Październik miesiąc walki o zdrowe piersi
Od 1985 roku październik jest uznawany za światowy miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego warto przypominać o konieczności wykonywania profilaktycznych badań. Wczesne wykrycie nowotworu dobrze rokuje, a przede wszystkim daje wielką szansę na całkowite wyleczenie. Jak często się badać? Diagnostyka to nie wyrok?
Nie zależnie od budowy czy wielkości biustu, choroba nowotworowa, jaką jest rak piersi występuje najczęściej. Początkowo brak objawów skutkuje późnym wykryciem choroby. Dlatego diagnostyka i regularne badania są tak ważne.
Co roku szacuję się około 1,5 mln kobiet na świecie, w tym 18 tysięcy w Polsce z wynikiem potwierdzającym złośliwość guza. Rak piersi to nowotwór, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Często występują przeżuty do węzłów chłonnych, narządów rodnych, płuc, wątroby, mózgu, kości.
Nie każda zmiana lub guzek to nowotwór. Niestety objawy pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Rak piersi nie boli, może być niewidoczny, co niestety sprowadza się do trudnego jego wykrycia.
Bardzo ważne jest, aby regularnie się badać. A jak to zrobić:
- samobadanie – czyli badaj się sam, przynajmniej raz w miesiącu,
- USG piersi – po 20 roku życia co 2 lata, po 30 roku życia raz w roku a po 40 roku życia co 6 miesięcy.
- mammografia – raz na 2 lata po 50 roku życia.
Samobadanie polega na wykryciu pierwszych zmian poprzez samodzielne dotykanie piersi (zdjęcie poniżej). Łatwe wykrycie pojedynczych guzów lub zgrubień. Jak wynika ze statystyk, aż w 80% zwiększa się wykrywalność raka piersi przez same kobiety lub ich partnerów.
USG piersi nieinwazyjne badanie pozwalające na zaglądnięcie do wnętrza piersi. Profilaktyka wykonywana w celu sprawdzenia niepokojących objawów. Najszybszy sposób weryfikacji. Podstawowa analiza ze wskazaniem złośliwości, łagodnego objawu choroby lub wykluczenia jego istnienia. Badanie wykonywane już od 20 roku życia.
Badanie mammograficzne – badanie radiologiczne. Dość nieprzyjemne, lecz dokładne wskazanie nawet milimetrowych zmian.
Statystycznie największy wskaźnik zachorowalności na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50 – 69 lat. Niestety rak piersi diagnozowany jest już u młodszych kobiet, gdzie w rodzinie nie było jeszcze żadnych przypadków wystąpienia choroby. Dlatego profilaktyka jest tak bardzo ważna, aby wykryć go jak najwcześniej.
„Propagowanie wczesnego macierzyństwa, karmienia piersią, nawyków żywieniowych eliminujących otyłość i nadwagę lub aktywności fizycznej, jako czynników chroniących przed nowotworem, szczególnie w grupach pacjentek obciążonych dziedzicznie, skutkuje spadkiem zachorowań na raka piersi.”1
Osoby, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, u których:
- wystąpienie zachorowań raka piersi lub jajników, miało miejsce w najbliższej rodzinie,
- stwierdzona została mutacja w genach BRCA1/BRCA2,
- wcześniejsze zdiagnozowane niezłośliwej zmiany,
- chorują lub chorowały na nowotwory jajników,
- planują lub stosowały długotrwałą antykoncepcję hormonalną.
Choć przyczyny powstania raka piersi są nieznane. Na podstawie prowadzonych badań można już zinterpretować czynniki zwiększające ryzyko rozwoju lub prawdopodobieństwo jego wystąpienia u poszczególnej gryp osób. Poprzez regularne wykonywanie badań jest się wstanie wykryć zagrożenie wystąpienia choroby i jej przeciwdziałaniu.
Badania to podstawa wykonuj je regularnie.
Bibliografia:
- https://uniestetica.pl/pazdziernik-miesiac-walki-z-rakiem-piersi-co-mozesz-dla-siebie-zrobic/
- http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/#q
- https://badania.znanylekarz.pl/blog/usg-piersi-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/
- https://www.pexps.pl/files/upload/files/Rak-piersi-w-Polsce.pdf
1. https://www.pexps.pl/files/upload/files/Rak-piersi-w-Polsce.pdf