowiednia dla danego przypadku. Z usług takiego specjalisty powinny skorzystać osoby chcące poprawić swój performance sportowy, czy też przeciwdziałać danej jednostce chorobowej.
Dieta sportowca – ile kosztuje piękna sylwetka?

R: Znając różnice pomiędzy dietetykiem klasycznym, a specjalistycznym, muszę o to zapytać. Panuje powszechny stereotyp, że dieta sportowca musi być droga. Czy to prawda? Czy przejście na zdrowy, a tym bardziej sportowy styl życia (tak zwane: „bycie fit”) uszczupli Nasz portfel?
D: Oczywiście, że nie musi być droga, jednakże może taka być. Wszystko sprowadza się do tego z jakich produktów chcemy korzystać oraz tego jak planujemy swoje zakupy. Generalnie zdrowa żywność potrafi kosztować stosunkowo dużo. Dobrym przykładem są produkty zawierające większe ilości białka, które jako surowiec jest o wiele droższe niż produkty bogate chociażby w cukry proste. Kolejnym faktorem owej drogiej diety mogą być produkty ekologiczne, które swoją ceną z pewnością przewyższają produkty mocno przetworzone. Patrząc na to w taki sposób oczywiście może to wystraszyć, jednakże przedstawię to również z innego punktu widzenia. Przytaczając ceny potraw i produktów spożywanych na mieście, fast foodów, produktów słodzonych one również nie są najniższe. Zważając na to, iż produkty z wysokim indeksem glikemicznym nasycą Nas na krócej, z założenia zmuszą Nas do zakupienia większej ilości owego jedzenia. Także koniec końców bilans się mniej więcej wyrównuje lecz zważając na aspekty zdrowotne oraz pośrednio na aspekty wizualne, które będą wypadkową Naszej diety, bilans zysków i strat powinien przekonać Nas do prowadzenia bardziej sportowego trybu życia. Wystarczy spojrzeć na to, że „drogi” filet z piersi kurczaka kosztujący dwadzieścia kilka złotych za kilogram, kosztuje tyle samo, bądź mniej niż rozsądnej wielkości zestaw w popularnych fast foodach.
R: W takim razie jak odżywiać się zdrowo? Wiele mówi się o proporcjach 80/20, czy legendarnych cheat mealach. Czy takie podejście w ogóle ma sens? Czy można, a wręcz czy powinno się jeść w 100% „czysto”?
D: Przede wszystkim warto pamiętać, że co byśmy nie zjedli, finalnie każdy produkt spożywczy posiada określoną ilość składników odżywczych oraz miarę energetyczną (kalorie). Jak długo by nie dywagować pomijając sam aspekt zdrowotny, to jedynym czynnikiem wpływającym na wagę i skład naszego ciała będzie to ile końcowo dostarczymy kalorii i makroskładników (białko, tłuszcze, węglowodany) do Naszego organizmu. Chcąc realizować stricte swoje cele sylwetkowe musimy zadbać o odpowiednią dzienną podaż owych wartości. Drugim aspektem jest nasze zdrowie, które kształtują nie tylko składniki odżywcze (makroskładniki) i energia (kaloryka) tego co jemy, ale również jakość i skład danych produktów. Chcąc zachować nie tylko sylwetkę, ale i zdrowie warto zwracać uwagę również na ilości mikroelementów, witamin, soli mineralnych, czy ilości wody w produktach. Zdrowe odżywianie to bardzo rozległy temat, a jedynie świadomość w zakresie dietetyki pozwoli nam prawidłowo planować swoja dietę. Dzięki tej świadomości posiłki oszukane są jak najbardziej akceptowalne w Naszej diecie, a samo ich występowanie jest jak najbardziej uargumentowane w żywieniu. Umiejętnie zastosowane w żywieniu mogą przynieść wiele korzyści w Naszej diecie zarówno w sferze fizycznej jak i co nawet ważniejsze – sferze psychologicznej.
Rada eksperta

R: Sporo wiedzy jak na tak krótki materiał. Czy ma Pan jakąś złotą radę dla Naszych czytelników? Panie Wojtku, od czego zacząć?
D: Oczywiście. Dbajcie o swoje zdrowie i nie bójcie się inwestować w siebie. Każda inwestycja poczyniona w rozwój własnej osoby, będzie długoterminowo warta każdych pieniędzy i trudu włożonego w realizację Waszych marzeń.
R: Piękne słowa na podsumowanie Naszego wywiadu. Dziękuję za rozmowę, poświęcony czas i sporą dawkę nieocenionej wiedzy!
D: Pozdrawiam całą redakcję oraz wszystkich Waszych czytelników. Dziękuję!
Drodzy Czytelnicy, a czy Was zmotywowały słowa specjalisty? Nas z pewnością tak!
Już dziś zaczynamy Nasze zmiany żywieniowe! Gotowi na sukces?
~TwojeZdrowie24
Jeden komentarz