Pęcherze na stopach i dłoniach to nie tylko odciski. Czym jest grzybica potnicowa?
Grzybica potnicowa, to problem, który często nasila się latem. Nadmierne pocenie się dłoni i stóp i ich przegrzanie może przyczyniać się do wystąpienia problemu – swędzących i bolesnych pęcherzy między palcami, na podbiciu i łuku stopy, po wewnętrznej stronie dłoni. Sprawdź, jak możesz z nią walczyć i zapobiec rozsiewaniu się zakażenia. Czy istnieje domowe remedium na tzw. potnicę?
Potnica stóp i dłoni – co to takiego?
Grzybica potnicowa, zwana też potocznie „potnicą” to choroba, która atakuje najczęściej stopy – podbicie, brzegi, przestrzenie między palcami. Często występuje także na dłoniach (części wewnętrzne i miejsca między palcami). Z początku przebiega bezobjawowo. Z czasem na objętych nią obszarach pojawiają się swędzące pęcherzyki wypełnione płynem1.
Potnica jest zaraźliwa. Zwykle po pojawieniu się na jednej stopie rozsiewa się również na drugą, a nawet na dłonie. Może rozsiać się również w zgięciach pod kolanami, czy zagłębieniach łokci oraz innych miejscach, w których organizm silnie się poci. Gdy występuje poza stopami, grzybica potnicowa bywa nazywana reakcją alergią, a odległe od pierwotnych wysiewy są nazywane trichofitydami1.
Potnica i jej objawy – pęcherze na stopach i dłoniach
Pęcherze potnicowe z początku mogą przypominać nieco wysypkę lub reakcję alergiczną, a nawet drobne odciski (np. gdy występują między palcami). Bąble wypełnione są mętnym, ropnym płynem. Z początku pęcherze są niewielkie, mają jednak tendencję do zlewania się w większe zmiany1. Z czasem również pękają, tworząc nadżerki charakteryzujące się złuszczaniem i rumieniem wokół obrzeża. Zmiany swędzą i są uciążliwe.
Pierwotne ogniska zapalne potnicy występują najczęściej na stopach i pojawiają się w skupiskach1.
Grzybica potnicowa – jakie są przyczyny?
Lekarze zakładają, że źródłem są zakażenia grzybicze, najczęściej drobnoustrojami z rodziny Trichophyton. Warto wiedzieć jednak, że do wystąpienia problemu w znacznej mierze przyczynia się ciepło i wilgotność. Wyprysk jest częsty u osób cierpiących na nadmierną potliwość w obrębie stóp i/lub dłoni. Do infekcji przyczyniać się mogą także choroby współistniejące np. zakażenia bakteryjne oraz alergeny (np. nikiel, kobalt, chrom).
Grzybica potnicowa – leczenie
Pierwszym krokiem do wyleczenia jest prawidłowa diagnoza grzybicy potnicowej. By rozpoznać chorobę, pobiera się próbki tkanki pokrywającej oraz płynu z pęcherzy, które następnie obserwowane są pod mikroskopem.
Lekarz przepisuje następnie preparaty (najczęściej maści) o działaniu antygrzybiczym zawierające substancje takie jak trebinafina, trakonazol, mikonzol, flukonazol. Zaleca także dokładne niewspółdzielenie ręczników z domownikami (choroba jest silnie zaraźliwa), dokładne mycie i dezynfekowanie dłoni np. octenidyną po kontakcie z zakażonymi miejscami (po nakładaniu skarpetek czy butów, po opatrywaniu pęcherzy)2.
Grzybica potnicowa – domowe sposoby
Jeśli zaobserwujesz na swoich stopach pęcherze potnicowe, zadbaj o higienę. Dokładnie wycieraj też stopy po kąpieli i zmień obuwie i skarpety na bardziej przewiewne. Wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi choroby2.
By złagodzić objawy i uniknąć rozsiewania pęcherzy na dalsze obszary stopy czy dłoni warto stosować środki bez recepty zawierające octenidynę, takie jak Octenisept spray. Jest to lek bez recepty, który dezynfekuje zainfekowane obszary, chroni pęknięte pęcherze i nadżerki przed dodatkowym zakażeniem bakteryjnym.
Unikaj natomiast moczenia stóp, również w naparach ziołowych – prowadzi to do nasilenia objawów, gdyż grzyby rozwijają się lepiej w wilgotnym środowisku2.
Poznaj Octenisept spray o działaniu przeciwgrzybiczym!
Grzybica potnicowa u dzieci i dorosłych – jak się przed nią chronić
By uniknąć potnicy, należy unikać współdzielenia ręczników. W miejscach publicznych takich jak siłownie, baseny, a nawet prysznice hotelowe warto korzystać z obuwia ochronnego, a w sklepach z butami nie przymierzać ich na gołą stopę. Nie powinno się też pożyczać obuwia od innych osób. Bardzo istotne jest również dbanie o podstawową higienę dłoni i stóp i ich dezynfekcję np. za pomocą Octeniseptu. Po przymierzaniu butów w sklepach warto użyć środka grzybo- i bakteriobójczego. Zakupione nowe buty również warto dezynfekować (nie wiadomo, przez kogo były przymierzane). Dodatkowo dobrze jest wybierać wygodne obuwie, gdyż ucisk i otarcia mogą sprzyjać zakażeniu. Warto także sięgać po przewiewne buty np. wykonane ze skóry, które zmniejszą potliwość.
Bibliografia:
- Dorota Trzmiel, Anna Lis-Święty, Beata Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny w: Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4, 212-217
- https://www.termedia.pl/Leczenie-powierzchownych-zakazen-grzybiczych-rekomendacje-ekspertow-Sekcji-Mikologicznej-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,25607,1,0.html
octenisept® 100 g płynu zawiera substancje czynne: Octenidinum dichydrochloridum (oktenidyny dichlorowodorek) 0,10 g, Phenoxyethanolum (fenoksyetanol) 2,00 g.
Wskazania do stosowania:
octenisept® jest wskazany do: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej; w obrębie narządów rodnych, np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny. octenisept® jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
Podmiot odpowiedzialny:
Schülke & Mayr GmbH, Robert Koch Strasse 2, 22851 Norderstedt, Niemcy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł Sponsorowany