Movember w listopadzie zapuść wąsy.

Movember to kampania społeczna solidarności z mężczyznami w walce z rakiem prostaty. A jej symbolem są męskie wąsy, które mają ją sygnalizować i komunikować. W 1999 roku w Australii została zapoczątkowana, aby zwrócić uwagę szczególnie na profilaktykę zdrowotną Panów. W szczególności zdeterminowana walka o wczesne wykrycie nowotworu moczowo płciowego u mężczyzn. Kogo dotyka, jakie są objawy i jak się uchronić?
Rak prostaty uznawany jest za najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u mężczyzn. Statystycznie co roku umiera około 5 tysięcy Polaków. Z roku na rok liczba zachorowań niestety rośnie. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów wzrost zachorowalności w przeciągu ostatnich 30 lat jest siedmiokrotny.

Początkowo nowotwór gruczołu moczowo krokowego rozwija się bezobjawowo, dlatego przez wiele lat może nie dawać żadnych symptomów. Przyczyny tej choroby nie są znane. Natomiast najczęściej wskazuje się na:
- uwarunkowania genetyczne, jeśli w rodzinie ktoś chorował, w tym przypadku ryzyko jest większe,
- wiek mężczyzny – statystycznie po 50 roku życia występuje zwiększenie ryzyka zachorowalności,
- rasa – wzrost występowania choroby u mężczyzn mieszkańców Afryki, Ameryki,
- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce.
Rak prostaty jest bardzo podstępny. Umiejscowienie gruczołu krokowego, a przede wszystkim rozwijający się nowotwór wpływa na układ moczowy. Objawami są między innymi: trudności z oddawaniem moczu, krew w nasieniu czy bóle kości, lędźwi i krocza.

Bardzo ważne jest, aby choroba została rozpoznana na wczesnym etapie rozwoju. Mężczyźni w wieku 18-35 roku życia mogą badać jądra poprzez samobadanie, po ciepłej kąpieli pod prysznicem lub w wannie.
W celu dokonania dokładniejszej analizy należy udać się do lekarza urologa lub lekarza rodzinnego, który wykona badanie przez odbyt (per rectum) pozwalające na wykrycie wszelkich zmian kształtu lub rozmiarze prostaty.
Do podstawowych badań, które wykonuje się przy diagnostyce raka gruczołu krokowego, dokonywana jest ocena stężenia swoistego antygenu sterczowego – marker raka prostaty PSA. U osoby zdrowej jej poziom jest niski, natomiast podwyższony współczynnik może świadczyć o możliwości wystąpienia zmian nowotworowych w okolicy prostaty.
W diagnostyce stosowana jest również ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS) – metoda ta służy do zobrazowania budowy gruczołu i uwydatnieniu guzów. Na podstawie tego badania możliwe jest określenie miejsca, z którego będzie możliwe pobranie wycinku za pomocą biopsji. Uzyskany fragment tkanki przekazywany jest do dalszej oceny mikroskopowej. Pozwala to na określenie skali złośliwości histologicznej, zwanej skalą Gleasona.
W celu określenia stadium zaawansowania choroby i wykryciu ewentualnych przerzutów przeprowadzana jest tomografia komputerowa miednicy i jamy brzusznej. Dzięki temu badaniu możliwe jest precyzyjne wykonanie oceny węzłów chłonnych, jamy brzusznej, kości miednicy i części kręgosłupa. Dokładniejsze zweryfikowanie wystąpienia przerzutów w układzie kostnym, następuje poprzez wykonanie badania metodą scyntygrafii.
W przypadku potwierdzenia wystąpienia raka prostaty wyodrębnia się następujące metody leczenia:
- operacja – stosowana u osób, u których czas przeżycia wynosi ponad 10 lat, a guz nie przekracza anatomicznej granic wielkości gruczołu,
- radioterapia – stosowana w przypadku bardziej zaawansowanym stadium choroby,
- hormonoterapia – zmniejszenie wpływu testosteronu na nowotwór. W tym celu można zastosować kilka metod: jedna to usunięcie obu jąder, druga zastosowanie leków. Często jest tak, że terapię hormonalną prowadzi się wraz z radioterapią. Z biegiem czasu skuteczność metody hormonalnej maleje. W takiej sytuacji zaleca się zastosowanie metody zwanej Chemioterapią – użycie innych leków.
Bywa tak, że nie podejmuje się żadnego leczenia u pewnej grupy mężczyzn, u których rozpoznano raka gruczołu krokowego. Pozostaje zastosowana obserwacja, sprawdzanie stężenia PSA i ewentualnym powtarzaniu innych badań. Powyższe metody leczenia zostają włączone w przypadku wyraźnego rozwoju choroby.
Rokowanie raka prostaty są bardzo dobre przy rozpoznaniu tej choroby we wczesnym stadium. Dlatego profilaktyka i co roczne wizyty u specjalisty są tak bardzo ważne.
Wizyta u Urologa może uratować Ci życie. Nie czekaj na objawy – umów się na wizytę.
Bibliografia:
- https://www.medonet.pl/magazyny/narodowy-test-zdrowia-polakow,rak-prostaty—objawy–leczenie–rokowania-i-przerzuty-nowotworu,artykul,1618282.html
- http://gladiator-prostata.pl/styl-movember-w-listopadzie-zapusc-wasy/
- http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/gruczo%C5%82-krokowy.png
- https://fit-prostata.pl/rak-prostaty/#statystyki