Zdrowie

Szampon, krem, herbata – odkryj dobroczynne właściwości pokrzywy

Pokrzywa to pospolita roślina znana w medycynie ludowej od wieków. Zawiera w sobie naturalne antybiotyki, dzięki czemu używana jest w zwalczaniu infekcji, czy zakażeń bakteryjnych np. na skórze. Do czego jeszcze może przydać się pokrzywa?

Herbata dobra również na noc

Dawniej pokrzywa była podstawą jednej z często podawanych zup. Obecnie częściej spożywa się ja w postaci herbacianego napoju. Pod wieloma względami jest w stanie zastąpić tradycyjną herbatę czarną. Zawiera mnóstwo witamin, makro- i mikroelementów. Dzięki jej właściwością antybakteryjnym picie naparu z pokrzywy pomaga w walce z trądzikiem, który w wielu przypadkach ma podłoże bakteryjne. Oprócz tego działa moczopędnie, przez co jest popularna wśród osób cierpiących na kamicę nerkową, czy z problemem zatrzymywania wody w organizmie. Decydując się na kurację z udziałem tej rośliny trzeba mieć na uwadze, że przez zwiększone wydalanie moczu pozbywamy się też wielu potrzebnych składników, w związku z czym jej nieumiarkowane spożycie może prowadzić do dysbalansu w ich stężeniu w naszym organizmie. Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania pokrzywy na własną rękę są zaburzenia gospodarki cukrowej. Pokrzywa ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, może wywołać niebezpieczne objawy u cukrzyków.

Pokrzywa – zbawienie dla włosów prosto z łąki

Korzystny wpływ działania pokrzywy na włosy obserwowano już w starożytności. Popularne były wtedy wcierki oraz napary. Działanie wcierek opierało się na jej właściwościach bakteriostatycznych i oczyszczających, dzięki czemu świetnie wspomaga walkę z łupieżem i łojotokiem. Poza tym picie naparu pozwala obniżyć poziom dihydroksytestoseronu, który odpowiada za łysienie na tle androgenowym, a więc związanym z poziomem hormonów w naszych organizmach. Jeżeli szukasz naturalnego środka na utrzymanie bujnej, gęstej i lśniącej czupryny, to pokrzywa będzie strzałem w dziesiątkę.

Krem z pokrzywą poprawia kondycję cery

Jak wiadomo, wspomniane wcześniej problemy z włosami, łojotokiem i łupieżem w dużej mierze dotyczą nie tyle samych włosów, co właściwie skóry głowy.

Skoro pokrzywa korzystnie działa na naszą fryzurę, to dlaczego nie wykorzystać jej jako składnik kremu do pielęgnacji twarzy? Rzeczywiście, ten pospolity chwast ma działanie oczyszczające i normalizujące również dla delikatnej skóry twarzy, a jego silne działanie antypatogenne wsporze walkę z bakteryjnymi i grzybiczymi zmianami na całym ciele.

To tylko kilka z nielicznych dobroczynnych właściwości pokrzyw.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button